Araba Tutan Bir İnsan Ne Yapabilir?

Sağlık okan

Araba tutan bir insan, öncelikle otobüse veya tutan şey ne ise, ona binmeden önce tıka basa yemek yememeli. Süt ve su çok fazla içmemeli. Daha çok tuzlu şeyler tercih etmeli. Otobüse binmeden bir saat veya 45 dakika önce Lansor mide ilacı içilmeli. Mide bulantısını önlüyor. Fakat aç karna içilmeli. Daha sonra üzerine tuzlu yiyecekler tercih edilmeli ve çok fazla aşırıya kaçılmamalıdır.

Eğer otobüs tutuyorsa, İETT otobüslerinden bahsedeyim öncelikle. Genellikle eski otobüslerde bu sorun daha çok yaşanmaktadır. Eğer mide sorununuz varsa daha çok yeni otobüslere binmeye tercih edin. Ne alaka diyecekseniz; hemen anlatayım. Eski otobüsler daha çok sarsılmasının yanı sıra, koltuklarının deri olması sebebiyle de otobüsün içerisindeki deri kokusu midenizin daha çabuk bulanmasına katkıda bulunuyor. O koku çok fazla tetikliyor. Ters oturmayın, oturduysanız başka biriyle yer değiştirme isteğinde bulunun. Ayrıca burnunuzdan nefes almayın, daha çok ağzınızdan nefes alın. Burnunuzdan nefes aldığınızda mideniz daha çok bulanacaktır. Ayaktaysanız açılabilen çamların kenarına gidin ve ağzınızdan derin nefes alın. Midenize odaklanmayın, kendinizi rahat bırakın ve dışarıyı seyredin. Eğer otobüste cam açık değilse, ağzınızdan ufak ufak, sadece yetecek kadar nefes almaya özen gösterin. Sadece bir noktaya odaklanmayın, kitap, dergi, gazete okumayın. Bu daha çok başınızın dönmesine ve bununla birlikte mide bulantısına sebep olabilir.

Eğer bineceğiniz otobüs, şehirlerarası bir otobüs ise ve siz burada da böyle bir sorun yaşıyorsanız yine yeni otobüsleri tercih etmenizi önerebilirim. En lüks ve en sade otobüsü seçin. Koltukları deri olmasın. O firmaları tercih edin. Kafanızı yaslayın ve gözlerinizi kapatın bu iyi gelecektir. Her ihtimale karşılık yanınıza üç beş tane çubuk kraker alın. tuzlu çubuk kraker. Bu çok çok iyi geliyor, yavaş yavaş yiyin. Üzerindeki tuz tanelerini dişinizle iyice ezip, bir an önce yararını almaya bakın. Otobüsün klimasına yakın oturun. Dikkatinizi o olaydan uzaklaştırıp, dikkatinizi dağıtacak başka şeyler bulun. Biriyle sohbet edin mesela. Koltuk arkasındaki televizyona çok fazla bakmayın. Tek bir yere odaklanmak baş dönmesi ve mide bulanmasına sebep oluyor.

Eğer bir deniz seyahatinde mideniz bulanıyorsa, hızlı feribotları tercih edin. Küçük ve çok sallanan motorlardan uzak durun. Daha çok büyük gemiler veya vapurlarla yolculuk edin. Açık bölümü varsa orada deniz havası alıp, martılara simit atabilirsiniz.

Özel aracınızda iseniz, camı açın ve sert rüzgarın direk yüzünüze vurmasına izin verin. Hatta ağzınızı açın o hava direk aşağılara kadar gitsin.

Tüm bunlara rağmen hala mide bulantısı sorunu yaşıyorsanız, uzman bir hekime başvurabilirsiniz. Ayrıca yanınızda ufak bir poşet ve peçete bulundurun. Kusma başladığında, az ses çıkartarak kusma işlemini tamamlayın. Zira aynı sorunu yaşayan insanlar varsa sizin o halinizden sonra onlar da kusmaya başlayabilirler. İnsanların görmeyeceği, kokusunu almayacağı bir yere geçip, orada kusun lütfen.

“Araba Tutan Bir İnsan Ne Yapabilir?” üzerine 3 yorum

 1. recep dedi ki:

  merhaba ne yaptıysam bır care bulamadım
  bu kusma sorunu ıcın hıc bır cozum bır ılac vs bırsey yok mu
  bu sorun yuuzunden uzun yolculuga tekne seyahatıne cıkamıyorum

 2. ankara masaj dedi ki:

  ben yıllardır araba tutuyordu sonuç olarak sakinleştirici ilaç aldım ve çok şükür iyiyim

 3. Ömer dedi ki:

  özellkkle yanında baska birileri oldumu seyahat ettigin rezîl olma durumu da var o daha cok can sokuyor tek oldun mu daha farklı aşılması gereken bir problem

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir