Araba Tutan Bir İnsan Ne Yapabilir?

Araba tutan bir insan, öncelikle otobüs veya tutan şey ne ise, ona binmeden önce tıka basa yemek yememeli, bu mide bulantısı riskini önlüyor. Süt ve su çok fazla içmemeli. Daha çok tuzlu şeyler tercih etmeli. Ben artık mide bulantı sorunu yaşamıyorum ancak yaşadığım dönemde, bir araca binmeden 45 dakika önce lansor mide ilacı içiyordum. Mide bulantısını önlüyor. Fakat aç karna içilmeli. Daha sonra üzerine tuzlu yiyecekler tercih edilmeli ve çok fazla aşırıya kaçılmamalıdır. Bu ilacı ben kullanıyordum, etkiliydi ancak, siz doktorunuza danışman içmeyin. Size zararlı olabilir.

Farklı başka sorunlar çıkartabilir, neticede doktor değilim, ben eczaneye söyledim ve bana bu ilacı önerdi bende 5-6 kere kullanmışımdır. Etkili olduğunu söylüyorum sadece. Ama bu demek değildir ki herkeste, işe yarar ve size farklı zararlar vermiyor anlamına gelmez. Aile hekiminize danışmadan kullanmayın lütfen, ben sadece başımdan geçeni yazmak istedim, fikir vermesi açısından.

Eğer otobüs tutuyorsa, İETT otobüslerinden bahsedeyim öncelikle. Genellikle eski otobüslerde bu sorun daha çok yaşanmaktadır. Eğer mide sorununuz varsa daha çok yeni otobüslere binmeye tercih edin. Ne alaka diyecekseniz; hemen anlatayım.

Eski otobüsler daha çok sarsılmasının yanı sıra, koltuklarının deri olması sebebiyle de otobüsün içerisindeki deri kokusu midenizin daha çabuk bulanmasına katkıda bulunuyor. O koku çok fazla tetikliyor. Ters oturmayın, oturduysanız başka biriyle yer değiştirme isteğinde bulunun.

Mide bulantısına çözüm önerileri

Ayrıca burnunuzdan nefes almayın, daha çok ağzınızdan nefes alın. Burnunuzdan nefes aldığınızda mideniz daha çok bulanacaktır. Ayaktaysanız açılabilen çamların kenarına gidin ve ağzınızdan derin nefes alın.

Midenize odaklanmayın, kendinizi rahat bırakın ve dışarıyı seyredin. Eğer otobüste cam açık değilse, ağzınızdan ufak ufak, sadece yetecek kadar nefes almaya özen gösterin. Sadece bir noktaya odaklanmayın, kitap, dergi, gazete okumayın. Bu daha çok başınızın dönmesine ve bununla birlikte mide bulantısına sebep olabilir.

Eğer bineceğiniz otobüs, şehirler arası bir otobüs ise ve siz burada da böyle bir sorun yaşıyorsanız yine yeni otobüsleri tercih etmenizi önerebilirim. En lüks ve en sade otobüsü seçin. Koltukları deri olmasın. O firmaları tercih edin. Kafanızı yaslayın ve gözlerinizi kapatın bu iyi gelecektir. Her ihtimale karşılık yanınıza üç beş tane çubuk kraker alın. tuzlu çubuk kraker. Bu çok çok iyi geliyor, yavaş yavaş yiyin.

Üzerindeki tuz tanelerini dişinizle iyice ezip, bir an önce yararını almaya bakın. Otobüsün klimasına yakın oturun. Dikkatinizi o olaydan uzaklaştırıp, dikkatinizi dağıtacak başka şeyler bulun. Biriyle sohbet edin mesela. Koltuk arkasındaki televizyona çok fazla bakmayın. Tek bir yere odaklanmak baş dönmesi ve mide bulanmasına sebep oluyor.

Eğer bir deniz seyahatinde mideniz bulanıyorsa, hızlı feribotları tercih edin. Küçük ve çok sallanan motorlardan uzak durun. Daha çok büyük gemiler veya vapurlarla yolculuk edin. Açık bölümü varsa orada deniz havası alıp, martılara simit atabilirsiniz.

Özel aracınızda iseniz, camı açın ve sert rüzgarın direk yüzünüze vurmasına izin verin. Hatta ağzınızı açın o hava direk aşağılara kadar gitsin.

Tüm bunlara rağmen hala mide bulantısı sorunu yaşıyorsanız, uzman bir hekime başvurabilirsiniz. Ayrıca yanınızda ufak bir poşet ve peçete bulundurun. Kusma başladığında, az ses çıkartarak kusma işlemini tamamlayın. Zira aynı sorunu yaşayan insanlar varsa sizin o halinizden sonra onlar da kusmaya başlayabilirler. İnsanların görmeyeceği, kokusunu almayacağı bir yere geçip, orada kusun lütfen.

Özellikle cep telefonlarınıza uzun süre bakmayın, ille de bakmak zorundaysanız, bakarken kafanızı aşağıya eğerek değil de, telefonu kaldırarak karşıya doğru bakmaya çalışısın.

Burada yazılan bilgiler öneri niteliğindedir, seçenekleri sunmaktır. Kesinlikle tavsiye değildir.  Tamamen, kendi yaşadığımız sorunlardan esinlenerek yazılmıştır ve kendi çözümlerimiz. Sağlık bu ihtimale gelmez, şakası da olmaz, öyle veya böyle. Farklı sorunlardan dolayı, miğde bulantısı sorunu yaşıyorsanız, devamlı olarak, doktorunuza danışmanızı ve ondan daha sağlıklı bilgiler edinmenizi tavsiye ederiz.

3 thoughts on “Araba Tutan Bir İnsan Ne Yapabilir?”
  1. merhaba ne yaptıysam bır care bulamadım
    bu kusma sorunu ıcın hıc bır cozum bır ılac vs bırsey yok mu
    bu sorun yuuzunden uzun yolculuga tekne seyahatıne cıkamıyorum

  2. ben yıllardır araba tutuyordu sonuç olarak sakinleştirici ilaç aldım ve çok şükür iyiyim

  3. özellkkle yanında baska birileri oldumu seyahat ettigin rezîl olma durumu da var o daha cok can sokuyor tek oldun mu daha farklı aşılması gereken bir problem

Sizin Yorumunuz