İmza Beyannamesi Nedir

İmza beyannamesi nedir, imza beyannamesi ne işe yarar ve nereden alınır; bu yazımızda bunlardan bahsedeceğim.
İmza beyannamesi, bir kişinin imzasını doğrulamak için çıkartmış olduğu bir belgedir. Bu belge sayesinde resmi işlerde attığınız imzanın doğruluğunu kabul ettirmiş olursunuz. “Bu benim imzamdır” demeniz bu belge ile mümkündür çünkü başvurduğunuz yerler, attığınız imzanın gerçekten size mi ait olup olmadığını bilemez. Bundan dolayı sizden imza beyannamesi isterler.

İmza Beyannamesi Nasıl Çıkarılır

İmza beyannamesi, gerek şahıs olarak gerekse şahıs şirketi sahibi iseniz yapmış olduğunuz resmi işlemlerde lazım olan önemli bir evraktır. Yan yana 3 tane imza atarsınız ve attığınız imzaların birbirine benzemesi lazım. Ve artık burada belgelediğiniz imza sizin resmi işlemlerde kullanmanız gereken imzanızdır.
Dediğim gibi resmi işlerde, banka işlemlerinde, vergi dairesi işlemlerinde, şirket açılışlarında herhangi bir yere başvurduğunuzda sizden imza beyannamesi istenir.

Noter Onaylı İmza Beyannamesi Ücreti

İmza beyannamesini herhangi bir notere giderek çıkartabilirsiniz, 130 lira civarında bir ücreti var. İmza beyannamesi ve o evraklarla istenilen yere başvurabilirsiniz. İmza beyannamesi sadece noterden çıkartılır ve istenen kuruma verilir.
Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişiler ile bankalarla yapacağım her türlü işlemlerde, aşağıda örnekleri bulunan imzamı kullanacağımı, imzanın beni her bakımdan sorumlu kalacağını beyan ettiğiniz ve onayladığınız anlamına gelmektedir. Ancak tüzel kişiler için imza beyannamesi değil imza sirküsü çıkartmanız gerekmektedir. Bu evrak üstünde size ait bilgiler yer alır ve noterler tarafından verilir.
İmza beyannamesi geçerlilik süresi aksi belirtilmedikçe 10 yıldır. Bu süre bittikten sonra yeniden imza beyannamesi çıkartmanız gerekmektedir.
Umarım imza beyannamesi nasıl çıkartılır konusunda yazmış olduğum bu yazı bilgilendirici olmuştur. Yorumlarınızda bana destek olmayı, varsa kafanıza takılan soruları sormayın unutmayınız lütfen.
Kendinize iyi bakın
Sizin Yorumunuz