Umke Görevlisi Nasıl Olunur?

Umke Nedir?

Umke, Sağlık Bakanlığı tarafından, acil durum ve afetlerde hızlı bir şekilde müdahale ederek, olası hasarları, can kayıplarını en aza indirmek için kurulan, gönüllülerden oluşan ve 2004 yılında hayata geçirilen, bir yapılanmadır. Yaklaşık 5000 civarında personeli mevcuttur ve acil durumlarda 24 saat görev yapabilmektedirler.

Kimler Gönüllü Umke Personeli Olabilir?

Gönüllü Umke personeli sağlık personelleri arasından seçilmektedir. Sadece diğer teknik konularda ve ulaşım hizmetleri kısmında, sağlık personeli dışındaki istekli personel arasından Umke destek personeli kadrosu oluşturulur.

Nasıl Umke Görevlisi Olunur?

Umke görevlisi olmak için öncelikle sağlık personeli olması gerekiyor. Çünkü Umke sahada sağlık ve tıbbi müdahale yapan bir ekiptir. Bu eğitimleri almak için öncelikle sağlık personeli olması gerekiyor. İl Sağlık Müdürlüklerine bir dilekçe ile birlikte, sağlık personelleri başvurabilmektedir.

Bu dilekçe karşılığında, Umke başvuru formu dolduruluyor ve bunun karşılığında verilen eğitim ve tatbikatlardan sonra Umke görevlisi olarak göreve başlayabiliyorsunuz.

Sivil vatandaşlar Umke görevlisi olamamaktadır.

Umke eğitimlerinde, olaylara nasıl yaklaşılır, nasıl müdahale edilir, bunların eğitimleri alınmaktadır. Ayrıca bu konularla ilgili tatbikatlar da gerçekleştirilmektedir.

Umke eğitimi ve tatbikat süresi, genellikle 5 gün civarında planlanmaktadır. Ayrıca yapılan kamplarla eğitimler güçlendirilerek, sahada daha güzel işler çıkartılması için koordine çalışmaları yapılmaktadır.

Eğitimler enkaz alanlarındaki tatbikat bölgelerinde gerçekleştirilmektedir. Sahada birebir karşılaşılacak zorluklarla, nasıl baş edebilecekleri konusunda eğitimlerimiz oluyor.

Timlere seçilmede isteklilik esastır. Bununla birlikte UMKE personeli olarak kabul edildikten sonra verilen tüm görev ve faaliyetlere katılmak zorunludur.

Sizin Yorumunuz