Ölen Kişinin Banka Borçları Sigortadan Kapatılır mı?

Vefat Eden Kişinin Banka Kredi Borçları, Kredi Kart Borçları Sigortadan Otomatik Olarak Kapatılır mı?

Vefat eden kişi eğer bankadan kredi veya kredi kartı aldığında, almış olduğu ürünle ilgili başına bir şey geldiğinde sigortadan karşılanmasını istemiş ve ferdi kaza sigortası yaptırmış ise kişi vefat edince, mirasçısının başvurusu üzerine banka borçları sigorta tarafından kapatılır.

Bu sigorta, kredi çeken kişi işsiz kaldığında da geçerli olabiliyor. Tabi yaptırılan sigortanın kapsamına bağlı. Genelde gişelerde size satmak istedikleri bir üründür bu veya kredi çektiğinizde otomatik olarak mecbur olmasanız da mecburmuş gibi yapılan bir üründür. İyi yanları yok mu var tabi ki, işsiz kaldığınız da veya vefat ettiğiniz de geride kalan insanları düşünecek olursanız çok yararlı bir şey.

Sigorta yaptırmamış ise mirasçısı yani mirasını kabul eden kişi banka borçlarını da üstlenmiş olur. Size iki örnek olay anlatmak isterim. Yaşanan iki olay var. Birincisi, bir müşterim vakti zamanında araç almak içim kredi çeker. Taşıt kredisi. Çekmiş olduğu bu kredi ile almış olduğu araçla kaza yapar ve vefat eder. Kişi sigorta yaptırdığı için, bankaya olan taşıt kredisi borcu sigorta tarafından kapatılır. Mirasçısı olan annesine ise araba miras kalır. Yani araç miras olarak kalıyor, borcu ise siliniyor bu sigorta sayesinde.

Yaşanan ikinci olayda ise, kişi konut kredisi çeker. Sigorta yaptırmıştır. Bakın tekrar söylüyorum, sigortanın kapsamı çok çok önemli. Nasıl bir sigorta yaptırdığınızdan emin olmanız, gerekirse poliçeyi okumanız gerekmekte. Anlamıyorsanız banka şubesine, elinizdeki evrakla gidip, yardım isteyebilirsiniz. Hangi banka olursa olsun, onlar sizin bu zor durumunuzda yardımcınız olacaktır. Evet ikinci olayda müşteri konut kredisi çekmiştir. Sigortası var ve kişi vefat eder. Örnek vermek gerekirse konut kredisini 120 ay almış olsun. Bu zamana kadar da 20 ay taksit ödemiş olsun. Mirasçısı olan ablası, gerekli evraklarını çıkarttıktan sonra, veraset ilamı vs. bankaya başvurarak, sigorta şirketine bir dilekçe yazmak suretiyle kredinin, kardeşinin yaptırmış olduğu sigortadan kapatılmasını talep eder. Olay sonuçlanınca, kardeşinin kredi borcu kapatılır. Bu zamana kadar ödemiş olduğu 20 aylık taksit ablasına iade edilir ve aynı zamanda kredi ile almış olduğu konut da yine aynı şekilde ablasına miras kalır. Tabi bu durum her olayda aynı olacak diye bir şey yok. Olaya göre, sigorta kapsamına göre değişiklik gösterir bu durum.

Sonuç olarak kimse kendine ne zaman ne olur bilemez, eğer arkanızdakileri düşünüyorsanız, küçük büyük demeden, çekmiş olduğunuz kredilere, ufak rakamlar vererek yaptırabildiğiniz, sigortalarınızı yaptırmayı alışkanlık haline getirmenizi ben size tavsiye ederim. Para tabi ki şu fani Dünya da canımızla kıyasla önemli değildir ama onsuz da olmuyor biliyorsunuz. Kendinize iyi bakın.

356 thoughts on “Ölen Kişinin Banka Borçları Sigortadan Kapatılır mı?”
 1. merhaba benım babam emeklı ve amelıta olucak kırdei cekicek babam amelyatı başarılı gec mese annem emeklı maaşı kesilirmı nasıl bır durum olur yardım edersenız sevınırım iyi calış malar

  1. geçmiş olsun. Kesilmez ayrıca kredi çekerken sigorta yaptırın öyle bir düşünceniz var ise . Zaten yaş olarak büyük ise babanız kredi çıkmayacaktır

 2. Meraba benim babam yakın zamanda vefat etti. Kredi kartınında borcu var. Ve Kredi kartının sigortalı olup olmadığını nasıl öğrenebiliriz. Banka görevlisine Sormak istemedik çünki sigortası varsada söylemeyeceklerini düşündük.

  1. Merhaba,
   Varis olarak kredi kartının ekstrelerini Banka’dan talep ederek kesilen herhangi bir poliçe olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.Yada Banka’nın çalıştığı sigorta firmasını öğrenerek babanızın adına poliçe olup olmadığını teyit edebilirsiniz. Banka poliçe olduğu halde bu bilgiyi vermez diye tereddüt ediyor iseniz Bankayı bu durumda bağlayan bir durum yok ödeme yapılacak ise tutar sigortadan alınacağı için bu bilgiyi iletmeme gibi bir durum söz konusu olmaz.

 3. Merhaba. 19 yılönce boşandığım eski eşim (çocuğumun babası) ocak 2014 de vefat etti. Başka evlilik yapmadım. Bir oğlum var, şu an 19 yaşında.Babası ile 18 yıl önce boşanmışdık. Miras olarak oğluma hiç bir şey kalmadı. Miras red yapmadık aklımıza red etmek gelmedi. Zaten tüm malını mülkünü evini ölmeden bir kaç ay önce satmış. Bize 1,5 yıl sonra bankadan kağıt geldi. Çekmiş olduğu kredi ve kredi kartın borcu varmış. Fakat bankada hayat sigortası vardı.Bize mal beyanında bulunmamızı, 7 gün içinde bulunmaksak hapis cezası olduğunu yazıyordu. Borcun mirasçıları tarafından ödenmesi gerekiyormuş. Oğlumdan başka mirasçı yok. Borç 9 milyarmış. Ve ben babamdan aldığım aylıkla geçiniyoruz. Oğlum çalışmıyor, okuyor. Ev kira. Başka gelirimiz yok. Eceliyle vefat etti. Ölümü doğal ve ölüm raporunu çıkardık. Asla bu parayı ödeyemeyiz. Bu borcu ödememiz zorunlumu? Eve icra gelirmi? Oğlumun hiç malı mülkü yok? Borcu ödeyemiyeceğiz, ödeyecek paramız yok, zor geçiniyoruz? Bu yüzden hapis cezası olabilirmi? Ne yapabiliriz?

  1. Reddi miras yapmadı iseniz oğlunuzun tek varis olması durumunda alacağada borcada sahip olmuş demektir. Oğlunuzun üzerine herhangi bir şey yok ise bildirimde bulunabilir siniz.Oğlunuz varis olduğu için ilgili bankaya giderek kredi evraklarının bir nüshasını alarak sigorta ile ilgili detay bilgiye sahip olabilirsiniz. Kredi eski eşiniz hayatta iken mi takibe aktarıldı yoksa vefatı sonrasımı takibe atıldı bunu bilmek gerekir. Ölümü sonrası takibe aktarılmış ise sigorta kapsamında tahsilatı için gerekli takibi yapabilirsiniz. İcra vs gelmesi durumunda oğlunuzun okuduğunu ve bu evde ikamet etmediği konusunda bilgi verebilirsiniz.Siz varis olmadığınız içinde maaşınıza herhangi bir haciz işlemi uygulanmaz. Ödeme gücünüz yok ise eğer kredi de eski eşiniz ölmeden takibe aktarılmış ise bir süre bekleyerek borcun varlık yönetim şirketlerine aktarımını bekleyerek çok daha cüzzi bir miktara kapatabilirsiniz olarak nacizane fikir verebilirim.

   Bir avukat arkadaşım ise şu şekilde cevap verdi : Hiç bir şey yapamazlar üzerine kayıtlı birşey olmadığı sürece.
   mal beyanı yapma zorunluluğu da olmadığı gibi, hapis cezası da olmaz diye paylaşımda bulundu.

   1. Merhabalar babam 16 kasim 2017 tatilinde akciger kanseri bastaligindan vefat etti vefatindan sonra ziraat bankasina kredi borcu oldugunu öğrendìk banka bizden kanseri ilk teshis belgesini istedi kiii babam krediyi cekerken kanseri hastasi oldugunu belirtmemis su durumda kredi borcunun Ben ve kardeslerin kalacagini ogrenince 3 aylik reddi miras suremiz gecmesine ragmen reddi miras a basvurdum digeri yandan babamin vefatindan once denizbanktan bir baska kredi borcunu kapatmis oldugunu MetLife hayat sigorta sirketinin tarafinda gonderdigi tazminat alabilmeniz icin olum belgesi ve veraset ilami belgelerinin sirkete ulastirmamiz gerektigi bir yazi geldi olumunden once kapatmis oldugu bir kredi icin tazminat aliniyormu ayrica bu sigorta sirketinden alacagimiz var ve alirsak ziraati bankasindaki borcunuda ustlenmis olurmuyuz. Simdiden tesekkur ederim..

    1. Reddi miras yaparsanız zaten metlife dan bir ödeme alamamanız gerekiyor.
     Ayrıca vefat öncesi kapanan kredi içinde ödeme alınmaz. Açıkçası konu biraz geniş ve karışık. Kısaca bildiklerim bu şekilde ama işinizi sağlam yapmak istiyorsanız, sigorta şirketi yetkilileriyle, banka yetkilileriyle görüşmeniz. Reddi miras yapınca bir ödeme alınmaz benim bildiğim. Yazıyla sorularak içinden çıkılacak kadar bu konu değil sizin ki.

 4. merhaba size bir sorum olacaktı .Babamın vefatı üzerine bankaya olan kredi kartı borçlarını düzenli olarak aksatmadan ödedim bitti .buna binaen sormak istediğim şu:olası bir durumla karşılaşmamak için ilgili banka dan ödediğim borçlar için döküm almak istesem verirlermi nasıl alabilirim (ölümünden itibaren kesilen ekstre başlangıcından borcun bitimine kadar olanlar) ölüm kağıdı yeterlimidir yoksa versaet ilamı da isterlermi isterslerde o borçları ben ödedim kardeşlerim 1 kuruş dahi ödemediler

  1. ölüm belgesinde varis bilgisi olmadığından veraset ilamı ile başvurmanız halinde hesap dökümü alabilirsiniz. Fakat siz direk kredi kartına ödeme yaptıysanız tek tek kredi kartı ekstrelerini talep etmeniz gerekir. Ama bunlardan ziyade kartin kapatıldıgını ve borcun bıttıgını teyıt eden ibraname almanız yeterli olacaktır.

 5. merhaba babamın vefatı sonucunda maaş aldığı bankadan ilkinde 28 bin kredi çekmiş borcun yarıs ödendikten sonra 2.krediyi çekmişl (2012 yılında)ve 1.kredinin kalan borcunu ödemiş.son çektiği kredide 28bin tl ve bu kredinin toplamda 27,320 tlsini ödemiş,çekmiş olduğu krediye sigorta yapılmış,kalan kredi borcu 13bin,şimdi kalan borcu sigorta kapatıyormuş,peki ödediği parayı geri alabiliyormu yada ana parayımı alınıyor,yoksa yatırdığı 27,320 lirayımı alıyor,.şimdiden yaedımlarınız için teşekkürler

  1. Yapilan sigorta kredi risk tutari kadar yapildigi icin vefat durumunda kalan anapara riski sigorta tarafindan kapatilir kalan babanizin odemis oldugu tutar varislere odeme yapilmasi gerekmektedir. Banka sigortadan tutar odenmeyecek olarak belirtiliyor ise bir avukat ile gorusmenizi tavsiye ederim.

  2. Rahmetli Babamdan dolayı yetim aylığına yeni başvurdum bağlandı fakat geriye dönük beş yıldaki paramin büyük miktarı bana sormadan sağ olan annemin kredi borcuna kesilmiştir iadesini istedim fakat hiçbir yanıt gelmemektedir? Ne yapamam lazım böyle alınmaz annemin ölmesini beklemem gerektiği söylendi. Lütfen yardimci olunuz.

   1. Eylül hanım bu konu bankacılıkla alakalı bir konu değildir. Siz başvurunuzu geç yaptığınızdan dolayı böyle bir durum oluşmuştur. Annenizin de babanızdan kalma veya eşi olduğundan dolayı sorumlu olduğu bir kredi ödemesi varsa yatan para otomatik olarak oraya gider. Ama sizin buradaki durumunuz farklı bir durum. Yetim aylığı için görüştüğünüz kurum ile görüşmeniz gerekiyor. Olumlu bir yanıt alamadıysanız da bu konuda uzman bir avukata danışmalısınız, çünkü dediğim gibi bankacılıkla alakalı olan bir konu değildir, o sebeple yorum yapmam doğru olmaz.

 6. babam 67 yaşında (2011 yılında)konut kredisi çekmiştir.71 yaşında vefat eden babama 70 yaşından sonra hayat sigortası yapılmadığını öğrendik(normalde her yıl otomatik olarak maaşından kesip hayat sigortasını banka kendisi yapıyordu).şimdi banka geriye kalan borcun varisleri tarafından ödenmesini istemektedir.bu durumda bizler birşeyler yapabilirmiyiz.

 7. merhaba ben 50 gün önce babmı kaybettim. babamın çekmiş olduğu 2 tane kredisi vardı. İkisininde hayat sigortaları aktifti. babam kanser hastalığından vefat etti. hastalığını yaklaşık 1 yıl önce öğrendik. fakat krediler daha öncesine ait. böldükten sonra bankalara başvurduk bize döneceklerini söylediler 50 gündür anca aradılar ve olumsuz olduğunu söylediler. bu durumda yapmam gereken nedir? öğrenebilir miyim

  1. Merhaba Engin bey. Öncelikle başınız sağ olsun, ALLAH (C.C.) rahmet eylesin. Biz bankacıyız evet ama hak verirsiniz ki genel konular hakkında bilgi vermekteyiz. Özel konular hakkında bilgi verebilmek için, detayları bilmek gerekir. Poliçe detaylarını ve olayı bilmeden bu şekilde bir şey söyleyemeyiz malesef. Öncelikle banka neden karşılamadı bunun bir sebebi vardır sanırım, size cevap olarak döndükleri. Ne dediler de ödemediler. Sözleşme detayları nası, tarihler nasıl her şeyi bilmek gerekir. Şimdi diyeceksiniz ki bankacıyasor diye site açmışlar ancak hiç bir şeye cevap veremiyorlar. Ancak bu şekilde olmaz. Evet bankacıyız ama her olayı bu şekilde yorumlardan doğru olarak cevaplayamayız. İlle de üstüne gitmek istiyorsanız. Size verdikleri cevap ile poliçenin maddelerini okuyarak tek tek karşılaştırın. Yine de içinize sinmedi ise, sebebini araştırın veya bir avukata mutlaka başvurun derim ben. Ama kredi rakamı çok büyük değil ise uğraşmanıza değecek bir rakam değilse de hiç uğraşmayın derim ben.

 8. Selamunaleykum bu nisan 2014 83bin tl konut kredisi çektim 30 ay1870tl ödedim 30ayda 1870tl ödemem var 30ayı bilen kapatmayı düşünüyorum ne kadar indirim alırım şuan 58bin Tlborcum var teşekkürler

  1. İbrahim bey, 48500 lira civarında olacaktır. 7000 lira gibi bir kazancınız olur.

 9. Merhaba. Babam pankreas kanseri olmuş ve en fazla 6 ay ömür verdi doktorlar. Bankadan ihtiyaç kredisi çekse sigorta yaptirarak. 2 3 ay taksit ödedikten sonra vefat etse sigorta karşılar mı o borcu ve yatırdığı parayı alabilir miyim böyle bir durum var mı?

  1. Böyle bir durumu neden değerlendirmek istediğinizi anlayamadım ama riskli bir durum bu konu hakkında bir şey sölemek istemem açıkçası. Bildiğimi söleyeyim. Düşük rakamlarda zaten sigorta yapılmıyor. Böyle bir riske girmeyin derim. Yine duyduğum, bildiğim bir şey daha bankalar bu konuda imza alıyor sigorta yaptırmak istemediğinize dair. Bundan dolayı dava açtığınız da kazandığınızı biliyorum. Yani kredi çekerken sigorta yaptırmadım riskleri kabul ediyorum şeklinde bir talimat alırlar ise sizden parayı alamazsınız. Ama babanız kredi çekerken imza vermezse, özellikle sigorta istemiyorum diye ve banka sigorta yapmaz ise siz vefattan sonra bankaya niye sigorta yapmadınız diye dava açarsanız kazanma ihtimaliniz yüksek ancak kesin değildir. kredi sözleşmesini isteyip iyice okumalısınız. Tabi çektikten sonra.

 10. ablam vefat etti eşinden ayrılmıştı bir oğlu var ve oda reddi miras yaptı ölenin annesi ve iki kız kardeşi ne miras düşermi annesi ve kız kardeşleri reddi miras yapmaları gerekirmi ölenin banka borçları vardı

  1. Tek miraşçının bildiğim kadarıyla oğlu olduğunu biliyorum. O da reddi miras yaptığından kimseye bir şey kalmaması gerekiyor. Bankacıdan ziyade avukata sorarsanız daha sağlam bir bilgiye sahip olursunuz.

 11. Selamın aleyküm benim kardeşim vefat etti ve vefat etmeden 2 yıl önce annemle beraber bankadan bi hesap actırkdık 5 yıl sonra geri cekmek amaclı bi hesap actırdık ve ben buraya devamlı para yatırdım ve şuan yaşım 20 ve bu parayı annenin imzası olmadan geri alabilirmiyim 5 yılı n dolmasına 3 sene var ve hesapta yuklu miktarda para var bu konuda yardımcı olursanız sevirim

  1. Eğer vefat eden kardeşinizle annenizin hesabı ise alamazsınız. Üçünüze mi ait hesap ? müşterek hesap mı münferit hesap mı ? bunları bilmeden bir şey söylenmez. Ama kardeşiniz ile annenizin hesabı ise, kardeş vefat ettiğinden parayı anneniz alır. Önemli olan vefat etmeden önce bankadan para çekerken her ortak tek başına para çekebiliyor muydu ? Yoksa aynı anda mı gitmeniz gerekiyordu bu durumu değiştirir. Bunu söylemeniz lazım.

 12. merhabalar bankadan cekmiş olduğum kredi var 36 ay 20 ay ödedim cok bunaldım artık ödeyemiyorum bunaldım.
  yapılandırma nede yapmak istemiyorum banka haciz yolu ile maasımın 4/1 kesse ne gibi sıkıntılar olur

  1. Zaten yolu yarılamışsınız. Bence biraz daha sabretmelisiniz. Maaşınıza haciz gelirse hem iş yerinde rezil olursunuz hem de böyle bir fantaziye gerek yok siciliniz bozulur bir daha kredi çekemezsiniz lazım olduğunda

 13. Merhaba benim babam 4 ay önce vefat etti ve ölmeden kulanmış olduğu bi ihtiyaç kredisi vardı bu krediyi sigortalı olması halinde bizim veraset ilanını verip dilekce yazip sigortaya gonderdik ve 20 gün sonra bankadan arayıp bize sigorta parayı karşıladı ama 1800 tl daha borcunuz var diye söyledi ve bu borcun hepsi kapanmamasinin sebebi nedir sigorta hepsini karşılamıyormu açaba.

  1. Sigortalar kredi tutarı üzerinden yapılmakta olup, risk azaldıkça poliçe tutarı da değişmektedir. Vefat öncesi kredi gecikmeye girdiyse vefat tarihi itibariyle risk bakiyesini sigorta şirketi ödeyebilir. O yüzden ödeme tablosundan vefat tarihi itibariyle anapara+faiz+vergi toplamı ile teyit etmenizde fayda var.

  2. Ankara Cebeci Talatpaşa şubesinden 50.000.tl.tüketici kredisi cektim. Cektigim kredi aynı gün gasp edildi. Cebeci polis karakoluna müracatta bulundum. ifademin alınmasına müteakip olay Cumhuriyet savcılığa na i intikal etti. Tüketici sözleşmem mevcut. Şu anda ise yurt disindayim. Yurt dışındaki Ziraat bankasına muracat ederek cektigim kredinin sigortamdan ödenmesi mümkün olabilirmi….

   1. sigorta poliçesi teminat detayında hırsızlık gasp gibi maddeler var ise alma imkanınız var. Ama poliçe bilgisinde bu tarz bir teminat yoksa zor.

 14. Merhaba benim babam vefat etti 2 ay önce bankadan 15000 tl civarinda kredi cekmis hayat sigortasi yaptirmis simdi sigorta borcu kapatmis ve 13000 tl kadar göndermis simdi ben yurtdisinda yasiyorum bu sigortadan gelen paranin 1 ay icinde cekilmesse geri gidiyormus ve kredi ödeniyormus böyle birsey varmi bilgilendirirseniz sevinirim tskler

  1. Vedat bey sorunuzu tam anlamadım. borcu kapattıktan sonra mı 13 göndermiş veya son cümle de bahsettiğiniz kredi ödeniyormuş ne demek anlamadım. Gelen para geri gitmez. Para gelir ve kredi kapanır. Fazla gelen bir rakam var ise daha önceden ödedikleri için, varis parayı çekeceği zaman sigorta parayı gönderir. Mevcut risk 13.000 olduğu için o kadar göndermiştir. Ama dediğim gibi çekilmezse geri gidiyormuş ve kredi kapanıyormuş cümlesinden kastınız nedir anlamadım. Dediğim gibi sonuç olarak para geri gitmez. Tabi ki siz bir an önce işlemlerinizi halledin. Telefon ile faks ile veya mail yolu ile gerekli evrakları şubeye yollayın durumunuzu anlatın.

 15. Babam 2 ay önce vefat etti devlet bankasından çektiği kredisi kapatılıp geri ödemede yapti ama diğer banka kirediyi kapattı ama geri ödeme yapmadı Bunların tarihi aynı ne yapmaliyiz geri ödemeyi red etmiş

  1. Azalan teminatlı poliçe yapıldı ise geçmişe yönelik risk için varislere ödeme yapılmaz.
   Poliçe detayının kontrol edilmesi gerekmektedir.

 16. Babam 2016 yılında vefat etti finas bankasına ihtiyaç kredi borcu çıktı olüm belgesi sigorta şirketine banka tarafından yollandı fakat babamın ölüm nedeni epilepsi hastalığı olduğundan red etmişler kısaca soyle iza edeyim epilepsi hastalığını beyan etmiş olsaymış zaten kredi verilmiçekmiş diye bir red yazısı geldi bize bunun için nasıl bir yol cizmeliyim poliçede hastalıklar kısmının hepsine saglıklı olarak bean adilmiş

  1. eger kredi öncesinde tanı konulmus ise sigorta polıcesınde de saglıklı olarak yazıldı ise herhangi bir talepte bulunamaz. Söyledikleri doğru hastalığını yazması lazımdı. O durumda banka isterse kredi verir, verirse de riski üzerine almış olurdu.

 17. Ölüm sebebi doktorlar epilepsiyle alakası yok dediler bunun için ne yapmak lazım tşk

 18. Iyi aksamlar.benim annem ziraat bankasindan konut kredi cekti.120ay vadeli.fakat krenin bitmesine 65 ay kala beyin kanamasindan vefat etti.simdi biz daha once yatirdigimiz 55 taksitin parasini alabilirmiyiz.cvp verirseniz sevinirim.simdiden tsk

  1. Kredi vadesi boyunca yapilmis bir sigorta soz konusu ise odemis oldugunuz tutar varislere geri odenir, kalan risk sigorta sirketi tarafindan kapatilir

 19. Merhaba babamı 15gün önce karaciger kanserinden kaybettik hastaligi 6ay sürdü ve ölümle sonuclandı. 2010 yılinda 50000tl konut kredisi cekti ve hayat sigortasida senelik olarak tekrarlanmakta bu durumda kalan borc ve bugüne kadar ödenen tutarda geri ödeme yapılır mı ?

  1. Sigorta policesinin yenilenmemesi ile ilgili babanizin bankaya verdigi bir talimat yok ise police yenilenmeliydi. Bir avukat ile goruserek hakkinizi arayabilirsiniz.

 20. Merhaba benim eniştem 05-10-2007 tarihinde vefat etti vefat ettgi donemde kredikarti borcu 1,918 ytl idi ve biz borcu odedik ama gecen gun bir arkadaş kiredikartilarinin sigortalı oldugunu soyledi yaptığımız bu ödemeyi taleb edebilirmiyiz
  Tesekkur ederim

  1. Kredi kartı ödemelerinde sigorta yapıldı ise harcamaları için geçerli olabilir. Ama yıllar önce annem vefat ettiğinde ole mevzular vardı sımdı sıgorta yapmazsan yok dıye bılıyorum. Riski temınat altına almak ıcın sıgorta yapıldı ıse odenır
   aksı takdırde varıslerın odeme yapması gerekır

 21. Merhablar bnm bbamda konut kredisi cekti 10 yil evi aldiktan sonra kanser oldugunu ogrendik ve bbam 1.5 yil mucadeleden sonra haytini kaybetti ilk evi aldiginda sigorta yaptrlmis hayat sigortasi ytrmamis oldugunuda vefatindan sonra ogrendik hicbir sekilde yapilcak bisey yokmu ?

  1. Merhaba,
   Sonraki yillar sigorta yapilmamasi ile ilgili babanizdan talimat alindi ise yapacak bir sey yok. Ama bankada sigorta yapilmamasi ile ilgili bir talimat yok ise sigorta yapilmamasi Bankanin hatasidir.
   Bir avukat ile gorusup dava acarak hakkinzi arayabilirsiniz.

 22. merhaba bankacı bey..
  babam 2009 da kanser amilyatı gecirerek ak ciğerinin 3 te 1ini aldırıyor ve o tarihten sonra sağlığına kavustu normal yaşamına geri döndü. ne bir ilaç tedavisi , ne bir kemoterapi nede bir radyoterapi aldı.hastaneye bile gitmedi. taki 2016 senesine kadar.. 7 yıl sonra babamın kemiklerinde kanser tespit edildi. kırılmalar oldu ve solunum yetmezliği nedeni ile babamı 12 gün önce 3 aylık bir mücadeleden sonra 54 yaşında kaybettik..
  babam esnaf olduğu için 6 tane kredi kartı ve 4 tane kredisi var ve bunlar düzenli ödeniyordu!
  krediler hep 2009 dan sonra çekilmiş kredileri..
  bununla ilgili 2 tane avukat tuttum hemen peki siz ne önerirsiniz yada düşünceleriniz nelerdir.

  1. Başınız sağ olsun. Avukat tutmanız çok isabet olmuş ancak neden 2 tane anlamadım. Ayrıca gerekli sigortaları yaptırdıysa kendisi, sigorta borçları kapatmakla yükümlü olur.

   1. dostlar sağolsun. haktan geldik hakka gidicez. peki 2009 kanser amilyatı olduğunu bildirmemişse ? kimin aklına gelirki 54 yaşında hayata veda edeceği? 3 ay içinde aniden başimiza böyle bir durum geldi ve babamızı birden kaybettik.
    doktor bile diyorki 2009 daki durum ile şimdiki durumu birleştiremeyiz! sigorta şirketleri sorun yaratacak diye 2 avukat arkadaşim yardımcı oluyor.. vekaletleri de verdim.. aramızda maddi bir çıkar yok avukatlarım ile. ikiside dostum.
    peki bu kredi kartlarını ödersek paramızı geri alırmıyız ? birde iş bankası hayat sigortası yapmamış
    . bu borçları ödeyecekmiyiz ? ödersek paramızı geri alabilirmiyiz? bankalar bizden hayat sigortalarını saklayabilirmi ?5 kredi kartının yaklaşık 25 binliralıl borcu var.. 4 kredininde 30 binliralık ödemesi var!

    1. Eğer avukatlar arkadaşınız ise durum farklı tabi. İyi o zaman iki tane olsun. En azından güçlerini birleştirirler. Kart borçlarını ödeyiniz. Sonuç olarak mirasçısı sizsiniz. Borçlarda sizin yasal olarak da manevi olarak da. Babanızdır sonuç da. Borçlarınızı ödeyiniz boşuna faiz işlemesin. Zaten bir alacağınız var ise, ödeseniz de ödemeseniz de sizindir. Bir hak var ise geri alırsınız yani. Ama cümleye dikkat edin lütfen bir hak var ise diyorum. İş bankası sigorta yapmadığına ve bunu da babanızın kabul ettiğine dair bir talimat alması gerekiyordu babanızdan. Borçlu bu durumu kabul etti gibilerinden. Almadıysa ve yapmadıysa yeni çıkan kanunlar gereği bu durumda sorumlu durumda. Bankalar sizden hayat sigortalarını saklamaz çünkü sonuç da siz şubeye gittiğiniz de, şube çalışanı cebinden vermiyor o paraları. Sonuç da sigorta şirketinden çıkacak bedeller veya bankadan. Öyle bir duruma şahit olmadım hiç. Yardımcı olacaklardır. Zaten her şey kayıtlardadır. Umarım en kısa zamanda temizlersiniz işlerinizi. Ben sizden yana olumlu sonuçlanacağını düşünüyorum hepsi olmasa bir şeyler olur bence.

 23. slm Hocam Babam Vakıfbank’tan 25.000 Tl kredi çekti kredilerin bir kısmını ödedi daha sonrasında vefat etti. Çekmiş olduğu kredinin sigortası banka tarafından yaptırılmamış kredinin geri kalanını ödemek zorunda kaldık budurumda dava edersek kazanma ihtimalimiz var mı?

 24. Slm beyfendi benim baban 1 ay once vefat etti 5 yil once bankadan 30 milyar kadar kredi cekmisti 5 yil odendi geriye 5 yil kaldi ama babamin omru yetmedi 20 milyari kalmisti biz silinir diye düşünürken bankadan haber geldi babam 73 yasinda oldugu icin silinmiyormus 70 yasindan sonra hayat sigortasi surmezmis dediler ayrica o 20 milyarin hepsini birden odememiz gerwktigini söylediler maas annemin uzerine kaldigi icin annemin yeniden kredi cekmesini istiyorlar yardimci olurmusunuz ne yapmammiz gerekiyor

  1. Vefat sonrası takibe atıldıysa hepsini isterler. Yoksa ayni ödeme planı ile ödenebiliyor olmalı benim bildğim. Ben yine de bir avukata sorun derim.

 25. Merhaba babam koah hastasi konut kredisi cekmeyi dusunuyoruz. Allah gostermesin babamin basina birsey gelirse borclar bana mi kalir yoksa sigorta karsilarmi yardimci olursaniz sevinirm

 26. Mrb.Trafik kazası sonucu annemi kaybettim.Halk bankasından 60 ay vade ile 24000 tl kredi çekmişti.Bunun 34 taksiti düzenli ödedi.sigortasında teminat tutarı 24000 yazıyor,fakat sigorta şirketiyle görüştüm bana 16.466 tl teminatı olduğunu söylediler.bu fark nedir acaba?tşk

  1. azalan teminatlı sigorta olabilir bu
   teminat rakamı azaldıgına gore poliçeyi bir avukata gosterın

 27. Merhabalar 2014 ihtiyaç kredisi çektim çekerken sigortaya yapıldı ancak sigostasiz issizdim bunun için dava etsem olurmu çünkü kredi odeyemiyorum tesekurler

  1. borcu odeyecek olan siz olduğunuz için bir yaptırımı olacağını düşünmüyorum. Banka sizi daha önceki ödeme performanslarına göre değerlendirerek kredi limiti sunmaktadır. o yüzden dava açarak kendinize ekstra bir masraf çıkarmış olabilir siniz.

 28. 1 ay önce rahmetli babamı böbrek rahatsızlığından kaybettik..kredi çekerken 3 4 yıl önce hiçbir rahatsızlığı yoktu.. 3 adet farklı zamanlardaki aynı bankaya ait kredi sigorta poliçelerini banka sigortaya mail olarak gönderdi…sigorta şirketi 3 adet poliçe olduğunu doğruladı poliçede yazan tazminat tutarları ile çekilen krediler farklı rakamlar..mesela 25.000 tl krediye 33.500 poliçe yapılmış..birde kapanmış olan kredinin halen sigorta poliçeleri yürürlükte 2017 bitiyor..banka o poliçeninde ödeneceğini söyledi.. mevcut şuan iki kredi var ama toplamda 3 ayrı poliçe var poliçe tutarlarını ödermi?

  1. mevcut riski devam eden 2 sigorta poliçesi ödenir, ama kredi riski kapanmış olan poliçe ödemesi yapılmaz diye düşünüyorum. Fakat sigorta şirketi ödeneceğini iletti ise ödemesi yapılacaktır.

 29. Kolay gelsin babam malulen emekliydi 20 ekim de vefat etti bankadan 17500 TL ihtiyaç kredisi çekmişti hayat sigortası da vardı banka bu parayı emekli hesabından otomatik olarak her ay çekiyordu kredi borcunu 26 ay ödemişti 10 ayı kalmıştı banka kalan borcu kapadı ödenen taksitleri geri alabilir miyim alabiliyorsam nasıl alabilirim nereye nasıl başvuru yapmam lazım teşekkür ederim.

  1. yapılan sigorta azalan risk teminatlı sigorta ise daha önce ödenen taksitlere ödeme yapılmayabilir. Varis olarak bankadan sigorta poliçesi kopyasını alarak bir avukata danışabilir siniz.

 30. s.aleyküm bankacı babam 26-8-2016 yılında kaybettim mide kanserden babam 2013 yılında halk bankasından ipotek karsılıgı 100.000 esnaf kredisi kullanmış ve banka 1 yıl hayat sigortası yapmış ve 2 yıl 3 yıl hayat sigortasını yenilememiş ipotek karsılıgı oldugu için konut sigortası ve kaza dask sigortası yapılmış babam bu bankadan taksitleri azaldıkça tekrardan kredi çekmiş 2 tane daha ve yine aynen konut sigortası yapmış hayat sigortası yenilenmemiş banka şimdi bana bu borcu varis oldugum için benim ödemem gerektigini söylüyor bu durumda yapabilecegim bir şey varmı ama bildigim kadarıyla babamın sigortam yenilenmesin die vermiş oldugu bi talimat yok sigorta yenilenmesi gerekmezmiydi ben bu durumda sizce ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  1. Sigorta yapilmasin diye bir talimat yok ise bir avukat ile görüşmenizde fayda var.

 31. Merhaba
  Babam 2014 yılında kanser hastalıgına yakalanıp 2016 yılında vefat etti
  2013 yılında cekmiş oldugu 20 bin tl bir kredisi vardı.bu kredi 60 aydı.biz bu kredilerin 41 ayını ödedik
  Vefat ettikten sonra iki ay daha ödedik.hayat sigortası mevcuttur.
  kalan borcu silmek için bankaya gerekli olan evrakları verdim.ve bu borc kapatıldı .. peki ödedigim paraları geri alabiliyormusum diye bişey ögrendigimde bankayla tekrar irtibata geçip yine gereklii olan evrakları verdim.ama banka bana 2191 tl hak sahibi oldugumu söledi.bir yanlışlık söz konusumu ? benm hakkım olan para 41 ay ödedigim para degilmi ?

  hayat sigortası babamın cektigi 20 bin tlyi vermek zorunda degilmi ?
  bu hesaplamalar nasıl oluyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim..

  1. azalan riske göre sigorta yapıldı ise sigorta şirketi ödeme yapmayabilir. Varisi olarak sigorta poliçesini bankadan temin ederek bir avukata göstererek detayını öğrenebilirsiniz. Poliçenin detayına bakmak lazim oyuzden bir avukat incelesin

 32. merhaba

  benim babam vefat etti
  60 ay 20bin tl kredi cekti bu kredinin 40 ayı ödedik
  banka bize 40 aylık krediyi ödmek zorunda degilmi
  Banka bana 40 ay ödedigim krediyi 10 bin tl kalan borc için parayı kesti
  bana 2 bin tl alabilirsiniz dedi

  1. azalan riske göre sigorta yapıldı ise sigorta şirketi ödeme yapmayabilir. Varisi olarak sigorta poliçesini bankadan temin ederek bir avukata göstererek detayını öğrenebilirsiniz.

 33. İyi çalışmalar,
  07/05/2016 tarihinde babamı kayb ettik.2 ayrı bankada bulunan toplam 50.000 tl bireysel ihtiyaç kredisi ve 10.000 tl tutarında kredi kartı borcu bulunmakta.sigorta şirketlerine ilgili başvurular yapıldı ancak adli olay olduğu için şirketler tarafından doğal olarak kesin raporun gelmesi istendi.OHAL sürecinin araya girmesi ve davaya bakan savcının değişmesinden dolayı dava sonucu çıkmadı ve rahmetlinin bütün borçları idari takip tasfiyeye düştü.sorum şu her iki kredininde yani 50.000 tl lik bölümün hayat sigortası mevcut ve adli olay kaza sonucu ruhsatsız silahın üzerine düşerek vefat etmesi (bilir kişi raporu,criminal sonuçlar v.s bu şekilde geldi ve savcılığın vereceği kararda bu yönde olacağı olası) sigorta poliçelerini incelediğimde azalan tutarda teminat ödemesi olarak düzenlendiğini gördüm.Yani sigorta şirketleri ödeme onayı verdiği takdirde sadece kredi kapama bedelinimi karşılarlar yoksa anaparayı varislere komple vermek durumundalarmı.ilgili krediler aralık 2015 tarihinden önce açılmış olup 2016 ocak ayı itibari ile sigorta şirketleri için devletin azalan oranda teminat ödemesi için düzenlemeler getirmiş olduğu ile ilgili birkaç haber okudum.
  ayrıca düşük prim ödemeli (180 tl) 360.000 tl teminatlı bir kaza sigortası da kredinin yanında (bilgi verilmeden yapıldığı olası ) yapılmış.poliçeyi incelediğimde kaza sigortası olarak görünsede belirli kısıtlamalar getirilmiş boğulma,intihar v.s diye.Sigorta şirketi bu poliçenin teminatını ödemeyi ret ederse yasal süreçte nasıl bir yaptırım uygulatabilir?
  Şİmdiden teşekkür ediyorum.sevgi ve saygılarımla.

  1. bu belirtilen tüm sorular Hukuki süreçte teyit edilmesi gereken durumlar. türkiye sigorta reasürans ve emeklilik şirketleri birliği ile iletişime geçerek ferdi kaza poliçe sigortası var mı teyit edebilir siniz diye düşünüyorum. Bilirkişi süreci sonlandırılana kadar kredinin takibe aktarılması, poliçelerin detaylı incelemesinin bir avukat tarafından incelenmesi dava açılması durumunda kazanıp kazanamayacağınıza dair aydınlatacaktır diye düşünüyorum.

 34. Iyi gunler amcamgil babannemin ustunde 35 bin tl kredi cektirmisler babannem 65 yasindaymis o krediyi kullanirken babannem iki yil once vefat etti 4 mirascisina haciz geldi kredi kullandirilirken sigortada yapilmamis ve 4 mirascidan da imza falan alinmadi ve iki tane memur kefil gorunuyor mirascinin birinden her ay duzenli olarak sigortasindan 200 tl kadar para kesiliyor yorumlarin bir kismini okudum ne yapmam gerekiyor diye ama pek bisey anladigim soylenemez ne yapmamiz gerekli acaba yardim ederseniz cok sevinirim

  1. yaş 65 olduğu için sigorta yapılmaz, o yüzden öncelikle kredi borcu kefillerden tahsil edilmeye çalışılır. Kefil olmasa idi varislere tahsil yoluna gidilmiş olması gerekirdi. Dosyayı yürüten avukat kefillerden tahsilat yoluna gidemedi ise mirasçılara haciz göndermiş olabilir. Dosyayı yürüten avukat ile görüşerek daha detaylı bilgi alabilir siniz.

 35. Merhabalar babam 2007 yılında kredi cekmıs ve 8 yıkkjj sigorta yaptırmıstı 2011de vefat etti banka ve çalışanları tarafından sigortanın bır odeme yapamayacagını sölediler poliçemi istedim banka arşivinde bulanmadıgını soluyorlar bana sadece bır dekont verılıyor ve bu dekontta silinşk nşr sekılde hayt sıgortasının 3 yıl oldgu idda ediliyor ne yapmam gerektıgı konusunda yardımlarınızı beklıyorm bu arada kalan krediyide odedık zman asımına ugrarmı vukata verıp dava acalımmı

  1. Öncelikle evrakların on yıl saklanması gerekir BDDK ya konuş ile ilgili yazın sonrasında aksiyon alınacaktır zaten. 3 yıl sonrasında sigorta yapılmaması ile ilgili babamızın talimatı yok ise dava açarak kalan risk tutarını da talep edebilirsiniz. Bir avukat ile görüşmenizde fayda var.

   1. Merhabalar benim babam 4 gün önce vefat etti evde motor vizesi buldum almış olduğu motor çok seneler önce çalındı motoru çalanlar ceza yemiş cezalar babama geldi fakat babam bunları ödemiş ama hala motor ortada yok sorgulatsak heran gibi borç çıksa bizden tahsil edebilirler mi ??

    1. Merhaba Sedef Hanım,

     Başınız sağ olsun, Allah Rahmet eylesin.

     Bu konu bankacılıktan uzak bir konudur. Farklı bir konu, bu konuyu avukata danışmalısınız. İnternet bankacılığından plakasını yazarak, ceza var mı vergi borcu var mı bakabilirsiniz, aynı şekilde rahmetli babanız e devlet i vardıysa oradan da bakabilirsiniz. Normal de mirası kabul eden borçları da kabul etmiş sayılıyor. Motoru hurdaya ayırın en azından ne bileyim bir şekilde bunu bir yerlere başvurarak anlatmanız gerekir diye düşünüyorum. Emniyetle görüşülebilir, avukatla görüşülebilir.

 36. annem kalp krizinden geçen hafta 56 yaşında öldü ve 3 yıl evel annem bankadan 22000 tl kredi çekti ve hayat sigortasıda var ve hayat sigortasında yazan çekilen kredi 22000 tl sigorta bedel tutarı23100 tl ve dün hayat sigortasını aradım onaylanmış,sigorta bankaya 23000 tl parayı ödemiş ve bana söylenende banka bakıcak size geri kalan para kalmışsa geri ödenecek dedi,annemin kredisi 5 yıllıktı bireysey kredi 3 yıla yakın 35 ay emekli maaşından kesildi,sigortacı yatırılan taksitler ödenilmez diye söyledi anlamadım,tek vari benim tek kızıyım babamda öldü babamın maşını alıyordu annem,şimdi bana geri kalan onların deyinile ne ödenir ve kaçpara verirler nasıl oluyor,lütfen bilginize sığınıyorum,yada annemin ödediği 35 ay boyunca taksitleri geri alabiliyormuyum,saygılarımla.

  1. Elinizde ödeme planı var ise, bu zamana kadar ödenen taksitlerin anaparalarını hesaplayabilir siniz. Sigorta tüm kredi tutarını gönderdi ise ödemiş olduğunuz bakiyelerin varisi olarak size ödenmesi gerekir. Banka sorun çıkarması halinde sigorta poliçesinin örneği ve hesaba aktarılan sigorta teminat tutarını gösteren ekstre ile bir avukata görüşmenizi öneririm. Ama avukatla görüşmeden önce konu ile ilgili bddk nın internet sitesi üzerinden şikayetinizi dile getirmenizi tavsiye ederim.

 37. Merhaba!benim babam öleli birbuçuk ay oldu.Bankadan 2 adet kiredi çekmiş birtanesi 6bin miş 3’ünü ödemiş 3 kalmiş ve bu bitmeden yani kapatmadan ayni bankadan 10bin tl lik bir kiredi daha çekmiş ilkine hayat sigortasi yaptirmiş 2.sine yaptirmamiş ilkini banka kapatti ikincisine itraz edemezmiyiz?

 38. merhabalar benim babam 1 ay once vefat etti 2014 yılında 5 yıllığına 31000 tl kredi cekti faiziyle birlikte 43000 falan 18000 tl borcu kalmış bunu sigorta odedi bankadanda bizi arayıp 500 tl paranız var gelin alın dendi sigorta ödenen taksitleri verirmi nasıl bir yol izlememiz gerek yardımcı olursanız sevirim

  1. Bankadan sigorta poliçesinin detayını isteyerek bir avukattan bilgi almanızda fayda var. Azalan riske göre sigorta yapılmadı ise ödenen tutarların da iade alınması gerekmektedir.

 39. Merhaba
  Vefat eden babam 35.000 tl kredi çekmiş 90 ay vadeli. 670 tl*90
  90 ay taksidin vefat etmeden önce en son emekli maaşından 38.taksidi çekilmiş.Yani sizin anlayacağınız 52 taksidi kalmış.
  Sigorta şirketini aradım inceleme yaptıklarını belirttiler.Ölüm nedeni doğal ölüm kalp krizi.
  26.000 vefat teminatı oldugunu soyledıler.Dosyanın açık incelendiğini söylediler.
  Kalan borcu ise 31.000 tlydi.Vefat teminatının 26.000 oldugunu ve borcun %99 kapanacağını söylediler.
  Son durum ne olur yardımcı olurmusunuz.Şimdiye kadar 38*670 = 25.000 civarı para ödemiş bankaya

  1. Geçmiş ödenen risk ile ilgili işlem yapılmaz. Siz ödeme alamazsınız fakat kredi riski ödenir.

 40. Merhabalar, Babamı 1 ay önce kayvettik. Bir çok bankadan bir çok kredi kartı ve kredili mevduat hesabı borcu vardı. Bankalardan birinden bugün telefon geldi ve vefaat bölümünden aradıklarını söyledi. faizleri bugün itibari ile dondurabileceğini ve peşin fiyatına 6 taksit yapabileceklerini söylediler. Aynı bankanın yapılandırma bölümü bireysel kredi oranlarında yapılandırıyordu o borcu. Sormak istediğim diğer bankalarda da buna benzer taksitlendirmeler mevcutmudur ? Defaaten ödemelerde farklı bir indirim yapmaları söz konusumudur.? Ve bankaların bu bölümlerine ait telefonlarını nerden bulabiliriz. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. merhaba,
   Bu konuda Bankaların iş yapış şekilleri farklı olup, her bankada farklı birimler aracılığı ile yapılabilmektedir. Kimilerinde çağrı merkezlerinde ilgili ekipler, kimilerinde risk izleme ekipleri, kimilerinde sorunlu krediler adı altında olabilir. Siz borcu yapılandırmak istediğiniz Bankaya sorunu ileterek ilgili ekiplerden görüş istemesini talep edebilir siniz.

 41. benim annem dul ve babamın maaşını alıyordu ssk dan ve hastanede kalp krizi geçirip hayatını kaybetti ve ziraat bankasından yıllar evel 7000 lira çekti ve o borç tam azalırken yarı olurken üstüne 4 bin lira çekti ve son olarakta yine borcu kapatmadan bunların üstüne 3000 lira daha çekti ve maaşından 600 tl para kesiliyordu ve sigortalıydı kredi ,ben evin tek kızıyım ve evliyim annemin tek varisi benim,ben şimdi bankadan bu borçlar silinip ne kadar para alırım ve yatırılan ödenilen kredi annemin ben geri alabilirmiyim ve ne kadar alırım,saygılarımla hocam

  1. Yapilan sigorta detayına gore ödeme yapılır. Sigorta poliçelerini varis olarak isteyip kontrol edebilirsiniz. Kredi riski kapandıktan sonra ödenen tutarlar size iade edilir.

 42. hocam merhaba
  Babam Kasım ayında vefat etti.
  30.07.2013 tarihinde 33.000,00 tl kredi çekmiş.
  Aylık taksit tutarı 90 ay vadeli 670*90 = 60.000 tl (bu toplam borcu fazi şunu bunu)
  Rahmetli olmadan önce 90 taksitli kredinin en son 38.taksidini ödemiş.
  Banka emekli maaşını da aldığı ziraat ve her ay maaştan oto kesilmiş.

  Banka otomatik azalan teminatlı sigorta yapmış.

  İlk kredi çektiğinde (30.07.2013 )VEFAT TEMİNATI 33.075 tl
  sonraki sene yenilenmiş (30.07.2014 ) VEFAT TEMİNATI 31.105,61
  1 sonraki sene ( 30.07.2015 ) VEFAT TEMİNATI 28.520,47
  Son yenilenen hayat sigortası vefat etmeden önce (30.07.2016 ) VEFAT TEMİNATI 25.385,5

  çekilen kredi tutarı : 33.000 tl
  toplam borç : 60.000 tl
  vade : 90 ay
  ödenen : 38 ay / 25.000 tl falan vefat edene kadar emekli maaşından kesilmiş.
  kalan borç : 52 ay / 35.000 tl falan borcu kalmış.

  Sigorta şirketi son 30.07.2016 daki vefat teminatı olan 25.385,50 tl yi doğal ölüm oldugu için % 99 ödeyecek dedi banka personeli.Kime sorsak farklı şeyler söylüyor.Bazıları kalan borç varislerine kalır bazıları banka 25000 ödüyorsa 33.000 ilk teminat oldugu için borcu kapayıp kalan 8000 i varislerine verir diyor kimi diyor borç ödenir kapanır şimdiye kadar ödedikleri de varislerine verilir diyor.Banka personeli ile sigorta şirketi devlet sırrı gibi birşey paylaşmıyor bekleyin diyorlar sadece.Bu konuda beni aydınlatırmısınız hocam

  1. Azalan riskli sigorta yapıldığı için mevcut riski kapsar. Geçmiş ödenen risk ile ilgili işlem yapılmaz. Siz ödeme alamazsınız fakat kredi riski ödenir.

 43. Kolay gelsin bankalar sigorta poliçesi hariç birde kredi çeken kişiden yaşı ilerlemiş ise yani 60 yaş üstü sağlık beyanı istemek zorundaymış yargıtayın bu yönde kararı varmış bu konuya ilgili bilgi verebilirsiniz

  1. Sigorta şirketi kendi yetkisinde bu tarz taleplerde bulunabiliyor. Yönetmeliğinde var. Örnek 20 bin kredi uygunken 30 bin isterse kefil mantığıyla bu tarz bir talepte bulunabiliyor sigorta şirketi.

 44. hayat sikortası yokmuş kaza sikortası varmı kanserden öldüğü için kaza olmadıgı için parayı ödeyecekmişiz yanlış oldu yukarki yorum

  1. Sigorta yapıldığında hastalık ile ilgili teşhis konulmuş ise sigorta ödeme yapmaz.

 45. Merabalar benim babam vefat etti. Iki ayri bankadan yaklasik olarak 10.000 tl ayri ayri borcu vardi. Biz bankalara gittigimizde bankanin bir tanesi sogortasinin 1 yillik oldugunu ve sigortasinin bittigini soyledi diger banka ise krediye yapilandirma yapildigini yapilandirma yapildigi icin sigortanin karsilamadigini soylediler. Bankalarda yapilandirmadan dolayi sigortanin karsilamam durumu soz konusumudur. Yardimci olursaniz seviniriz.

 46. Merhaba dayım 08.01.2017 tarihinde vefat etti ,banka kredisi vardı varislerin geri ödeme için imzalarını aynı anda mı gidip atmaları gerekir yoksa ayrı ayrı gidebilirler mi birde kaç gün içinde başvurmaları gerekir belirli bir süre var mı ?

  1. Ödeme yapmak için varislerin hepsinin gitmesine gerek yok, kredi yapılandırma yapılacak ise hepsinin imzaya gitmesi gerekir.Fakat aynı anda olması şart değil. Ama sürekli kredi kapama rakamı değişeceği için ayni gün gitmeleri yeterli olacaktır.

   1. varisler bankanın geri ödeyeceği parayı almak için gidecekler kalan krediyi kapatmak için değil bu durumda bir kişi başvursa ve diğerleri imzalarını atıp parayı almak için farklı günlerde gidebilirler mi ille de hepsi aynı anda orada olmak zorunda mı ve bu işlemleri başlatmak için kısıtlı bir süre var mı

    1. Para iade alacaklarsa beraber gitmeliler ama sigorta şirketinde ben farklı günlerde imza almıştım varislerden imzalar tamamlanınca sigorta paraları geçmişti hesaplara

 47. Iyigunler, annemi kaybettik ziraat bankasindan konut kredisi almisti 10 yillik ve 1,5 senesini odemistik. Sigorta sirketi azalarak yenilenen sozlesme yapmis, her sene kalan borc kadar tutar sigortalanmis, bu durumda biz odediigimz 1,5 seneyi geri alamaz miyiz? Bankadaki kimsenin birseyden haberi yok hatta vefattan sonra sigorta sirketi hemen odeme yapmadigi icin benden bir taksit daha kredi aldilar onu bile vermiyorlar. Hci degilse police yenilendiginden odedigim 10 binlirayi alabilir miyim, cunku sigorta sirketi onu zaten odedi bankaya, zor durumdayim cevap verirseniz cok sevinirm, tskkurler

  1. Vefat tarihi itibariyle risk tutarını öder sigorta kendi ödediğini iptal etmeli banka. Eski ödenen iade olmaz.

   1. Yani martta yenilenmisti police , temmuzda vefat oldu, marttan temmuza kadar olani talep edebilir miyim? Cok tsk edrrim

    1. bankacı bilmez sigorta şirketi çalışanına ulaşıp sormalısınız. Mart da yenilendiyse temmuz da vefat ettiyse tabi ki aradakini almalısınız.

 48. iyi günler ağbim öleli 2 yıl oldu kredi kartı borçlarından dolayı eşi ve çocukları reddi miras yaptı ve ret edilmiş olarak olumlu sonuçlandı.Annemizden bize(5 kardeş) imarlı 250 m2 yer kaldı tarafımıza intikal için açtığım davada ölen ağabeyim torunlarına aynı pay verildi.Burada sormak istediğim sözü edilen kredi kartı borcu biz kardeşlere veya ölen ağabeyim torunlarına ödetilir mi?Teşekkürler

  1. ferdi kaza sigortası veya hayat sigortası yok ise miraşcılar mirası kabul eder ise borcu da kabul etmiş sayılır.

 49. Mrhba babam 23.12.2016 vefat etti 2014 yilinda konut kredisi çekmişti bankaya gerekli evraklari verdik evin borcu silindi fakat ödenen paradan 495 TL verileceğini söylüyor banka 2 yil ödediğini vermesi gerekmez mi ? Tesekkurler

  1. Öncelikle benim için şahsen borcun silinmiş olması bile büyük bir şey. Zaten şu anda kârdasınız bırakın kalsın 2 yılda. İşleyişe baktığımız da ise sigortanın kapsamını bilmemiz lazım bir şey söylemek için. Azalan risk ile yapıldı ise yapılan işlem normal. Ama her sene borcun tamamı için poliçe tutarı yatırıldı ise komplesini geri verir demek ki sizin ki azalan riskli idi yani kalan borca yapıldı demek ki her sene.

 50. Merhaba… Durumu şöyle anlatayım amcamın oğlu koparatif kredi çekiyor 20.000 fakat bir ay sonra motor kazasında ölüyorum ve babamda ipotekli kefil 1 yıl boyunca bizden gizli bu krediyi ödüyor fakat bu seferde 1 babamı kaybettik bu borç bize düşüyor sorum ise bu kalan 13. 000 i ödemek zorunda mıyız fakat babamın başka bankadan hayat sigortası var ama kabul etmiyorlar ödeyeceksiniz diye bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. ilk vefatta sigortanın ödemesi alınarak ödenebilirdi. Keşke gizliden ödeme yapmasaydı.
   Baba vefat etti ise hayat sigortasından alınan para ile kapatılır zaten varisler tarafından.

 51. Merhabalar 08.10.2016 tarihinde babam vefat etti 3 bankaya borcu var odeyemiyorum durumum hic yok reddi mirasta yapmadim babamin uzerine bi arsa var bu arasaya el koyarlar mi borc 50 milyar faizsiz
  Bu borcu odemek istesem daha az bi miktara kapatabilirmiyim. Hukuk burolari hep arayip taciz ediyolar kardeslerimin pskolojileri bozuldu okula gidemiyolar sikayetci olablrmiyim.

  1. Görüşerek yapılandırma talep edebilirsiniz ya da protokole bağlanmasını talep edebilirsiniz. Dava açsanız da bir şey çıkmayabilir.

 52. Merhabalar benim dedem vefat etti 2017 de 2016 9.ayda kredi çekmiş siğorta yaptırılmış ve kredi bir yıl vadeli banka siğorta 23 bin TL’si ni karşılıyor kalanını ve faiz ini siz ödeyecek siniz dedi ne yapabiliriz. Bir diğer banka da da kredi 2015 yılında iki taksit olarak çekilmiş bir taksidi ödenmiş ama hayat siğortası 2016 6.ay da bitmiş bununla ilğili bir şey yapabilir miyiz

  1. İlk sigortadan ne kadar teminat olduğunu öğrenmek için poliçeyi isteyip kontrol edin. Diğerinde de poliçenin yenilenmemesi ile ilgili müşteri talimatı yok ise dava açabilirsiniz.

   1. Teminat 12 bin tl bankadaki kredi veren bayan ın dediğine göre aramış ama dedem yenileme istermiş krediyi çekerken de poliçenin bir yıllık olduğu belirtilmedi ve 1500 tl gibi bir kesin ti yapıldı

    1. Avukatla görüşün. Kayıtlı telefondan mı konuşma yapılmış diye bakmak lazım. Teminat azalan sigorta yapılmıştır o yüzden rakam istiyor olabilirler ilk poliçe içinde
     Poliçe bakmak lazim

 53. İyiaksamlar avukat bey benim babam 1mart 2015 ani kalp krizi geçirip vefat etti deniz banktan kredi çekmişti ölmeden önce banka 1yillik sigorta yapmış sonradan yenilenmemis öldükten sonra krediyi kapatmak istedik banka kapamiyor napmamiz gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim nereye başvurmanız gerekiyor.

  1. Sigorta yenileme yapılmaması için babanızın talimatı olup olmadığını teyit edin. Talimat yok ise banka sigorta yapmalıydı. Babanız özel olarak istemediyse ayrı konu. Sonrasında bir avukat ile gorusmeniz faydalı olacaktır.

 54. Merhabalar. Babamın ihtiyaç kredisini Hayat Sigortası kapattı ama şuana kadar ödediği parayı geri alamadık, vefat ettiği tarihten sonrada taksitlerini düzenli ödemeye devam etmiştik. Nasıl geri alabiliriz ödenen paraları?

  1. Poliçenin detayına göre sigortanın karşıladığı tutar değişir azalan riske göre poliçe yapıldı ise tüm parayı alabilirsiniz. Avukat ile görüşmeniz daha iyi olur rakam büyük ise.

 55. Meraba awukat bey ben bişey danışcm benim kayinPeder 2013 yılında ew için kredi çekmiş we Ferdi Kaza Sigortası yptrmis kyinpederm wefat etti we biz sgrtyi aradık borç silinmiyo olmuyo fln dediler npmamiz gerek

  1. Sigortayı yaptırmış olabilir ama kapsamı nedir detayı nedir bilmek lazım. Yenileme yaptırmış mı 2013 diyorsunuz ? Poliçeyi alıp okuyun veya avukata danışın. Bu şekilde yardımcı olamayız olayı tam bilmiyoruz.

 56. Merhaba kardeşim ölmeden önce ithtiyaç kredisi çekmiş, üzerine kayıtlı bir şey yok reddi miras yaparsak ben ve anne babamın bu krediyi ödememe ihtimali var mı?

 57. Selam yaşım 52 vefat etmiş babamın memur maaşını almaktayım maaş aldığım bankadan bir kaç kere tüketici kredisi kullandım ve taksitlerim maaşımdan düzenli bir şekilde kesiliyor.Şimdi konu şu ben komşuma aynı benim gibi aynı bankadan vefat etmiş kocasının maaşını almakta oda birkaç tüketici kredisi çekmiş ve tekrar ihtiyaç duymuş bankaya başvurduğunda bir kefil istemiş bende kefil oldum banka komşuma kredi verirken önceki borçlarını kapatıp tekrar yapılandırdı 48 ay vadeli olacak şekilde 7.500 eline kaldı toplam borcu 40000 tl şimdi sorum şu allah korusun vefati halinde borç kefilemi kalır kendisi nin hayat sigortası önceden vardı

  1. Sigortası var ise kefile kalmaz. Sigortası yok ise borçlunun kefile kalır. Kefil olanın sigortasının olmuş olması önemli değil. Sigortası o borcu bağlamaz ve kefil borçtan sorumlu olur.

 58. Yada borç kefile ( yani bana kaldı diyelim ) benim hayat sigortam kefil olduğum kişinin borcunu karşılar mı ?

 59. Anladım.Peki bu hayat sigortası her kredi kullandığımızda yenilenirmi? Diyelim ki kredi kullanan kişi 74 yaşındandan önceki yıllarda kullandığı kredilerle beraber hayat sigortası da yaptırmış bugün de yeni bir kredi kullandı önceki sigortası devam ededermi hala geçerlimidir yani sigortası varmıdır ?

  1. Şimdi şöyle size bağlı bir şey bu her kredi kullandığınız da sigorta yaptırırsanız olur. Her kredi için otomatik yenilenen bir sigorta ben duymadım. Her kredi çektiğiniz de o kredi riski kadar yeni bir sigorta yaptırılır normal de. Çünkü 50.000 lik kredi ile 10.000 kredinin riski, sigortası veya sigortasının ödenmesi gereken prim tutarı aynı değildir. Ama siz dışarıdan bir şirkete her sene düzenli hayat sigortası yaptırır ve çektiğim kredileri şu rakama kadar karşılasın der ve her sene yenilerseniz o zaman ayrı.74 yaşındaki birisi kredi çekemez yaştan dolayı vermezler. (istisnalar olabilir) Dediğim gibi sigortanın kapsamına bağlı ama genellikle her krediye yeni sigorta yapılır. Kişiye göre sigortalarına göre değişir.

 60. Ben biraz önce kredi kullandığımız bankadan kefil olduğum komşumun 2 senelik hayat sigortası olduğunu sigorta için de para kesildiğini öğrendim.Şu an yaşı 73 hayat sigortası 75 yaşından sonra devam etmezmiş banka onun için kefil istemiş.Kefil olacak arkadaşlara tavsiyem benim gibi araştırmadan kefil olup strese girmesinler.Huzurlu günler dileğiyle…

 61. Selam bir sorum daha olacak ben maaşımı 3 aylık alıyorum şimdi ise aylık almak istiyorum fakat 3 aylık ödemeli kredi taksitlerim var bu durumda nasıl olacak aylığa çevirirsem ne zaman alabilirim ödenecek kredi taksitim de maaşımda haziranda ayında beni bilgilendirirseniz sevinirim ,tşk…r

  1. Neyi ne zaman alabilirsiniz ? Maaşınız ne maaşı hangi kurumdan alıyorsanız maaşınızı o durumda ne zaman alabileceğinizi o kuruma sormalısınız. Aylık alırsanız kredinizin zamanı geldiğinde taksit tutarını hesapta bırakırsanız otomatik olarak çeker.

 62. Merhabalar babam 5 yil once ev ipotekli ihtiyac kredisi cekti ve duzenli olarak odemeleri maasindan kesildi her yil duzenli olarak hayat sigortasi yapildi babama eylul 2016 da beyin tumoru teshisi kondu benim sorum su 5 yil once cekilen kredinin bugune kadar odenen kismi ve bugunden sonra kalan borcu sigorta.sirketi tarafindan karsilaniyormu babam krediyi cektiginde hicbir saglik sorunu yoktu yardimci olursanuz sevinirim tesekkurler

  1. Azalan bakiyeli risk ile yapılmadı ise sigorta ödenir. Poliçe detayına bakmak lazım. Ama yıllık yapIlan sigortadan sadece ay O yıl içinde ödenen tutarda iade edilebilir.

 63. Finansbank’tan kredi kullandık sonra ödeyemediği icraya düştük fakat borçlu kişi öldü sigortanın bunu karşılaması için başvuru süresi ne zamana kadardir

 64. merhaba babamı 25.03.2017 tarihinde kaybettim . bankadan 2013 te kullanmış olduğu 40000 faizi ile birlikte toplamda 60000 tl lik kredi vardı . babam 40000 tl borcunu ödedi.bu da 48. taksitti ve o ay vefat etti .yani 20000 borcumuz kaldı . bankaya ilk gittiğimde kredinin sigortası var dedi . fakat sigorta şirketi 1 yıllık yapıldığını idda ediyor .yani 2014 te bitmiş hayat sigortası . şuan banka kredinin sigortası olmadığını dile getiriyor . resmi hiçbir evrak vermiyor . borcun kalanını siz varisçilerden tahsil edeceğiz diyor . şuan hiçbirşey yapmadım. babam emekli oldu ve aynı bankada emekli ikramiyesinden kalan vadeli hesapta 30000 tl var . bizden habersiz hesaptan borcu alabilirler mi ? bu banka bu zaman kadar ki yatırdığım 40000 i geri alamayacağımı da söylüyor .kredi çekildiği gün 900 tl hayat sigorta kesintisi olmuş 1 yıllık 40000 krediye o kadar sigorta masrafı çıkar mı? iki ayrı sigorta yapılmış ve 2. yi 150 tl tutarında yapmışlar . onu nereye nasıl yaptıklarını dahi bilmiyorlarmış . belge yok kanıt yok hiçbirşey yok . ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Banka 10 yıl boyunca evrakları saklamakla yükümlü talep edildiğinde de ibraz etmek zorunda. Banka sigortayı yenilemediği için bankaya dava açarak tüm bedeli talep edebilirsiniz. Yaşa göre sigorta tutarı değişebilir ona bakmak lazım sigorta şirketinde. Bir avukat ile görüşmenizde fayda var. Ayrıca hangi bankaymış bu böyle.

 65. Merhaba ben arkadaşın birisine kefil oldum ve arkadaş vefat etti hanımda reddi miras verdi ve mahkeme süreci devam ediyor ve çekmiş oldugumuz esnaf kefaletten para benden kefil olduğum için istiyor.ama hayat sigortasi var rehinde araba var bu konuda bana yardım edin

 66. Merhabalar sizinle nasil baglanti kurabilirim bnm de bi kac sorum olicak sizee

 67. Merhaba bankaci babam vefat etti ve is bankasina olan kredi borcunu görüşmeye gittigimde 2014 2015 ve 2015 2016 yılı sigorta yenilenmis fakat 2016 2017 yili yenilenmedigi icin odemeyi varisleri yapacaktır dediler diger yillarda yenilenen sigorta bu yil neden yenilenmemis bi yol gosterirmisiniz simdiden teşekkür ederim

  1. Sigorta yenilenmesinin yapılması banka sorumluluğunda olup dava açarak sigorta primine konu tutarı bankadan talep edebilirsiniz.

 68. Annem vefat etmeden önce pttden kredi çekti taksit bitmeden vefat etti kredi geri ödemesini istediğimizde bizde geri ödeme olmuyo dendi

  1. Sigorta var mıydı ? Var ise detayları ne idi ? Azalan bakiyeli mi sigorta ? Tam detay lazım.

 69. SLM BABAM VEFAT ETTİ EVLER VARDI ONLARIN VERGİ BORCUNU MİRASCILAR MI ÖDER.
  BİDE KREDİ CEKMİŞTİ ÖLÜNCE BİZE ÖDEYİN DEDİ BANKA ÖDEDİK SİGORTA L
  KARSILAMIYORMUYDU

  1. Mirası kabul eder ise öder tabi ki. Sigorta kapsamına bakmak lazım. Sigorta var mıydı? Detayları neydi onları bilmeden cevap verilemez. Normal de sigorta karşılıyor ancak nasıl bir sigorta kapsamı vardı bilmek lazım.

 70. Babam kredi kullanmadan 1 yıl önce kanser teşhisi kondu. Kredi kullanırken bildiğim kadariya hastalığına dair bir belge istemeği. Vefatindan sonra babanız bu hastalıktan vefat etmiştir diye sigorta karşılamadı . Kardeşimde borca ortakti sadece babama hayat sigortasi yapıldı ve 8 yıllık yapıldı babam ilk yıl vefat etti ama yıllık hayat sigortasi primini geri alabilirmiyiz

  1. 8 yıllık hayat sigortası toptan mı yapılmış anlamadım? Normal de bu ücret her sene otomatik olarak hesaptan düşer.

 71. Merhaba Babamızı 07.06.2017 tarihinde 72 yaşında kaybettik. Ziraat Bankasından Bir yıllık 100.000 TL Hayvancılık kredisi kullanmıştı. Kredi kullanırken Sigorta yapılmıştı fakat şimdi sigorta yaşından dolayı sigortayı ödemiyor kefilinden parayı talep ediyor. Bu durum hakkında bilgi verebilir misiniz? Nasıl bir yol takip edelim?

  1. Banka poliçeyi yaparken o yaştaki birine poliçeyi yapmayı kabul etmiş demektir. Sigorta yapılırken bu kişinin yaşı belli değil miydi neden yaptılar o zaman? Tabi amaçları sigorta satmak veya işlemi yapan bankacının bilgisizliği veya gözünden kaçırması bilemeyeceğim orasını ancak burada tuhaf bir durum var. Bir avukat ile görüşerek dava açın derim ben bankaya rakam büyük çünkü. Yinede çok şükür karşılığından hayvanlarınız var ya oda olmasaydı, o zaman çok daha kötü olurdu. Siz yine de mücadelenizi verin, uzun sürebilir. Önce parayı yatırıp faizi durdurmanız gerebilir, dediğim gibi güzel bir avukat bulun.

 72. Merhaba. Babam 2015 yili nisan ayinda yapi krediden 100.000 bin lira konut kredisi cekti ve alinaz sigorta sirketiyle 95 binliralik bir teminat yapti. 2017 temmuz ayinda ise vefat etti. sigorta sirketine variscileri olarak gerekli butun evraklari teslim ettik. epikriz raporu olum nedeni vs. yaklasik 1 ay sonra hastane kayitlarinda bir tani tespiti kayitlarina rastladi ve bizden 2011 yilina ait o donemle ilgili raporlari istiyor. bizim arastirmalarimiza gorede 2011 yilinda sadece 20 gunluk bir bogaz agisi sikayeti ile hastaneye gitmis ve bir tani konmus. benim sorum sigorta sirketi sadece bu 20 gunluk surecten dolayi cayma bedeli hakkini kullanabilirmi. kalan borcu odememe ihtimali varmi?

  1. Sigorta poliçesi yapılmadan bir tanı konuldu ve vefat bu rahatsızlıktan gerçekleşti ise, sigorta şirketi eksik beyanda bulunulduğu için ödeme yapmayabilir. Raporlar ve sigorta poliçesi ile beraber bir avukat ile görüşmekte fayda var. Sürekli avukata yönlendiriyorum ancak bazı sorular artık bankacılıktan çıkıp, avukatlık boyuta gelmiş durumda üzgünüm, yanlış bilgi verip, yanlış yönlendirmek istemem. Bildiğim yere kadar konuşur, gerisini ilgili birime yönlendiririm. Kimse benim yüzümden zor durumda kalsın istemem.

   1. Saglik bakanligina gittim ortada 2011 yilina ait hicbir rapor verisi kayitlara gecmemis ve yok. Sadece muayene edilmis. Ayrica olum nedeninin bu taniyla ilgili uzaktan yakindan ilgisi yok. Bu arada banka policeyi vermiyor. 2 ay gecmis olmasina ragmen odeme hala yapilmadi. 3 ayda yapilacagini soyluyorlar

    1. Banka poliçeyi neden vermesin ki tuhaf. Şikayetvar com a yazın bu durumu. Versinler de 3 ay sonra olsun napalım.

 73. merhaba benim annem vefat etti 3 kardeşiz kredisinin sigortası herseyi var evrakları bankaya verdik ıyı sonuc beklerken haciz kagıdı geldi babam kardeslerim itiraz etti annemin üzerine ev oldugu için veraseti oldugumuz için maaşıma haciz geldi bir tek benden kesiliyor 8 ay dır maaşımın 3\1 i kesiliyor ama bir yere başvuru yapamadım. yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Olayı tam anlayamadım. Evrakları geç mi verdiniz, neden haciz geldi? Muhtemelen geç davrandınız o zamana kadar haciz işlemleri başladı mı acaba. Olayı tam anlatırsanız bildiklerimizi paylaşalım.

 74. ziraat bankası sının özel avukatı ilk başta annemin kredi kartı borcunu ödettiler haciz gelcek diye. zor bela ödedik babam evrakları bankaya teslim etti ölüm kagıdı sebebi.bir süre sonra dediler haber gelicek diye bekledik herkese haciz kagıdı yollamışlar ben evde yokken almışlar kagıdı. sadece benim maaşımdan para kesiliyor magdur oldum maasdan bes de kesiliyor bana yol gösterirmisiniz.. itiraz edicek yer bile bulamadım avukatamı versemm astarı yüzünü geçmesinn

  1. Serkan bey anladığım kadarıyla konuya tam vakıf değilsiniz, bana yorum yapabilmem için, olayın en başından sonuna kadar gelişen süreci anlatmanız lazım. Annenizin olmayan bir borcunu mu tahsil ettiler sizden? Borç vardı değil mi ? Bu borç sizinse ve uzun süre ödenmediyse, avukatın sizi araması ve ödemezseniz de haciz işlemlerini başlatması çok doğal değil mi ? Babanız ne evrakını bankaya teslim etti ? Ne haberi gelecekmiş? Ödediğiniz borç için maaşınızdan neden kesinti yapılıyor? Ödedik zor bela demediniz mi? İlk soruda kredi demiştiniz şimdi kredi kartı diyorsunuz? Ne kadar çok şey var değil mi eksik anlattığınız? Maaşınızdan bes kesilmesini istemiyorsanız arayıp, iptal ettirebilirsiniz. Dediğim gibi ben hiç bir şey anlamadım sizin anlatma şeklinizden, siz isterseniz bir avukatla görüşün.

 75. biraz karışık anlattım kusura bakmayın.. annem sağ iken annem in kredi çekmişti borcu vardı.. aynı zamanda kredi kartı borcu vardı. vefat etti.. sağ iken aynı bankadan tekrar kredi çekip eski kredisini kapatıp üzerini aldı fakat sigortası vardı ikisindede..vefat ettikten sonra babam evrakları ziraat bankasına verdi ölüm kagıdını gerekli evrakları. bankanın özel avukatı bize kredi kartı borcunu ödeyin haciz gelmesin diye dedi bizde belki ölüm sonrası babamın harcama yapmış ihtimaline karşılık 2800 tl yi yatırdık. ve o borcu kapattık nasıl olsa kredi parası silinir diye bir süre sonra bize red geldi dediler bütün kardeslerime babama haciz kagıdı gidiyor. onlar itraaz ediyor. bana gelen kagıtı da evdekiler teslim alıyor bir kenarda duruyor benim zamanı geçmiş dediler . ve ailede sadece benden kesiliyor haciz bu para. şuana kadar onbin tl yi buldu.kendimi ifade ettiğimi düşünüyorum teşekkürler.. ( ne gibi bir yol izliyebilirim )

  1. Allah rahmet eylesin. Kart borcu neyse onu ferdi kaza sigortası yoksa ödemeniz lazım normal. Ayrıca kredi kartı borcum güvende veya farklı bir isimde buna benzer bir sigorta yaptırırsanız ondan yırtarsınız ama neyse olan olmuş. Kredi borcu da eski krediyi kapatmış, yeni krediye de sigorta kesilmiş mi acaba o önemli. Sigortanın detayları önemli, parayı ödememelerindeki gerekçe ne, ne diyorlar da ödemiyorlar. Poliçeye detaylı bakmak lazım.

 76. Merhaba benim babam 10 gün önce vefat etti ve halk bankasından bi bahçe tabusunun üstüne 80 bin lira para çekmiş bi baskasinn evinin tapusundan da 50 bin lira çekmiş tabu sahipleriyle ortaklaşa çekilmiş bi para her ikiside ama bankadan babam çekmiş taksitleri geldi benim odeyebilecegim bi miktar değil bu borç nolucak nasil bi yol cizmemiz gerekiyor gidip hapis yatma riskmz varmi ev kendi evimiz elimizden gidermi

  1. Öncelikle başınız sağ olsun. Kredi çekerken sigorta yaptırmamış mıydı? Ortak çektiyse diğer ortaklarda bu konuda yardımcı olması lazım değil mi ? Evi satıp borcu ortakla beraber ödeyebilirsiniz eğer gerçekten ortaklık söz konusu ise veya reddi miras yapabilirsiniz. Ancak konu biraz karışık bu işin altından bir avukata danışmadan kalkamazsınız gibi geliyor bana. İlk fırsatta barodan ücretsiz bir avukat talep edebilirsin.

 77. Merhabalar benim babam Mart ayında 84 yaşında vefat etti.Babamın adına 6 adet toplamda kredi cekmistik. Bu borçları ödedik bitti. Babam yaşlı olduğu için kredi çekerken her seferinde babam dan yaşlı olduğu için zorunlu sigorta ücreti kesmişlerdi. Babam bu borçlarını zamanında hepsini kapattı. Babam vefat ettikten sonra babamın adına çekilen kredilerin sigorta paralarını geri ödemesi varislerine yapilyormu.

  1. 84 yaşındaki insana yapılan sigortanın geçerliliği yoktur. Yaştan dolayı ödeme yapmazlar. Kaldı ki sağlığında kredi ödemelerini bitirmiş. Öyle olsa ben mezardaki dedemin çektiği kredi rakamını veya sigorta parasını alırdım onun sonu gelmez.

 78. Merhaba babamın %93 raporu var babamın adına araba alınacak babamın adına kıredi çekilecek babam vefat etiğinde kredi ne olur araba mirasçılarına kalır biliyorum ama kredi siliniyormu yoksa mirasçılar odermi

  1. Hayat sigortası var ise krediyi sigorta kapatır araç size kalır. Daha önce bir müşterimin başına geldi. Aracı kredi ile aldı vefat etti, kredinin sigortası vardı, aracın borcunu sigorta kapattı. Araç da ailesine miras kaldı. Yaşadığım bu olaydan yola çıkarsak sizde de farklı bir durum yok ise normal de böyle olur. Ancak böyle bir şeyin hesabını neden yaptığınızı anlayamadım.

 79. Merhabalar. Babamı yaklaşık 1 ay önce kaybettik. Akbank’tan çekmiş olduğu 23.500 tl kredisi vardı. Bu kredinin 11 ayı babam vefat etmeden önce ödendi. Hayat sigortası kalan borcu bankaya ödedi fakat bildiğimiz kadarıyla ödenen 11 aylık kısmın varislerine ödenmesi gerekiyor. Sigorta şirketinin ise bize ödeyeceğini söylediği tutar 4.500 tl civarında. Hakkımız olan sadece 4.500 tl midir yoksa 11 ayın tamamı tarafımıza ödenmeli midir? Bu konuda bilgi almak istiyoruz.

  1. Sigorta kapsamı önemli azalan bakiyeye göre sigorta yaptırıldıysa normal ancak komplesine yaptırıldıysa komplesini vermesi gerekiyor. Sigorta teminatı nedir o önemli. Komple iade alan da var bir kısmını alan da.

   1. Sigorta poliçesinde yazan tutar 23.500 tl ve biz bunun 11 ayını ödedik. Yani 11 aylık kısmı vermeleri gerekiyor ama daha az bir tutar söylediler. Ne yapmamız lazım bu durumda.

 80. Babam 2015 yılımda 30.000 lira kredi çekmiş 2016 yılında temmuz ayında kanser tanısı konulmuş ve 2016 yılının ekim ayında 8 binlira faizini ödeyip borcu yapilandirmis hayat sigortası da yapılmış babamı nisan ayında kaybettik. Borc silinmedi ne yapılabilir..

  1. Tanı konulduktan sonra sigorta yenileme yapılmış o yüzden sigorta ödeme yapmayabilir.

 81. Annem 14.10.2017 de vefat etti.annem vefatından önce 24.04.2017 kredi çekti hayat sigortası yapılmıştı.banka ölüm belgesi ve epikriz raporu istedi onları teslim ettim bankaya.kalan kredi borcu sigorta tarafından ödenirmi ve ödenmiş olan taksitler tarafımıza geri ödenirmi.yaşı 56 idi.bu ayda taksidini ödeyemedim bişey olurmuş.

  1. Sigorta poliçesi detayına istinaden tüm ödenen taksitler iade edilerek kredide kapatılabilir. Yada sadece kalan kredide kapatılabilir
   Sigortadan ödenmeyecek ise kredi taksitinin ödenmesi gerekir.

 82. Merhabalar.Babam 17 Ekim 2017 günü 74 yaşında vefat etti.2010 yılında konut kredisi çekti.Banka 2010-2015 yılları arasında heryıl düzenli olarak babamın hayat sigortasını yenilemiş.2015 yılı ocak ayında 71 yaşında iken sigortayı bilgimiz olmadan ve bize haber vermeden sonlandırmış.Kredinin 16 taksiti kaldı.Kalan taksitleri banka bize ödetir mi.Birde 2010 ile 2015 yıllarında hayat sigortası olan bölümde ödenen taksitleri banka veya sigorta şirketinden talep edebilirmiyiz.Son olarak banka hayat sigortasını yenileme yapmadığı 2015 yılında bizi bilgilendirmek zorunda değil mi?Teşekkür ederim.

  1. sigorta poliçesine göre değişir, bir avukata danışın neden sigorta yenilenmedi diye.

 83. merhaba ben izmirden ergin. babam 25/05/2017 itibarı ile banka kredisi çekmiştir. babam 17/08/2017 itibarı ile vefat etmiştir babka kredileri ilgili nasıl bir yasal süreç izlemeliyim.

 84. Merhaba eşim 1 buçuk sene önce vefat etti ölmeden 2 sene önce halk bankasından 3000 milyar kredi çekti 2000 milyar ödedi vefat ettiği için geriye 1000 milyar kaldı yalnız halk bankası bu krediyi kapatmadı eşim sigortalı hayat sigortası yaptırdığı halde illa ödiceksiniz şimdi bankaya dilekçe yazıcağım yani cahil biri değilizki bu işlerden anlamıyormuşuz gibi illa ödiceksiniz diyorlar ölen ölmüş borç benim değil tamam mirascısı olarak benim ama bu borcun kapanması lazım ne borcu kapatıyorlar nede kapatcakları kalan borc limitini geri ödüyorlar böyle bi banka görmedim ben

  1. sigorta poliçesini bankadan temin edip bakın. Azalan teminatlı poliçe yapılmış ve reddi miras yapmayacak iseniz borcu ödemelisiniz.

 85. selamın aleykum Kastamonu dan yazıyorum babam 19.10.2017 tarihinde vefat etti.2015 yılında bankadan hayvancılık kredisi kullandı 2016 yılında resmi olarak erteleme yapıldı babam 2009 yılında kanser tedavisi gördü kmotaropi ışın vs tedavi gördü ama durumu iyileşti ama kontrolleri devam etti ani kalp krizi geçirip vefat etti hayat sigortası vardı durum ne olur cvpverirseniz sevinirim .

 86. Merhabalar. Annem 1bucuk ay önce trafik kazasında vefat etti. Vefatından 5 gün önce 12.500 tl tutarında kredi çekmişti. Gerekli işlemleri yaptık ve bankadan aradılar; sigorta şirketi olumlu yanıt verdi ve 12500 tl ödeme yaptılar dedi. Ancak 284 tl tutarında tahakkuk etmeyen faizi sizin ödemeniz gerekiyor dediler. Bunu sigorta şirketi neden ödemedi benim ödemem şart mı? Ödememem için ne yapabilirim?

  1. Ne güzel işte İhsan bey 12500 lirayı ödemişler daha ne istiyorsunuz, ya oda olmasaydı siz 280 liranın peşine düşmeyin derim ben, sonuç da anneniz o parayla bir şeyler aldı atıyorum araba o da size kaldı yani bu kadar da kasmamak lazım. Hayattayken ki faizi falandır vardır mantıklı bir sebebi adamlar ödeme yapmışlar zaten buna şükür.

 87. iyi aksamlar annem 6 ay oldu vefat edeli 2012 senesinde 10 bin lira kredi cekmisti kredinin bitmesine 2 ay kala vefat etti biz iki kardesiz 3 bin lira geri odeme yaptilar benim bildigim annemin odedigi para geri veriliyo kalan borc siliniyo ama bize odedigi kadarini veemedilee sebebi ne olabilir bankaya sorduk sigortaya itiraz ettik dediler ama bi donuz yapilmadi ne yapmamiz gerekiyo

  1. Dönüş olması için hangi sigorta şirketi ise onun adına sikayetvar com üzerinden şikayetiniz yazın kurumsal bir firma ise dönecektir. Diğer konuya gelince, sigorta poliçesi temin edilerek kontrol edildikten sonra sigortaya dava açılabilir. 7000 lira için değer mi bu kadar şeyle uğraşmaya oda ayrı konu. Ayrıca anneniz o paradan yararlanmış sonuç da işini görmüş. Çok da kasmamak lazım.

 88. Annem 2013yılında öldü olmeden önce kredi cekti ve postane üzerinden cektigi için krediye sigorta yapmamışlar bunun için napabiliriz nereye baş vurmamız gerekiyor

  1. Sigorta yapılmaması için talimat var mı PTT den kontrol ettirin. Yani yapmamışlar ama sigortasız kredi çektiğinizi ve sigorta istemediğinizi beyan eden bir dilekçe almaları lazım sizden, eğer o yok ise bir avukatla görüşüp hakkınızı arayabilirsiniz değecek rakam ise, yok eğer anneniz dilekçe verdi ise ben sigorta istemiyorum şeklinde o zaman yapacak bir şey yok.

 89. Selam aleykum babam 3 ay önce vefat etti vefat etmeden önce kredi cekmiş ve bu krdedinin 14 takdiini ödemiş geri kalanını varisi olarak ben ödedim ve bu kredi ve bu kredi yi bize geri dönüşüm olarak vereceklerini söylediler ama henüz bir bilgi alamadık beni bilgelindirseniz sevinirim

  1. Merhaba hangi konuda bilgi almak istediğinizi anlayamadım açıkçası. Eğer öyle bir bildirim olduysa, bildirim yapan yerle tekrar görüşürdüm. Şubeyle, bankayla veya sigorta şirketiyle görüşmeniz gereken bir konu. Benim buradan yapabilecek veya söyleyebileceğim bir şey yok maalesef. Onlarla görüşerek bilgi alabilirsiniz.

 90. merhaba benim babam 4 yil once bobrek yetmezliginden vefat etti bize 2 ay once icra kagidi geldi bankadan verasetcileri olarak odeme diye bankayi aradim hayat sigortasi var biz bisey bilmiyorduk o yuzden gerekli setleri yaptirmadik simdi. ne yapmamiz gerekir

  1. Neyi sorduğunuzu anlamadım Burcu hanım, mirası kabul ettiyseniz borçları da mirasçıları ödüyor zaten, sigortası var ise zaten sigortadan kapatılırdı veya bir yanlışlık var ise poliçeden bakarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 91. Merhaba , adım ismail, babam 2 ay once vefat etti gırtlak kanseri teşhisi koydular bu arada 20.000 tl kredi çekti bankadan tedavi oldu saglikli olarak taburcu oldu . Daha sonra akciğer kitle tespot edildi ve bu kitle kanser vakası denildi ardından kemoterapi başladı bu süreç 2017 yılına kadar sürdü ekim ayında vefat etti bankadan çektiği kredinin geri verilmesi için talepde bulunduk istenilen belgeleri hepsini verdik
  Olum nden Akciğer kanseri
  Epikiz raporu
  Biyopsi raporu
  Patoloji raporlarını tarihlerinin hepsini detaylı şekilde verdik hasıl çekilen kredi tarihi ile ölümüne sebeb olan süreç tarihi onların istediği şekilde olmadı . Farklı belgeler talep ediliyor işi yokuşa sürmek isteniyor sanki yardimci olur musunuz

  1. İsmail bey başınız sağ olsun. Benim yardımcı olabileceğim şey sadece buradan bildiklerimi paylaşmak onun dışında ekstra bir hizmetimiz yok. Konuya gelince, Kişi sağlıklı iken kredi çekmiş ise ve sigorta yaptırmış ise buna uygun, daha sonrasında hastalıktan vefat ederse sonrasındaki süreç de o zaman sorun olmaz ama dediğiniz gibi tarihlerin uyması gerekiyor. Farklı belgeler dediğiniz nedir ? Takdir edersiniz ki bu işi dolandırılık haline getiren bir sürü insan var sahte kimlikle kredi çekip bankaları dolandıran vs. vs. bir sürü şey var onlarında dikkatli olmalarının bir çok şey isteyerek işi garantiye almak istemelerin sebebi de odur. Kanunlara uymayan bir iş yapabileceklerini sanmıyorum.

 92. Merhabalar,
  babam geçen hafta vefat etti kredi cekmisti borc ödendi 300bin tl kadar 06 06 2017 de ferdi kaza sigortası yaptırılmıs 06 07 2018 de bitiryormus poliçe. simdi kredi kartların borcları var 150bin tl kadar bu borcu sigorta kapsarmı kapsamaz mı bi yardımcı olursanız sevinirim
  not: babam hayatında hastanaye hiç gitmedi vefatından 3 ay öncesi hastane arastırma kontrol ne gibi hastalıgı var urasılmıs vefatından 1 ay önce hastaneye grmis kanser teşsihi konuldu ameliyat oldu 1 ay sonrasından enfeksiyon kapıp kalkp krizi geçirdi daha iyi anlarsınız diye yazdım cevaplarsanız sevinirim hayırı günler

  1. Anladım ancak bu durumda verdiğiniz tarihe göre poliçe tarihi geçmemiş, poliçe detayına ve limitlerine bağlı anlattığınıza göre karşılaması lazım.

 93. Merhaba bir şey soracaktım babamın üzerine ihtiyaç kredisi çektim 30 milyar babam KREDİ çekerken kredi çektik babam kanser tedavisi görüyordu o zaman normal vatandaş gibi kredi çektik hayat sigortası var babam ani kalp krizi geçirip vefat etti ölüm nedeni ani kalp krizi kredi silinir mi

  1. Sigorta kapsamına göre silinebilir. Poliçe detayı önemli azalan bakiye mi yoksa komplesini mi kapsıyor o önemli sigorta şirketine başvurup işlemleri başlatın.

 94. Merhaba amcam 67 yasinda iken konut kredisi kullandi ziraat bankasindan 2715 tl kredi kullandiginda odemis 1. Yil 2970 odemis 2.yil 2615 odeyecekmis fakat 70 yasindan sonra odeme yapamazsiniz demisler bankadan kredi 10 yil odemeli peki amcam 71 yasinda vefat ederse hayat sigortasi imkanlarindan faydanamayakmi demek oluyor anlayamadik bu konuda bize bilgi verebilirseniz sevinirim tesekkurler

  1. Valla soruyu anlamadım. Kredi çektiyse ödeme neden yapamayacak kim yapacakmış peki ödemeyi 70 den sonra. Yaşı büyük olanlara kredi vermeyi pek istemez bankalar bu sebepten dolayı sigorta da yapmazlar sigorta karşılamaz.

   1. Hayat sigortasi yapilmasini istemiyoruz demis maas hesabina bloke koymuslar neyapilabilir

    1. neden istememiş ? maaş hesabına komple mi bloke koymuşlar belli bir rakam kadar mı ? olay ne tam olarak baştan anlatır mısınız ? kredi çekti 71 yaşında ölürse sigortadan yararlanamayacak mıyız demediniz mi en başta ? sigorta yok diyorsunuz şimdide ?

 95. Olay soyle 12/12/2016 tarihinde konut kredisi kullaniyor 112000 tl ve emekli maasindan 1515 kesiliyor kredi icin krediyi ilk kullandiginda 2715 tl hayat sigortasi icin kesilmis 12/12/2017 tarhinde 2980 tl hayat sigortasi tahakkuk ettiriliyor odemedigi icin maas hesabina bloke konuluyor sigorta yaptirmak istemiyorum dediginde mecbursun odeyeceksin deyip dilekce vermesine ragmen blokeyi kaldirmiyorlar sorun bu ne yapmak gerekir

  1. Yastan dolayi şigorta yenileme yapilmadi ise bekirttiginiz gibi vefati durumunda sigorta imkanlarindan yararlanamayaçaktir.Bu arada hesabi blokeye alarak zorunlu ödemeyi emekliye yansıtamazlar bir avukat ile görüşebilir bu durumda. sigorta yapılmasını istemiyorlarsa eğer.

 96. Iyi aksamlar,
  Babam Kanserden vefat etti, hesabinda 14.12.2017 – 62 bin TL pert olan arabasindan Kasko ödeme oldu.
  Acik olan 61 Bin TL Banka Kredisi varmis – hemen hesabindaki pasanini 02.01.2018 bize sormadan ve o kredi ödeme zamani gelmeden kesmisler.

  Bunu yapabilirler mi?
  Kredi Zamani geldiginde ödemeyi yapamayiz mi?
  Buna haklari var mi?

  1. Tabi yapabilirler. Şöyle düşünün banka sizin olsa siz de aynısını yapardınız. Ortada Allah rahmet eylesin Dünya da var olmayan birinin üzerine kredi mevcut böyle bir şey mümkün değil. Banka sizinde olsa aynısını yapardınız emin olun. Başka türlü bu işlerin içinden çıkamaz. Vefat edenin bir varlığı ellerindeyse borcuda var ise önce borcu tahsil ederler bu işin kuralı budur. Var olmayan birinin üzerine kredi olamaz. Siz de vefat ettiniz ne olacak o zaman ? Sizin çocuğunuza o da vefat etti onun çocuğuna bu işin içinden çıkılmaz o sebeple yaparlar. Kim olsa yapar. Sözleşmede zaten mevcut taraflardan biri vefat edince sözleşme biter zaten. Ama siz yine de bir avukatla görüşün belki kanunen bir açık vardır.

 97. Merhaba benım babam 25ekim 2017de vefat ettı zıraat bankasından 30bın tl çekmişti sonuç yeni geldi bankaya raporu verdık son3 taksiti kalkmıştı ve ödediğini alabilirmiyiz

  1. Borcun tamamına sigorta yapıldıysa alınır. Azalan bakiyeye göre her yıl ödediği prim düştü ise tamamını alamazsınız.

 98. Merhabalar. Babam 2 sene önce vefat etti ancak ölmeden önce beyaz eşya alıp bunu kredi kartı ile ödedi. Dükkan sahibi kişi ödenmiş borcu ödenmemiş gibi göstererek mirasçılarından biri olan bana bir icra kağıdı gönderdi. Diğer mirasçısı olan ablama ise bir borç görünmüyor. Borca itiraz dilekçesi yazıp gönderdim ancak babamın ödemiş olduğu beyaz eşyaya ait dekontu bankadan alıp kanit olarak kullanabilir miyim? Cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler.

  1. Dükkan sahibi derken anlamadım ancak mirasçısı iseniz gerekli evrakları bankadan talep edebilirsiniz veya kredi kartı ekstresini de isteyebilirsiniz.

 99. İyi akşamlar abim araba almak için kredi çekti çektiği krediyi ödeyemeden beyin kanaması sonucu vefat etti.Kendisi böbrek nakli olmuştu onyil önce .Kredi çekerken sigorta yaptırmış ben kapsamı hakkında bilgili değilim ,sigorta policesini doldururken nakil olduğunu belirtmemiş.Sigorta şirketi vefatının üzerinden beş ay geçmesine rağmen sürekli problem çıkarıp sorunu çözmüyor.Abimin eşi ve çocuklarının ne gibi hakları var öğrenebilirmiyim.Teşekkürler

  1. Ne gibi hakları var derken, bir sigorta yapıldıysa onun içeriğine bakılmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Nakil olduğunu belirtmemiş ise sigorta da bunu belirtmediğinden dolayı ödeme yapmak istemeyebilir. Çünkü rahatsızlıklar ameliyatlar sigorta yaptırılırken bildirilmeli. Ödemez ise şaşırmamak lazım. Eğer mirasını kabul ediyorsa borçlarını da öderler bu durumda.

 100. Kolay gelsin amcam kredi cekti krediyi çekmeden 1yıl önce ameliyat oldu ancak ameliyatı gizlemiş olm nedeni ameliyat olduğu gösteriliyor. Şimdide kredi nin ödenmesi isteniyor ne yapmamız gerekiyor

  1. Yani tabi öyle bir durum var ise ödemeyebilirler. Kendi ağzınızla söylüyorsunuz gizlemiş. Bir yıl önceki ameliyat yüzünden vefat ettiyse kredi çekmeden önce böyle bir durum var demektir. Zaten gerekli incelemeleri yapmıştır onlar. Siz gene poliçeyi inceleyin ama bence ödemeniz gerekir eğer mirası kabul ediyorsanız.

 101. merhaba. annemi kasım 2017de kaybettim. bu dönemde ödemekte olduğu bir kredisi vardı. bankaya gerekli bilgileri ilettik, sigorta şirketi kalan borcu ödedi. bankadaki görevli kişiye vefata dek ödenen borçların tahsilini talep ettiğimizi söyledik, son derece çirkin bir üslupla asla öyle bir durum söz konusu değil dedi. ardından veraset ilamını tekrar göstererk yasal olarak şu an borç sahibi benim ve sizden kredi sözleşmesini talep ediyorum dedim. yine aynı çirkinlikle sözleşmeyi ne yapacaksınız çok isterseniz mahkemeye verin devlet yolu ile ancak verebiliriz dedi. sözleşmenin alınması dahi mahkemeye mi tabidir ? açıkçası müşterinin bu en doğal talebine bu şekilde yanıtlar verildiği için burada usulsüzlük olabileceğini düşünüyorum. bununla ilgili şahit olduğunuz örnekler var mıdır ? iyi çalışmalar.

  1. Yapmış olduğu hareketler kendi çirkinliğidir. Kişilerin yaptıklarını kurumlara bağlamamak gerekir. Ben sizin yerinizde olsam şikayetimi ve sözleşmeyi vermemelerini önce sikayetvar com adresine yazardım mutlaka merkezden dönüş olur. Sonuç alamazsanız bddk nın sitesinden sözleşmeyi istediğini ancak yardımcı olmadıklarını yazın o zaman da aynı şekilde dönüş olacaktır 15-20 gün içinde. Bazı çalışanlar bilerek bazıları bilmeden işkembeden konuşabilir. Onun öyle konuşması usulsüzlük olduğu anlamına gelmez bence. Yokuş yapanlar olabiliyor maalesef bu tip süreçlerde ama dediğim yolları izleyin sorununuz çözülecektir.

   1. Yorumunuz icin tesekkur ederim. Bir sorum daha olacak: Annemin yuksek tutarli baska bir kredisi vardi 2015 senesinde aldigi. 3 yillikti ve son 4 ay.kala vefat gerceklesti. Banka ile gorustugumde sadece ferdi kaza sigortasi yaptirdigini gorduk. Ancak disaridan kredi tutari kadar bir hayat sigortasi yaptirmis fakat 1 sene sonunda yani 2016da yenilememis yani krediyi kullandigi banka ile anlasma sirketten yenilememis. Bu durumda kalan krediyi odeyecegim. Toplu odemede indirim olur mu dedigim de hayir dediler. Sizden de.gorus rica ederim. Bir de.bana belki.baska bir sigorta sirketinde devam ettirmistir bir arastirin dediler. Bana boyle bir sey soylememisti annem evde de bir evrak bulamadim. Bunu sorusturabilecegim genel bi danisma merkezi veya telefonu vs var midir acaba?

    1. Dışarıdan yaptırdığınız yenilenmediği için yararı olmaz ama ferdi kaza sigortası dediniz kalan 4 taksiti kapatması gerekmiyor mu ? 4 taksitte indirim olmaz . Faizi baştan alıyorlar. Genel bir yer yok maalesef 3-4 firmayı arayıp müşteri hizmetleriyle görüşün şansınızı deneyin.

 102. Mehaba. Eşim 2016 temmuz ayında vefat etti öncesinden çektigi kredi ödemelerini varisleri olarak talep edebilirmiyiz edebiliyorsak nereye başvuru yapmalıyız

  1. Eşiniz vefat etmeden kredi borcu bitmiş miydi ? 2 yıl geçmiş. Ayrıca sigortası var mıydı var ise kapsamı neydi. Bunlara ulaşmak lazım öncelikle.

 103. Annem vefat etti kredisi vardi bulundugumuz yerde sube olmadigi icin evraklari faksla gonderdim sonra bana banka geri dondu sigortanin kredi borcunu odedigini fakat 875 tl tutarinda kredi sigortasi ucreti odememiz gerektigini soyledi bu borcu anlayamadim

  1. Sorsaydınız keşke ne ödemesi olduğunu. Muhtemelen sigorta bitmiştir yenilenmiştir ödemesi alınmamıştır destek hesaptan ödenmiştir onun için istiyorlardır. Sorun öğrenirsiniz zaten. İyi yönünden bakın borç kapandı.

 104. Merhaba yorumlarının için teşekkür ederim şimdiden dedem ipotekli kredi çekti bi kısmını ödedikten sonra vefat etti sigorta polisi vardı kredinin şimdi police borcu kapatır mi ipotek olan arsaya herhangi bişey olması söz konusumu

  1. Sigortası var ise ve onu kapsıyor ise kapatır. Yoksa mirasçılara kalır borç mirası kabul ederseniz. Ödemezseniz o zaman arsa ile ilgili işlem başlar.

 105. öncelikle vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim babam sağlıgın da kredi çekti kredi çekerken kobilere sağlıklı işler siğortası yapıldı .bunun için kredinin içinden parası kesildi vefatından sonra biz mirascıları bankaya müracat ettik kredi borçu kefiller tarafından ödenecek dediler siğorta kendi aldığı poliçe parasını hesaba iade ettik dediler. her hangi bir ödeme yapmadılar babam doğal olarak vefat etti ne yapmam gerekiyor müracat sıralaması nasıl yapmalıyım.teşekkür ediyorum.

  1. Allah rahmet eylesin öncelikle sigorta iptal mi olmuş? Olmuşsa neden olmuş kim etmiş, sigorta parasını neden iade etmişler hesaba? O sigortanın kapsamı nedir her bankada farklı bir isimde sigorta çeşitleri var sonuç da hepsini ismen bilmiyorum ancak, sigorta kapsamı ve poliçe detayları önemli bu konuda. Nedenini sordunuz mu neden iade etmişler neden karşılamıyor bu sorular önemli. Eğer alacağınız olan bir hak olduğunu düşünüyorsanız önce sigorta şirketiyle sonra bankayla görüşün. Yine de olmadı şikayet var com a yazın. Yine de olmadı bddk nın sitesinden dilekçe yollayın mutlaka mantıklı bir cevapla dönüş olacaktır.

 106. Merhaba benim babam vefat etti ayni bankadanda 4 ayrı kredi çekmiş fakat bana bankadan ne kadar çektiği söylenilmedi gerci rahmetli babamda bisey soylemezdi vefat ettikten sonra ogrendim ben bunu 4 ayrı kağıt verdiler borçlarının olduğu kağıt 23.000 bin birinde 3.500 birinde 6.500 birinde 900 de birinde yazıyor. Bide Takip de olan varmış doküman istedim yok dedi merkezden sadece bunları gönderdiklerini söyledi sigortalı olduğu için bu borçların hepsi kapandi ama bize geri dönen bi miktar olmadı bu adam 4 ayrı kredi çekiyor ve bu zamana kadar hiç mi ödeme yapmamış. Ben bunların dokümanını nerden ve nasıl alabilirim bankada söylemedi bisey su kadar çekmiş bu kadar yatırmış diye bu işte bi terlik var ben anlamadim yardımcı olursanız sevirim. He bide kredi kartı dosyasi avukata gitmiş üstüne bana borç çıkarttılar

  1. İyi de ödediği kredinin rakamını iade etmez ki sigorta. Kalan borcu kapatmış işte ne güzel. Eğer sigortayı her sene kredi rakamının toplamı üzerinden yapmış olsaydı o zaman olurdu. Mirasçı olduğunuza dair belgelerle bankalara başvurarak alabilirsiniz. Kredi kartında sigorta yoktur ondan.

 107. merhabalar
  babam ihtiyac kredısı cekmıs ve bır kac ay ıcınde vefat etti,(Allah rahmet eylesin)
  vefat ettiginde otopsiye gıtmemesı ıcın kalp seker tansıyon olarak doktorlar yazmıslar,
  banka sımdı mırascılarına esıne ve cocuklarına odemelerını ıstıyor, sıgortası vardı bıldıgım kadarıyla su hastalık bu hastalık varmı dıye sorduklarında yok demıs kı yoktu da, bu konuda neolur sıgorta karsılamazmı

  1. Rakam büyükse değecekse o zaman gerçek tespit yaptırmalısınız ama rakam ne kadar. Sonuç da babanız krediyi almış bir şekilde faydalanmış ve o fayda bir şekilde size kalmıştır. Ondan dolayı rakam çok büyük değilse uğraşmaya değmez bence. Poliçe detayları önemli bir de ölüm sebebi.

 108. merhaba
  babam oleli bir ay olmadi babam onbesbine yakin kredi cekmisti fakat duzenli odeyemedigi icin krediyi yapilandirmis ve sigorta yaptirmamis simdi bizden odenmesini istiyorlar ve esnek kredisinide istiyorlar odeyecek durumumuz yok bize reddi miras yaptirin dediler yaptirdigimizda ne gibi zorluklar cikar bilmiyoruz herkez ayri kafadan ses veriyor kimisi redddi miras yaparsaniz cocuklarinin ustundeki araba vs maasina el koyma gibi seyler soyledi kimisi esinin dulluk maasina el koyulacagini soyledi lutfen bu konulara aciklik verebilirmisiniz

  1. Mirasını reddetmiş oluyorsunuz bu durumda kalan şeyleri almayarak borçtan ve alacaktan feragat etmiş oluyorsunuz. Babanızdan kalan fazla bir şey yok ise gelecek olan az ise reddi miras yapmak mantıklı olabilir. Bu yine sizin vereceğiniz karar bilemiyorum durumu. Ben avukat değilim ancak reddi miras ölenin bıraktıklarından feragat etmektir diye biliyorum. Yine de bir avukata danışın.

 109. Merhabalar dedem bundan 10 12 sene once ziraat bankasindan kredi cekti ve hepsini odedi 2017 temmuz ayinda dedemi kaybettik 79 yasinda vefat etti. Ziraat bankasindan bir kagit geldi eve kredi grup sigorta sertifikaniz olusturulmustur diye kagit annemin adina gonderilmis dedemin 4 cocugu var neden annemin adina gonderilmis olabilir birde kredi cekerken sigorta yaptirmissa policede yazan bedeli alabilirmiyiz tesekkur ederim..

  1. Adresi sizin ev gözüküyor olabilir mi. Poliçe detayı önemli ayrı 10 yıl olmuş bir iki günlük olay değil ki alasınız.

 110. merhaba kolay gelsin. benim babam 2017,9 ayında vefat etti daha2012 yılında kredi çekmiş bankadan ve hayat poliçesi yapılmış çektigi krediye e bir müddet ödemiş daha sonra ödememiş krediyi ve kredi takibe düşmüş varlık fonuna devretmişler. benim haberim oldugunda sigortadan ödenir diye düşündük ve araştırdık ama hayat sigortası 2015 yılında son bulmuş yenilenmemiş. şimdi sigorta bu borcu karşılarmı sizce. teşekürler

 111. Benim babam 2 hafta ònce mefat etti bankadan ihtiyaç kredisi çekti hayat sigortası var babam kredi çekmeden önce kalp ameliyatı olmuştu ve 20 sene önce kanser tedavisi görmüştü bankaya varisi olarak başvuru yaptım sigorta şirketi bize daha önce hastalıklarını söylemediği için ödeme yapamıyoruz diyor ama babamın ölümü doktor raporunda miğde kanaması ve beyin kanaması diye yazıyor bu durumda ne yapmam gerek

  1. Başınız sağ olsun. Burada tabi yaşı da önemli kişinin. Çoğumuz maalesef işleyişi bilmiyoruz. Kredi çekerken o esnada ilerisini kimse düşünmüyor, ya krediyi satan kişinin zoruyla sigorta yaptırıyoruz yada çekmek için mecburen yaptırıyoruz. Bundan dolayı ilerisini düşünmediğimiz için böyle durumlarda bu tip sorunlar olabiliyor. Sadece size söylemiyorum herkes için geçerli bu durum. Bilinçli olarak yapmıyoruz bu işi maalesef. Konuya gelecek olursak, rapordaki duruma ne diyor sigorta bu önemli ancak ne olursa olsun babanızın daha önceden rahatsızlığı var ise bundan dolayı vermemesi çok doğal. Normal de sigorta yaptırırken hastalıklarını seçiyorsun. Kredi rakamı uğraşmaya değecek bir rakam değilse uğraşmaya değmez bence. Çünkü yüksek oranda olumsuz çıkar. Çünkü artık onlar ne durumda ne olduğunu gayet iyi biliyorlar. Avukatları vs var. Ayrıca o parayla yararlandınız bir şekilde o da var. Borç kapattınız, ev veya araba aldınız ve o da size kaldı sonuçta öyle değil mi? Çok da kasmamak lazım ondan dolayı bence.

 112. 23 nisan 2016 da babamı kaybettik kredi kullanmıştı bitmek üzere olan kredi sigorta tarafından kapatıldı evrakları verdim banka görevlileri tamam kapatılıyor dedi birdaha arayıp sormadım ödenmiş olan taksitler geri iade ediliyormuş dogrumu ?

  1. Allah rahmet eylesin. Sigorta kapsamı önemli. Nasıl bir sigorta yaptırdığına bağlı.

 113. Merhaba, annemin görüşmediği kız kardeşi vefat etmiş çocukları reddi miras yapmış, kredi kartı borcunun annem ve diğer kardeşlerinin ödemesi için banka dava açmış.Sonuç ne olur sizce çocukları mırası red ettikleri için annemin ve kardeşlerinin mi ödemesi gerekir.İyi günler

 114. Merhaba benim annem ziraat bankasindan kredi cekmisti 8 ay odedi ve vefat etti bankaya her ay 1100 tl kredi oduyordu banka suan bize sadece 3.500 tl oduyor normalde odedigi paranin tamamini iade etmeleri gerekmiyormuydu bunun icin ne yapmaliyiz cvp verirseniz sevinirim

  1. Sigorta kapsamına bağlı. Poliçeyi inceleyin bir hakkınız olduğunu düsüşünyorsanız. Bddk ya yazın.

 115. mrb bundan bıryıl once babamı kaybettım rahmetlı bankadan once sıgortalı kredı kullanmıstı zaman gectı sonrada sıgortasız kredı kullandı uzun zamanlar sıgortasız kredı odendı halendaha odenıyor vefat edınce oncekı sıgortalı kredısınden arayıp sıgorta parası bankaya verdıler budurumda sıgortalı kredısınde odemıs oldugu parayı gerı alma gıbı bır durumumuz varmı

  1. vefat edınce oncekı sıgortalı kredısınden arayıp sıgorta parası bankaya verdıler. Burayı anlayamadım.

 116. İyi günler babam 2012 de 5 yıllık 50.000 lira kredi çekmiş Sigorta sı her sene yenilenirken 2015 te kanser hastası olarak vefat ediyor ve sigortanın bitiş anına denk geliyor Sorum şu
  Babam krediyi çekerken kanser hastası değildi
  Öderken hastalığa yakalandı bankada hasta olduğu için sigortayı yenilemediğini söylüyor bu mümkünmü çekerken hasta değildi ama

  1. Sigorta yıllık olduğundan, sigorta şirketi bir daha ki sene yenileme yapmak istemeyebilir. Yıllık yapılan bir şey sonuç da.

 117. Merhabalar baba vefaat ediyor konut kedisi bulunuyor. Banka her senenim sigortasi bulunuyor fakat bu senenin bulunmuyr diye islem başlatmıyor.. vefaat tarihi de sene sonj 11. Ay bunun iceriligini nasil ogrenebiliriz nasil bir yol izlemeliyz ?

  1. Bddk nın resmi sitesinden mail atabilirsiniz. Poliçe elinizdeyse öncelikle inceleyin. Onu da ekleyerek sorabilirsiniz.

 118. Ben eşimi 2013 yılında kaybettim ,ölümünden iki yıl önce ev kredisi çekmişti ,eşimi kaybedince banka borcu sildi,ama ödediğimiz parayı ödemedi,bizde hiç araştırmadık.ama şimdi öğrendimki böyle bir hakkımız varmış,acaba alabilirmiyiz,şimdiden teşekkürler,perran

  1. Allah rahmet eylesin öncelikle. Bankanın kalan borcu silmiş olması çok güzel. Şimdi öğrendik ki derken ne öğrendiniz mesela tam olarak Perran hanım ? Yani evet geri alınabilen durumlar var ancak bu sigorta poliçesinin durumuna bağlı her sene borcun tamamına sigorta yaptırıyorsa dediğiniz olabilir incelemek lazım poliçeyi. Azalan bakiyeye göre sigorta yaptırdıysa, kalan borca sigorta yaptırmış oluyor her sene o da zaten kalanı kapatmışlar.

 119. hocam iyi günler babam 4 ay önce vefat etti. vakıbankta 60 ay vadeli 5 adet kredi kullanmıs ; 55 takist ödedi ve son 5 yaksidi kala vefat etti. banka kredilerin sigortalı oldugunu söyledi ve bizden bazı evraklar istedi.bugün banka beni arayıp sigorta sirketinin kalan 5 taksidi ödeyecegini bildirdi.acaba yapılan sigorta ödenmiş 55 taksidi bize ödemesi gerekiyormu ; yoksa sadece kalan kredi taksitlerini mi kapsıyor ????

 120. Merhaba ben babamı 2015 yılında kaybettim. Babamın banka borcu vardı . 1 yıl hayat sigortası Ödemiş diğer yıllarınkini ödememiş. Banka bize borcu ödeyeceksiniz dediler. Ödedik. Peki hayat sigortasını bir yıl Ödemiş olması yine de bu borcu ödememizi gerektirir miydi. Banka kredi borcunu maaş kartından her ay düzenliçekmesine rağmen ve hayat sigortası zorunlu tutulduğu halde babama nasıl yapılmadı anlamış değilim. Ayrıca biz parayı geri alabilirmiyiz. Saygılarımla Aysel

  1. Hayır sigortalar yıllıktır. Takip edilmeli ve yenilenmeli. Konut kredisinde otomatik oluyor evet ama ihtiyaç da olmuyor. Sigorta yoksa parayı nasıl geri alacaksınız anlamadım?

 121. Annem 03.08.2016 50.000 tl tüketici kredisi kullanmış 14 taksitini Ödemiş .9.09.2017 yılında annem vefat etti trafik kazasında benim yaşım reşit olmadığı için babam işlemleri yürütüyor banka 33.500 tl kalan borcu için para göndermiş. Neden sigortanın tamamı ödeme yapmamışlar ödeme yapılan kısımlarda geri ödeniyormuş

 122. İyi günler babam 18 nisan 2018 de vefat etti 62 yaşındaydı ocak 2018 de ziraat bankasında 30 bin lira kredi çekmişti 3 taksiti ödedi nisan ayındada 3 bin lira tekrar bir kredi çekti banka çalışanı sigorta evraklarını imzalatırken herhangi bir hastalığı olup olmadığı sormamış sigorta poliçesinde hastalıklarla alakalı bir bölüm varmış babamda bilmeden o bölümün olduğu yere yanlarına hayır hayır diye yazmış bankadaki memurun söylemesiyle babam 1999 yılından beri kalp hastası ve baypas ameliyatı olmuştu daha önce bir çok kez kredi almıştı aynı bankadan vefatından sonra bankaya başvurduk kredinin sigortadan kapatılması için fakat Red cevabı aldık nasıl bir yol izlemeliyiz

 123. Babamın adına 15.12.2016 da kredi çektik faiziyle beraber toplam 57bin tl 36ay babam 22.05.2018 de vefat etti ilk kredi yi çekerken Sigorta parası kesmişlerdi şimdi kalan borcu Sigorta öder mi

  1. Sigorta var ise ve durum sigorta şartlarını yerine getiriyorsa öder.

  1. Aysel hanım çok fazla soru var bundan dolayı yetişemediğim zamanlar oluyor maalesef.

 124. Slm benim babam kredi cekti 81 yasin da 15 binlira vefat ettii 3 ay once hayat sigoryasida yapmadilar yasdan dolayi kefil istediler komsumuz da kefil oldu ama oda öldu simdi ne olur bu kredi borcu .

  1. Olması gereken, mirasını kabul eden, mirasçıları, komşunuzun mirasçılarını zor durumda bırakmamak için borcu ödemeleri. Banka babanızın mirasçılarından, kalan mallarından veya kefilin mirasından veya mirasçılarından talep edebilir. Ama doğru olan sizin bu işi veya kim mirasçı ise o kişilerin bu işi temizlemesidir.

 125. Merhaba 40 önce babam vefat etti 60 ay vadeli bir kredi çekmişti 5 taksiti kalmıştı vefat ettiğinde ödediğimiz krediyi geri alabiliyormuyoz birde faizini silipmi veriyor yoksa ödediğim miktarını veriyor ayrıca kredi çektiğinde sapasağlamdı sonradan bir takım hastalıklar lüksetti ama kanser gibi hastalıklar değil kısacası parayı geri alabilirmiyim

 126. Ben kredi çekmek için mobil internetten başvuracaktım 3 tane şık sunmuş Hayat sigortalı krdedi(işsizlik teminatlı ) Hayat sigortalı kredi ve Sigortasız kredi ben Hayat sigortalı işsizlik kredisini yaptırmak istiyorum ama açılımını tam olarak bilmiyorum işsiz kalınca kredinin hepsini sigortamı karşılayacak yoksa işsiz kaldığım süre o ayın kre
  disini yardımcı olurmusunuz

  1. Teminatı kapsamında işsiz kaldığınızda ödenmemesi riskini teminat altına alıyor. Poliçe tutarına bakarak kaç taksit kapsadığını anlayabilirsiniz. Rakam yüksek ise hepsini kapsar düşük bir rakam ise ayı kapsar, teminata göre değişir bu. Ancak mantıken bir kişi işsiz kalınca tüm borcu kapatmaz, adı üstünde işsiz kaldığınız süreyi belli şartlar, belirli aylar kadar karşılayacaktır. Ben olsam banka banka terimler kelimeler değişebilir aramadan netleştirmeden yaptırmazdım.

 127. Kayınbabam 2013 yılında tüketici kredisi çekiyor belirli bir süre bu borç ödeniyor eli sıkıştığı bir zaman bankadaki bir görevlinin yardımı ile emekli maaşından kesilen bu krediyi 5 ay döndürüyor ikinci bir kredi çekiyor ama maaşı bu iki krediye yetmiyor sonra haciz ile banka parayı almaya devam ediyor kayın babam 1,5 yıl önce kanserden vefat etti kredi borcunun bitmesine de 3 ay vardı vefat etti krediyi çektiği sırada bu hastalık yoktu sizce bu parayı sigorta geri ödeme yapar mı

 128. Sorum şu. 2007 yılında Hollandada baldızımla kocası ayrıldı. 2003 yılında baldızım akli dengesinde bir sıkıntı yaşadı . Bu arada kocası Türkiyede gayri resmi birevlilik yaptı. Sonrasında baldızım hasta iken satın alınan evin üzerine yeniden kredi çekilmiş. 2007 ayrıldıktan sonra eski kocası mal paylaşımı için dava açtı . Mahkeme evin değerini belirledikten sonra geriye 48000€ borç çıkardı. Bunun 24000 € sunu baldızımın ödemesine hükmetti. Baldızımın geliri düşük olduğu için bu parayı tahsil edemedi.Baldızım 2013 yılında Türkiyede boşanma davası devam ederken vefat etti. Biz burdan reddi miras verdiğimiz için bizdende tahsil edemedi. Biz buarada baldızın üzerine gayrı resmi evlendiği kadındaolan çocuğu baldızın üzerine yaptırmış onu sildirmek için dava açtık yapılan dna testi sonunda birsene sonra zorda olsa mahkemeyi kazandık. Daha sonrasında açılan boşanma davasının devamını istedik. Ve o davayıda kazandık yani ölmüş olmasına rağmen boşandılar. Şimdide bu şahıs mahkemenin ödemesine hükmetmiş olduğu 24000€ yu Türkiyeden mirasçıları olarak bizden tahsil etmek istiyor. Yapa bilirmi. Şimdiden teşekkürler.

  1. Süleyman bey yazdığınız için teşekkür ederim ancak biz bankacıyız, bu avukatlık bir konu. Ancak yorum yapmak gerekirse, reddi miras olduğunda hiç bir şey isteyemez diye biliyorum. Ama avukata danışmalısınız.

 129. Merhabalar. Dedem 2005 yılında vefat etti. 2011 yılında onun adına bir devlet bankasından icra anneme geldi. Kredili bankomat borcu olduğu söylendi. İlk etapta avukatı aradık. 2000 lira gösterilen borca 18.000 TL faizli ödememizi istediler. Dedim indirin ben varislerden para toplayayım ödeyeyim borcumuz kalmasın. Olmaz 3 bin lira kadar indirdi ben de bir avukata danıştım borca itiraz ettik. 2013 senesine kadar annem adına gelen giden bişi olmadı 2013 senesinde bu sefer annem adına icra geldi. İtiraz ettik mahkemeye çıktık ve kazandık tüm dosya düştü. 2018 yılında tekrar icra yolladı yine itiraz ettik dosya yine düştü. 5 varis daha var hep itiraz eden annem annemin itirazıyla yine tüm dosya düştü. Şimdi avukat art niyetli itiraz diyerek dava açtı. Ne yapmalıyım?

 130. Merhaba, Babam aracını alırken taşıt kredisi kullanmıştı. Hayat sigortası yaptırmadı, ben de kefil oldum. Babam vefat edince, borç bana kaldı. Benim öğrenmek istediğim şu; babamın taksitlerine devam etmek suretiyle borcu aksatmadan ödeyebilirmiyim, yoksa tamamını kapatmamı isterlermi?

  1. Düzenli ödemeniz durumunda taksit vadesinde ödeme yapılabilir, taksitli ödeme planına bağlı bir kredi olduğu için.
   Banka öde diyebilir ama ödemek zorunda değilsiniz, çünkü ödeme planlı haline kefil olmuş. Yani o rakama o vadelerde, o taksitlerde kefil oldunuz.
   Ama sigorta yapılmaması ile ilgili babanızdan talimat alınmadı ise mahkemeye verip sigorta şirketinden parayı da isteyebilirsiniz. Bu husus önemli bir çok insan bilmiyor.

 131. Merhabalar benim babam 3 ay önce vefat etti. şöyle bir sorunumuz var babam vefat etmeden önce tarım kredisi kullanmış ve bu krediye ferdi kaza sigortası olarak yaptırmış babam kalp krizi ile vefat etti sigorta hayat sigortası olmadığı için ödeme yapmayacak bunun için ne gibi bir yol izlenebilir

 132. Merhaba babam 30.04.2018 de tüketici kredisi kullanmış.kullandığı tarihte herhangi kronik bir hastalığı ve konmuş bir kanser teşhisi yoktu.27.08.2018 de hayatını kaybetti.ölmeden 3 hafta önce kanser teşhisi kondu.kredisi sigortalı fakat ben poliçeyi incelemedim.sigorta şirketi ilk kanser tanı ve teşhis tarihini istiyor.ben tarihini kanıtlayabilirim.bu durumda sigorta şirketi krediyi karşılar mı?

 133. Merhaba babam akciğer kanserinden 1 ay once vefat etti ve halkbankasindan kredi cekmis miktarını bilmiyorum daha tam arastirmadik ama 41 ay odemis 11 ay odeyecegi kalmis sonuç ne olur?

  1. Sigorta var ise öder. Azalan teminatlı ise kalanı öder, her sene tamamına yani ödediğine de sigorta yaptıysa ödediklerini de geri verebilir o durumda. Hiç sigorta yok ise, mirası kabul ediyorsanız borcu da ödemek gerekir.

 134. Ben eşimi 10 ay önce kaybettim eşimin kredileri vardı iki bankada bankanın birı policeleri verdi bana ama birinden alamadım her gittiğimde bi sorun çıkarttı lar karşıma kredilerin hayat Sigortaları var her ikisininde ödemiş olduğumuz miktarı Geri alabilirmiyim

  1. Sigorta tamamını kapsıyorsa her yıl yenileme de alırsınız. Azalan teminatlı ise alamazsınız.

 135. Merhabalar, babam vefat etmeden önce bankadan kredi çekmiş. Çektiği kredinin iki taksidini ödedikten sonra vefat etti. Bizde sigortanın borcu kapatması için bankaya müracaat yapıp, adli tıp kurumu raporu dışında bütün belgeleri teslim ettik. Sigorta borcu kapatmak için adli tıp kurumu raporunu istedi. O belgenin de elimize ulaşması yaklaşık 7 ay sürdü. Banka borcu hukuk bürosuna aktarmış 6. ayın sonlarına doğru hukuk bürosu borcu kapatmazsanız icra takibi başlayacaktır şeklinde sürekli telefonlar etmeye başladı. O hafta da çok şükür adli tıp kurumu raporu elimize geçti ve hemen bankaya ulaştırdık. Sigorta 5000 TL’lik kredinin 4999 TL lik kısmını kapattı. Yalnız banka bizden gecikme faizi ve avukatlık masraflarını yaklaşık 1500 TL lik bir ödeme istiyo. Ayrıca babamın ödediği iki taksidi de vermedi. Ne yapmamız gerekiyor? Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. borcun tamamına sigorta yok ise iki taksiti vermez. O süreçte krediyi zamanında ödeseydiniz sonra paranızı alırdınız faiz ödemezdiniz. Biraz indirim isteyip kalan parayı ödeyin derim. Rakam çok büyük olsaydı kovalayın derdim, bir avukatla görüşün dava açın vs derdim ama size kalmış.

 136. Beni ev aldım ama babam da kefil oldu babam öldü ben bankaya borcum odemelirmiyim

 137. Bankadan çekitolgalen kiedi ölüm sonucu kiredinin geri ödemesini kime yapar 4 çocuğu 1 eşi var

 138. Merhaba…. babam ölumunden yaklasik bir yil önce emekli maaşinin uzerinden 10 bin tl kredi cekmisti biz bu krediyi cekerken hayat sigortasi yaptirdik aradan 3 bucuk yil gecti avukat bizleri aradi krediyi faizletiyle birlikte odememiz ve karsi tarafin avukat masraflarinida odememiz gerektigini soyledi bu durumda bizler nasil bir yol izleyebiliriz ne yapmamiz gerekir bu arada babam kalp krizinden dolayi hayatini kaybetti ilac kullaniyordu bankaya bunu bildirmedik keza bize herhangi bi hastaligi varsa belirtin gibi birsey soylemediler biz de belirtmedik bu durumda ne yapmamiz gerekir ? Cevap verirseniz sevinirim tesekkurler…

  1. Poliçe de her şey yazıyor zaten okunabilirdi. Her madde tek tek açıklama durumu olmuyor. Siz vefattan sonra borcumuz vardı diyip neden peşine düşüp ödemediniz o zaman o kadar faiz avukat masrafı olmazdı. İsterseniz avukata danışın ama bir şey çıkmaz gibi.

 139. Babam 71 yaşında vefat etti bankadan konut kredisi çekmişti emekli maaşını dan ödenen kredisinin bitmesine son altı ayda kalmıştı biz bankaya giderek ölüm beyanında bulunduk bize banka memuru dediki sigorta şirketi 71 yaş üstü sigorta borçu kapatmıyor bununla ilgili Bilgi almak istiyoruz normalde SÜ korta kalan borcunu ödemesi lazım değil mi

  1. Başınız sağ olsun, yaşı büyük olanlara sigorta şirketi riske girip, sigorta yapmaz, bundan dolayı da karşılamaması doğaldır. Bu böyledir, lakin siz benimle kalmayabilir konuyu bir avukata da sorabilirsiniz. Ben sizi etki altında bırakmak istemem ama ben de öyle biliyorum.

 140. MERHABALAR. BABAM KASIM 2017 DE VEFAT ETTİ. VE BABAMIN BANKAYA BORCU VARDI. BORÇLAR TAKİBE DÜŞMÜŞ. BU DURUMDA HAYAT SİGORTASI ÖDEME YAPAR MI. YOKSA TAKİBE DÜŞTÜĞÜ İÇİN HAYAT SİGORTASI GEÇERLİLİĞİNİ KAYBEDİYOR MU

  1. Borçlar takibe düşmeden keşke olayı takip etseydiniz. Sigortanın geciktirmesinden dolayı ise yardımcı olmaları lazım.

 141. Annem 03.08.2016 50.000 tl tüketici kredisi kullanmış 14 taksitini Ödemiş .9.09.2017 yılında annem vefat etti trafik kazasında benim yaşım reşit olmadığı için babam işlemleri yürütüyor banka 33.500 tl kalan borcu için para göndermiş. Neden sigortanın tamamı ödeme yapmamışlar ödeme yapılan kısımlarda geri ödeniyormuş

 142. Babam 2 yıl önce vefat etti. Kredi kartı borcundan dolayı takibe düşmüş. Avukatlar aradı reddi miras yapmamışsınız, mirasçısı olarak siz ödeyeceksiniz dedi. Üstümüze birşey yok babamın dul maaşını 2. eşi alıyor Acaba o maaştan mı keserler yoksa bize haciz mi gelir.

  1. Tüm varislerine eşit borç yansıtılır. Ama icra dairesi bulduğunu alır.

 143. Merhaba babam 16/7/2013 tarihinde emekli maaşı üzerinden 5 yıl ödemeli bir kredi çekti. 18/7/2018 son taksit emekli maaşından kesildi ve babam o gün hayatini kaybetti. Şimdi biz bankadan bisey talep edebilirmiyiz

  1. Sigorta devam ediyorsa o tarih de ve kredinin tamamı sigortalandı ise edebilirsiniz.

 144. Merhaba. Benim Annem vefat etti. İhtiyaç Kredisi var ve sigorta ödemeyi red ediyor. Gerekçe olarak 2010 yılında kalp yetmezliği teşhisi konulmuş olmasi.vefat sebebi de kalp krizi.sormak istediğim sigorta şirketi hayat poliçesi yaptığında neden bunları sormuyor. Neden ödemeye gelince bunları sebep gosteriyor

  1. Evet söylenmesi lazım ancak bir sürü ihtimal var hangi birini söyleyebilir ki bankacı, akşam olur o kadar şeyi anlatırsa. İnsan kendi de bilmeli bunu birazda. Hem zaten öncesinde var olan parayı almak da ne kadar doğru olur. Ayrıca poliçe size verilmiştir, okuyabilirdiniz. Maalesef bu tip durumlardan sonra bakılıyor bazı şeylere.

 145. Annemin 6 adet kredisi çıktı ve 1500 lira maaş alıyordu zaten taksit tutarları 1500 lirayı buluyor bu kadar kredi nasıl veriliyor birde yıllık sigortası bitince vefat etti geriye kalan kredi parasını bizim oderiz

  1. Bazı kişilere kredi puanları iyi, çok iyi olması durumunda nadiren de olsa bu kadar kredi verilebilir. Banka tarafından yıllık yapılan sigortanın neden yenilenmediğine dair talimat var mı bakılmalı. Yok ise bir avukat ile görüşerek dava açılabilir. Rakam değecek bir rakam değilse uğraşmaya değmez bana sorarsan.

 146. İyi günler bankacı bey.babam ziraat bankasindan tuketici kredisi kullandi.02.10.2018 tarihinde kalp krizinden vefat etti .kullanmış olduğu kredi için bankadan ödeme için haber geldi .yani banka kullanmış olduğu krediyi karşılayacak. Babam 03.03.2017 tarihinde kredi kullanmıştı. 40000 tl faiziyle 55 bin TL. Kredi kullanırken 48 ay peşin olarak hayat sigortası vefat sigortasi yaptı ve banka peşin tahsil etti.ama banka uzun süreli hayat sigortasi (sigorta süresinin kredi vadesi ne eşit olduğu ve her yıl azalarak devam eden sigorta) diye yazıyor. Bundan dolayı sadece 2018 yılına ait 6 aylık falan ödeme yapılacağını söylediler. Gerçekten böylesi yoksa ilk krediyi kullandığı tarihten itibaren mi ödeme yapması gerekiyor.bu arada yapılan teminat krediyi çektiği 40 bin TL. Yani bizim nekadar almamız gerekir .toplam kredinin tamamini alabilirmiyiz.yani oyle bir hakkimiz varmi.tesekkur ederim

  1. Azalan teminatlı sigorta ise sadece kalan risk ödenir. Öyle değil ise tüm riski sigorta şirketi ödemesi gerekir.

 147. Merhaba babam 3 ay önce vefat etti onun kredi kartını yaklısık 2 3 yıldır ben kullanıyordum ölümünden sonrada maaş hemen bağlanmadıgı için de mecbur yine kredi kartını kullanmak zorunda kaldık şu an için karttın 1500 tl civari bi borcu var kartı kaybettim doğal olarak benim adıma olmadığı için ve babam öldüğü icin kart çıkartamıyorum şubeye gitsem ölüm kağıdıyla birlikte tüm borcu kapatabilirmiyim kullandığımız için de her hangi bi sorun cıkarma sonuçta borcu ödemek istiyorum bi sorum daha taksitli borçlar var pesin mi alirlar taksit yaparlar mi

  1. Ölüm belgesi ile ödeme yapılabilir. Taksit için banka kararı gerekir onay verilmezse taksitli alışveriş değil ise peşin ödemek gerekir. Ödeme yapılmazsa diğer durum için banka uğraşabilir babanızın kartıyla işlem yapmanızdan dolayı, çok zaman olmuş çünkü.

   1. bu aya kadar gelen ekstra borçlarını atm’den ödedim bu ayın ekstresi yeni kesildi şimdi gidip kartın tüm borcunu kapatmak istiyorum ama dediğim gibi merak ettiğim ölümünden sonra kullandığım için bi sorun olur mu.? nitelikli dolandırıcılık gibi.? kartın ödenememiş ekstesi yok ölümünden sonra ödemelerini yaptım ama şimdi gidip hepsini kapatmak kartı iptal etmek istiyorum.

    1. Yaptığın şey doğru degil ama sorun olacağını sanmıyorum. Müşteri hizmetlerini arayın kayıp çalıntı babam vefat etti kartın borcunu yatırıp kapatmak iptal etmek istiyorum diyin onlar yönlendirme yaparlar. Veya direk şubeye gidin borcunu ödeyip kapatmak istiyorum diyin, elinizde veraset intikali belgesi de olsun bir sorun olmaz .

      1. Rica ederim veya hiç harcama yapma iki üç ay gelen borçları yatır, borçlar bitince ekstre sıfır gelince kullanılabilir limit kart limitine eşit olduğunda yani borç bitmiş olur ara kayıp çalıntıyı babam vefat etti ama biz bunu kapatmak istiyoruz açık mı falan de kapatırlar zaten o zaman kimse bir şey sormaz kimse tutup da ne zaman ölmüş bakmaz

 148. moktayrb.benim 2013 ylılında 7 bankaya toplamda 220.590 tl borcum vardır. işyerim soyulmuştı zararım büyük. sonra ortaklarım çevrem dolandırdı. fakat ilk 3 yıl yani 2016 yılında e-devlette icra haci bilgilerim dava dosylarım vardı hepsi gözükmedi kaldırıldı. sonra varlık şirketlerine satıldıgını devrololdugunu ögrendim. günlük telefonum susmaz oldu .2018 yılı itibari ile. ben varlık şirketlerine tek tek aradım ve teklifte bulundum 75 bin tl var ödemek kapatmak kurtulmak istiyorum dedim kabul etmediler. bende zaten benim borcumu banka bana ucuz yoluyla deseydi 220.590 tl borcunu gel 75 bin tl ile kapat kurtul deseydi kapatrıdım sizede gerek kalmazdı. ve sizlerde yüzde 10 ile 15-20 ihale ile alamazdınız diye sitem ettim. bana öfkelenip.böyle bişey yoktur hukukta yoktur kanunda yoktur. size hangi avukat bunu böyle söylemeişse halt etmiş gibisine hakeret edip kapatılar yüzüme telefonumu..durum budur. benim zaman aşım kac yıl. ben kıcık aldım tüm varlık şirketlerinde. ödemeye yanaşıyoruz verdigimz tutarı bile kabul etmiyorlar. ne yapım bankmaı soyup borcumu ödeyeyim sizlere dedim…20.20 yılında zaman aşımına girermi. girerse borclarım ne olur..bide bana aciz vesikası cıkar dedi varlık yönetim şirketi araştırdım bircok karışık mesele bu..yinede tşkler

  1. Üzerinize bir şey yok ise ödemeden bekleyebilir. Firma ödeme kabiliyetinizin olduğunu düşündüğü için kabul etmemiş olabilir. Dava açıldığı için dilediği kadar uzatabilirsiniz zamanı. Zaman aşımına girmez yani. Ama ben sizin yeriniz de olsam sağlam bir avukata danışırdım konu ile alakalı. Söylediklerim yanlış bilgiler değil ancak benim yorumum. Hayatınızı etkilemek istemem.

 149. İyi günler babam vefat etti akciğer kanserinden 48 ay vadeli araç kredisi kullanmışti 24 taksidini ödedikten sönra vefat etti . Yasal varisleri olarak sigorta şirketine başvurduk . Borç kapandı . Vefat ettikten sonra 1 taksidini ödemiştik ve sigorta şirketi 1 taksit tutarını varislerine geriye ödeme kararını bildirdi . Sorum şu sağlığında ödediği tutarı geriye alabilirmiyiz? Primi ödendikçe azalan bi sigorta sözleşmesi yapılmış .

 150. İyi günler.Babam kalp krizi nedeniyle vefat etti.71 yaşında iken 2012 yılında Ziraat bankasından her yıl temmuz ayında ödemeli şeklinde 7 yıllık süre ile kredi çekmiş.2018 yılına kadar 6 taksidini ödemiş. 2019 yılı temmuz ayında son bir taksidi kalmıştı. bankaya ölüm beyannamesi ve veresat ilamı ile müracat ettik.banka 2018 yılına kadar sigortası yapılmış fakat 2018 yılından sonra yenilenmemiş dedi.Kendilerine sorduğumuzda neden o yıl yenilenmemiş dediğimizde 77 yaşında olduğu için diye cevap verdiler.Kendilerine sorduk neden bu şekilde bu kadar yıl yıl yapılıyorda son bir yıl kala yapılmamıştır veya yapılmayışının sebebi nedir neden bilgimiz dahilinde deil bu dedik.Yaşından dolayıdır dedi.Sınır kaçtır dedik kesin yaş sınırıda söylemediler.Eğer 75 yaşsa sınır 2016 yılı itibari ile bitmesi gerekirdi dedik.Sigorta ödeme yapmıyor son taksidinide mirasçılar ödeyecek dedi.O zaman ödenen 6 taksidi alabilirmiyiz veya bu konu ile bize yol gösterirseniz teşekkür ederiz

  1. Akif bey başınız sağ olsun öncelikle.
   Umarım rakam çok değildir. Çünkü gerçekten o yaş da bir insana bankalar kredi verirken sigorta yapmıyor. Çünkü yaşından dolayı riskli oluyor onlar için. Banka veya sigorta şirketi senin de olmuş olsa sen de yapmazdın, anlatmak için yazıyorum bunu. Lakin diğer dediğin konu hakikaten tuhaf olmuş. 76-77 yaşında da yapılmaması lazımdı dediğin gibi. o yıllarda da yapılmaması gerekiyordu. Orada bir gözden kaçma olmuş. Ya şube ya sigorta şirketi otomatik olarak sehven yenilemiş parasını hesaptan çekmiştir otomatik olarak. Maalesef yaşı ilerlemiş insanlar buna benim anne babamda dahil bu işlerden anlamadığı için farkına varamıyor. Sen olsan mesela hop bu ne derdin hareketlerden bakıp. Ama işte onlarda öyle olmuyor. Yani bu konuyla alakalı diyecek bir şeyim bir çıkış yolum yok maalesef. Sigorta olsaydı tamamına alırdın ama sigorta yok bitmiş bir şey alamazsın. Bizler de de şöyle bir sorun var çocukları olarak. Her şey normal işlerken ne yaptı ne etti, sormuyoruz ilgilenmiyoruz, vefat olduktan sonra ortaya çıkıyor bu işler genelde. Toplum olarak bilinçlendirilmek yerine, anlatmak yerine, prim kesiyorlar, gerisine karışmıyorlar. Bankacılık işlemlerinde kendi işini kendin takip edeceksin. Anne baba anlamıyorsa çocukları araştıracak önemsememezlik yapmayacak. Sizin durumunuzda olan bir sürü insan var. Keza ben de öyle ailemin kredisi var ama sigorta durumunu sorgulamıyorum. Bankacı ilk imzayı alırken anlatırsa anlatır, anlatmazsa sonraki yıllar otomatik yenileme oluyor zaten, müşteri aranıp bilgilendirilmiyor. Çok istiyorum kovalayacağım ben bu işi diyorsan, bddk yı arayıp veya mail atıp sorabilirsin veya sigorta reasüransı arayıp sorabilirsin. Ama ne olursa olsun sigorta yok vefat tarihinde sadece geçmiş yılları neden yaptılar o zaman dersin ondan da bir şey çıkmaz bana göre, kendi yorumum bu şekilde.

 151. Merabalar annem 1 sene önce kredi cekti 1 ay önce vefat etti.hayat sigortası borcu kapadı.yalnız banka mirasçıları ödenen miktarı geri alamaz dedi .hayat sigortasi sözleşmesinde maddede mirascilar alabilir yazıyor .bu durumda nereye basvurmak gerekli.tesekkurler

  1. Merhaba,
   Ödenenleri almak için kredi tutarının tamamı her sene sigortalandırılmış olmalıydı. Her sene kalan miktara sigorta yapıldıysa vermiyorlar. BDDK ya yazabilirsiniz veya sigortacılık müdürlüğüne de danışılabilir.

 152. babam 7 ocak 2019da vefat etti azalan teminatlı sigorta yapılmış sigorta şirketi 2,yıl yazan 30900 binlira ödeme yapmış ama o teminattan sonra babamdan 2 taksit maaşından kesilmişti o parayı geri alabilirmiyiz 3 er aylık maaş alıyordu yani ödenen teminat 2 yılı komple kapsıyor o terihten sonra babam vefat edinceye kadar 2 tane taksit kesilmiş anaparası 4500 tl

  1. O teminattan sonra derken, orasını tam anlayamadım. Eğer sigorta süresi doldu ve ondan sonra vefat ettiyse ve sigorta yenilenmedi ise ödenmez.

 153. Mrb benim babam aralik ayinda oldu bankadan kredi cekmisti 4 senelik 2 sene sini odedi 2 sene kalmisti cikan para 22.5 milyar ama bize 4.5 milyar verdiler geri kalan 17 milyarla krediyi kapattilar ama bizim bildiginiz odedigi paranin hepsini bize odemeleri gerekmiyormu bu konuda yardimci olursaniz sevinirim babam emekliydi

  1. bu sigorta kapsamına göre değişir, kalan riske göre sigortalıdır ondan öyle olmuş olabilir.

 154. selam babam 71 yaşında bir bankadan kredi çekti çekerken ferdi kaza sigortası yapıp hayat sigortası yapmamışlar 6 yıl sonra benden para istiyorlar madem neden hayat sigortası yapmayıp ferdi kaza sigortası yapmışlar anlamadım ve neden 6 yıl beklediler üstüne faiz koysun diyemi acaba

  1. Sigorta yaptırmak evet başta yapıyorlar ama sonraki senelerde sizin takibiniz de oluyor. Babanızın hayat sigortası istemediğine dair bir talebi olduysa 6 sene önceyi bilmem ama şu anda istemiyorsa müşterilerden, istemediğine dair yazılı olarak beyan alınıyor. Faiz koysun diye yapmazlar, muhtemelen babanızın verdiği bilgilerden ulaşamamışlardır o zamana kadar.

 155. merhaba babam 10 temmuz 2019 da vefat etti vefat etmeden once 25 hazıranda emekli maaşından bankamatikten 1000 tl avans kullandık ve 19 temmuzda maaşı bankaya yatmıs ve sgk yatan parayı geri cekmiş ama banka bşzde 1000 tl cekılen parayı sgk geri istiyor dıye telefon acıp 1 hafta icinde bu parayı bankaya yatırmamız gerektiğini söyledier babam emekli maaşını almasına 9 gün kala vefat etti emekli maaşında bu para gerı alınmıyormu bu parayı yatırmamızmı lazım yardımcı olurmusnuz lütfen

  1. Başınız sağ olsun. Bildiklerime istinaden yorumumu yazıyorum. 9 gün kala vefat ettiyse 21 günlük maaşı yani, ayın 10 una kadar olan maaşını hak ettiğini hesapta bırakarak geri kalan hak etmediği kısmı geri alması gerekmiyor mu ? Bence öyle çünkü öbür türlüsü çok saçma olur. O zaman vefat ettiği ay maaşını komple geri alması gerekir ki bu saçma olur. Çünkü başka birisi maaşının yatmasına 1 gün kala vefat etse de yine de hepsini mi geri alacaklar, burası bana saçma geldi. Böyle bir olayla karşılaşmadığım için takdir edersin ki herkesin olayı kendine göre yani evet son maaşı geri alıyor ama her kişiye göre değişik durumlar olabiliyor. Bundan dolayı öncelikle sizin ssk ile görüşüp 9 gün kala vefat ettiğini ve 21 günlük paranın hesap da kalmış olması gerektiğini öğrenmeniz sormanız. Şöyle bir durumda var belkide babanız içeriden daha fazla para çekti ondan dolayı hesap daha fazla eksideydi ve ssk 9 günlük parayı geri almış olmasına rağmen hala daha 1000 lira açıkta kalmış da olabilir. Faizi de olacak bunun. Yani durumu iyi analiz etmek gerekiyor. Bankadan hesap ekstresi alın, mirasçısı olduğunuz belgeyle beraber bir bakın ne gibi hareketler var veya sorun. Eğer baka borcu yok ise ssk ya sorun neden maaşın tamamını geri aldınız diyin. Eğer son maaşı ne zaman vefat ederse etsin komple alıyoruz derlerse ve siz de mirası kabul ettiyseniz 1000 liralık borcu banka sizden mirasçısı olduğunuz için isteyecektir. Çünkü o hesabın kapanması gerekiyor bir şekilde.

 156. babam bankanın kredi kartından 5000 tl 12 aylık faizli nakit para çekti babamın vefatından dolayı bu para bankaya ödenecekmi.

  1. Mirasçılar eğer mirası kabul ederse ve vefat eden kişi borcuna sigorta yaptırmadıysa ödenir, banka ile iletişime geçtiniz mi ?

 157. Merhaba,
  babam 73 yaşında kalp krizi sonucu vefat etti. herhangi bir rahatsızlığı yoktu. üzerine kayıtlı iki adet ihtiyaç kredisi çıktı. hayat sigortası yapılmış kredilere. borcu düşer mi? yaş sınırı var borcu düşmez mirasçılardan alınır deniliyor.
  ne yapmamız gerekiyor yardımlarınızı rica ediyoruz.

  1. Allah rahmet eylesin. Sigorta kapsamı önemli burada, yaşı yazıyor mu mesela. sizin de dediğiniz gibi o yaştaki insana normal de kredi verilmiyor. Belki babanızın banka ile durumu iyi olduğundan dolayı geçmişten beri çalıştığı için verilmiş olabilir. Denildiği gibi sigorta genel de 65 yaş üstüne yapılmıyor. Yapılmışsa da sigorta otomatik olarak yapılmıştır ancak sigorta şirketi bunu yaştan dolayı ödemeyebilir. Çok arada bir durum. Sigortayı yapan kişiye veya bankaya hangi akla hizmet yapıldığı sorulabilir. Yani karşılamayacak bir profil ise bu kişiye neden sigorta yapıldı bu sorulabilir. Eğer sigorta karşılamaz ise yapabileceklerinizi aşağıya yazıyorum. Bunlara rağmen de karşılamayabilir.
   1-sikayetvar com üzerinden hem banka hem de sigorta şirketi adına şikayet oluşturabilirsiniz.
   2-Durumu izah eden bir dilekçeyi bbdk nın internet sitesi üzerinden gönderebilirsiniz.
   Rakam çok değilse sonuç da babanız bu krediyi çekti ve kendi yararına kullandı. Size de miras bırakmışsa buradan ödemeniz daha uygun olandır. Elbette bir hakkınız var ise yukarıdaki şekilde onu da arayabilirsiniz.
   Veya avukata danışabilirsiniz.

 158. Selamun aleykum 7 ay önce babam kredi cekti 40 milyar kadar bunun 5500 sigortaya kestiler ve babam vefat ettin 4 gun oluyor vefat edeli 69 yasindaydi hastaydi kalp hastasi bide koğa vardi babamda ki buz bunlari soyledik kiredi cekerken ama bize kirediyi kullandiran kisi bana bunlari soylemedigini idda ediyor ve sigorta bunu karsilamayacagini soyluyor bize bide babamin hasta olduu goruyor kirediyi kullandiran ve babama yakinin varsa cagir tek basina yapamazsin diyor babama ve beni ariyor gidiyorum bankaya ve babama amca her hangi bi hastaligin varmi varsa bunu soyle aksi taktirde bu parayi yakinlarindan alirlar diye soyledi onun uzerine bende koğa hastasi oldunu ve kalp yetmezligi oldunu soyledim ama 2 gun önce bildirmeye gittigimde babamin vefat ettini bana bu tur hastaligi olmadini bize soylemediniz sigorta bu parayi karsilamicani soyledi benim bu konuda ne yapmam gerekiyor

  1. Aleykümselam, baya sigorta kesmişler. Normal de detaylara tam olarak bakmak gerekir. Evet doğru hastalık var ise sigorta karşılamaz ancak siz söyledik onlar söylemedik diyorlar. Bununla ilgili bir evrak almalıydı, bunu beyan ettiğinize dair. Ama konu genel olarak sözleşmelere vs bakılacak şekilde, avukata danışılması gereken bir konu. Benim yüzümden zarar etmenizi istemem, buradan görmeden etmeden cevap verilecek bir konu değil bu konular. Ama şu da var ki sonuç da babanız bu parayı aldı, bir şekilde kullandı ve size miras kalacak oradan kapatabilirsiniz. Yani şunu demek istiyorum sigorta kapatmasa bile en azından, karşılığı olmayan bir şeyi geri ödemeeyceksiniz, zaten aldıgınız bır seyı gerı odemıs olacaksınız sadece, bilmiyorum ben bu şekilde dusunuyorum ancak dedıgım gıbı konu ıncelenmesı gereken bır konu.

 159. Iyi geceler benim kayın pederim öldü 8 ay önce kredi cektikten sonra 4ay sonra vefat etti ve hayat sigortası borcu karşılama dı kalp hastalığını gizledi diye şimdi banka mirascilardan istiyor ne yapmalıyız

  1. Yani şimdi ne diyebilirim ki ben. Bu sizin kararınız. Mirası red ederseniz ödemezsiniz. Miras çok ise mecbur kabul edeceksiniz. Ayrıca çekilen kredi de zaten size kalmayacak mı.

 160. Tebligat geldi ona cevap verelim mi borcu 1 haftada ödeme yapın diye yoksa icra takip dosyasını bekleyelim

Sizin Yorumunuz