Halkbank Mobil Şube Havale ve Eft Ücretleri

Halk bankası bu gün itibariyle alacağı havale ve eft ücretlerini açıklamıştır. Artık halk bankası hesabınız üzerinden, cep telefonlarınızdan veya mobil bankacılıktan yapacağınız işlemlerden aşağıdaki havale ve eft ücretleri ödemeniz gerekmektedir. Genellikle Halk bankası, Ziraat bankası veya vakıf bankası gibi bankaların ücretleri, diğer özel bankalara göre daha uygun olurdu. Ancak gelen bu haberle birlikte bu zamana kadar ücretsiz olan mobil şube para transferi işlemlerinden Halk bankası da ücret almaya başlayarak, diğer özel bankalara yetişmiş oldu.

Üstelik az önce de belirtiğim gibi diğer özel bankalara neredeyse yakın olan bu rakamlar, halkbank müşterileri tarafından nasıl karşılanacak bunu zaman gösterecek. Çoğu insanın bu masrafların azlığından dolayı özellikle bu bankaları tercih etme sebebi zaten. Bu tip durumlarla ortadan kayboluyor diyebilirim, en azından kendi adıma bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tabi ki maaş müşterilerini ve emekli maaşını alanların dışındakileri kastediyorum.

Çoğu banka da işleyiş zaten bu şekilde. İlk başlarda atm’ler için böyleydi, sonra insanları internet bankacılığına yönlendirdiler ücretsiz dediler, sonra oradan da ücret almaya başladılar. Sonra mobil bankacılık çıktı, bir süre yine insanların alışması ve tercih etmesi için ücretsiz oldu ve belli doyuma ulaşınca belli rakamlar alınmaya başlandı. Sadece halk bankası için yazmıyorum bunları, çoğu bankada taktik bu şekilde işledi. Çünkü insanlar ucuz olana gidecek ve bunun bir tercih sebebi olduğunu onlarda biliyor.

Örnek veriyorum, şu an digital bankacılık yükselişte, çoğu banka buradan yapılan işlemlere ücret almayarak, müşterinin o kanala yönlenmesini istiyor, böylelikle maliyetlerini azaltacaklar. Bir süre sonra atıyorum 4-5-6 sene sonra burada belli bir sayıya, kitleye ulaşınca da artık oradan da ufak ufak ücretler alınmaya başlanabilir. Bunu örnek olarak verdim, kesin olacak demiyorum, ama bu hep böyle oldu. Her yeni çıkan bir şey, ücretsiz oldu belli bir süre sonra yavaş yavaş ücret alınmaya başlandı. Nasıl ki yeni açılan bir avm deki sinema salonu başlarda 6 liraya bilet kesiyorken, belli bir seviyeye gelince biletler 18 lira oluyorsa, burada da bana göre aynı durum söz konusu. Ne diyelim hayırlısı olsun hakkımız da 🙂 .

Halkbank Mobil Şube’den gerçekleştireceğiniz EFT ve Havale işlemlerinden bugün itibari ile işlem ücreti alınmaya başlanacaktır.

Mobil Şube’den yapılan işlem ücretlendirme bilgileri aşağıda yer almaktadır;
  • Mobil Şube’den gerçekleştirilen EFT işlemlerinden; 4,50 TL, havale işlemlerinden 1,75 TL işlem ücreti alınacaktır.
  • Mobil Şube’den gerçekleştirilen ileri tarihli düzenli EFT işlemlerinde; ilk gönderilen EFT’den, Mobil Şube online EFT işlem ücreti, ilk EFT’den sonra gönderilen tüm EFT’ler için ise 3,00 TL işlem ücreti alınacaktır.
  • Alınacak tüm işlem ücretlerine BSMV dahildir.
Sizin Yorumunuz