Trafik Kazaları Sonrasında Yaptığımız Yanlışlıklar

Saat gecenin ikisi veya sabahın ikisi ne derseniz deyin. Aslında her zaman bildiğimiz birşeyi yazacağım. Belki birkaç kişi de olsa akıllanır, bu yazıyı dikkate alır diye.

Evim İstanbul’un en işlek caddesinin üzerinde. E-5’e çok yakın oturuyor ve olan biteni buradan görebiliyorum. Gece olmasından dolayı sesleri rahatlıkla duyuyorum. İnsanlar boş yolda daha çok kaza yapıyor. Yol boş diye nasılsa basıyor ve kontrol gitti mi elden kaza kaçınılmaz oluyor.

Evet süratle gelen bir araç gece vakti hakimiyetini kaybeder ve bariyerlere fena şekilde çarpar; araba darmadağın olur. Bizim insanlarımız çok şükür yardım etmeyi çok sever. Peşinden 15’e yakın araç sağa çeker ve durur, bu çok sevindirici bir şey değil mi? Kimisi meraktan kimisi gerçekten yardım için duruyor. Ama hiç kimse kaza yapan aracın arkaasına gidip de uyarıcı bir şey koymuyor. Hepsi yolun en sağına sıra sıra diziliyor. Sonra ne mi oluyor? Arkadan gelen diğer araç kenarda bekleyen bir aracı biçiyor. Bir kazaya daha sebep oluyorsunuz böyle yaparak. İlla yardım etmek istiyorsan arabanı düzgün bir yere çek sonra yardım et. Bu sefer de ikinci kazanın kavgası başlıyor. Ne biçim geliyorsun vs. be kardeşim ana yolun üzerinde çekmiş kenara duruyorsun arkadan gelen adamın sana çarpması çok doğal. Hem trafiği kitliyorsun, hem ambulansın gelmesini geciktiriyosun, hem kendi malını canını tehlikeye atıyorsun; bu ne biçim bir iştir arkadaş. Ne zaman uslanacağız biz? Ters istikâmetteki araçlar bile sağa çekip araçlarını yolun karşısına gidiyor meraktan, bakmaya. Hiç düşünmüyor ki zaten 3 şerit olan E-5’te gece vakti en sağda duran arabanın ne kadar tehlikeli olduğunu. Ona da arkadan biri gelse çarpsa alsana bir kaza daha.

İnsanların hayatlarıyla neden oynuyorsunuz? Önce çek kendi arabanı düzgünce bir yere insanların hayatını tehlikeye atmayacağın bir yere sonra git kime yardım ediyorsan et. Zaten kaza yapan kişiye doktor değilsen senin bir yararın olmayacak, ambulansı bekleyeceksin.

Lütfen artık biraz mantıklı olalım. Bir kaza gördük mü yavaşlayıp bakmayalım. Senin o saniyelik yavaşlaman ve senin arkandakinin ve onun arkasındakinin de saniyelik yavaşlaması nelere sebep oluyor biliyor musun? Eğer o kaza yapanı gerçekten düşünüyorsan yolun bir an önce akması için geçer gidersin bakmazsın öyle. Çünkü o yoldan, arkadan ambulans gelecek o adama yardım etmeye, sen o yolu tıkıyorsun.

Ayrıca üstüne basa basa söylüyorum kendi malını, canını ve diğer insanların malını ve canını tehlikeye atıyorsun. Lütfen bunu yapmayalım araç kullanan insanlar sizlere sesleniyorum, yazıktır günahtır.

One thought on “Trafik Kazaları Sonrasında Yaptığımız Yanlışlıklar”
  1. Dediğiniz çok doğru fakat kimsenin akıllanacağını zannetmıyorum yani gerçi bende bazen basıyorum ama Allaha şükür daha kaza bela görmedım :))

Sizin Yorumunuz