Ucuz Seyahat Etmenin Yolları

Yaz tatili için yurtdışı seyahati düşünenler varsa, mutlaka akıllarının bir köşesinde bu tatilin ne kadara malolacağı vardır. Nereye gideceğinize karar verdikten sonra internet sitelerinde oralara gidenlerin yorumlarını inceleyin. Interrail olanaklarını mutlaka inceleyin, illa ki uçakla seyahat edilmeli diye bir kaide yok. Dil biliyorsanız detaylı bir couchsurfing araştırması yapmanızda fayda var. Tatil maliyetinizi çok azaltacaktır.

Yolculuğunuzu ister uçakla, ister otobüsle, ister trenle yapın, tatil maliyetinin büyük bir kısmını yolculuk kaplayacaktır. Bu sebeple tatil rotanızı önceden belirleyip bilet promosyonlarını takip edip yok yere fazla para vermekten kurtulabilirsiniz. Gideceğiniz yere direk uçuştan ziyade aktarmalı uçuşlar yapmak bazen daha ucuza gelebiliyor. Opsiyonları iyi incelemek karınıza olur. Kampanya ve karşılaştırma sitelerini kullanarak ucuz tatil bileti bulunabilmektedir.

Yazının başında belirttiğimiz gibi, tek seçeneğiniz uçak olmamalı. Vakit probleminiz yoksa tren ve otobüsü kullanabilirsiniz. Hem maliyet azalır hem de tatilinize ekstra renk katar. 200 liraya uçak bileti yerine 20 TL otobüs bileti gayet makuldür. Ayrıca birçok durak noktasıyla yeni yerler görüp keşfedebilirsiniz.

Tatil için yurtdışına gittiğinizde nerede konaklayacağınız da bir diğer temel unsur. Tatile çıkmadan önce kendinize kalacak bir otel seçerken bulunmuş olduğunuz sezon için çok yüksek meblağ istenebilir. Fakat çok pahalı olan oteller bile belli sezonlarda fiyat düşünebiliyor. Otelin yanı sıra oda kiralama seçeneğini de denemenizi öneririm. Couchsurfing yurtdışı tatiliniz için bedava konaklama imkanı sunar. Bu sisteme üye olduğunuzda gideceğiniz yerde belirleyeceğiniz kişinin evinde ücretsiz kalabilirsiniz tabi sizde ülkenizde mekânınızı kullanıma sunmuş olacaksınız. bu sistemde dikkat etmeniz gereken husus kalmayı talep ettiğiniz kişinin daha önce nasıl bir misafirperverlik sunduğu ve aldığı yorumlar sizin için belirleyici olacaktır. 1 2 kişi değil de grupça yurtdışı seyahati yapacaksınız otel yerine daire kiralamak da sizin için ucuza gelecektir.

Yurtdışına çıkmışken tek bir ülkeyle sınırlı kalmasın bir kaç ülke gezeyim istiyorsanız interrail sizin için uygun olacaktır. Avrupa Birliğine üye olan tüm ülkelerde bu sistem kullanılmaktadır. Sizin için olan uygun süre zarfında isterseniz 1 hafta, isterseniz bir ay interrail yapabilirsiniz. İstanbul’dan trene binip ülkenin dışına çıktıktan sonra peş peşe birçok ülkeyi trenle gezebilirsiniz.

Yurtdışında tatile gittiniz ülkeden farklı bir ülkeye gitmek istediğinizde eğer ki yakınsa toplu taşıma yerine araç kiralamayı deneyebilirsiniz. Yakıt Türkiye’ye göre daha ucuz olduğundan gayet yerinde bir tercih olacaktır.

Her ülkenin kültürü birbirinden farklı olduğu için tatile gitmeyi düşündüğünüz ülkenin tatil günlerine de dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin dini bir bayram olan mevsimde gitmeyi düşünüyorsanız yolculuk masrafı da buna göre fazla olacaktır. Hıristiyanlık için özel bir ülke olduğundan, Türkiye’ye paskalya zamanı çok sayıda turist gelmektedir bu dönemlerde yurtdışına gidiş biletleri görece ucuzlar çünkü havayolu şirketleri uçakların boş dönmelerine istemez.

4 thoughts on “Ucuz Seyahat Etmenin Yolları”
  1. ucuz uçak biletleri vardır yolculuk için çok ideal dünyayı gezmek veya ülkemizi gezmek oldukça iyi olacaktır.

  2. Çok gezen birisi olarak tavsiyem her zaman en fazla 3 yıldızlı hotelde konaklamak ve olabildiği kadar yürüyerek şehiri keşfetmek olmaz ise otobüs metro ve arap ülkelerinde araba kiralamak

  3. birçok şirket var ucuza olanak sağlayan ama sağlam bir firmayla hareket etmek gerek. yol ortasında bırakanlar var

Sizin Yorumunuz