Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Şu günlerde malumunuz barajlardaki suların azlığından bahsediliyor sürekli. Yağmur bu sene az yağdı ve eğer söylenen rakamlar gerçekse barajlarımızda çok az su kalmış. Bu gün bu konuya neden değinmek istedim. Ben 28 yaşındayım ve uzun zamandır susuzluk çekmedim. Bir tek hatırlıyorum çocukluğumda öyle birkaç susuz geçen yaz olmuştu ve zor günlerdi hakikaten. Ondan sonra baya bir süre yaşamadım susuzluk. Çocukken susuz kalsan ne olur zaten haftada bir yıkanıyorsun kirlenmiyorsun akşama kadar evdesin zaten. Ama yaş ilerledikçe insanın duş alma hayatı değişiyor. Zira 12-13 saat çalışıyor 2-3 saat yol gidiyoruz her gün. İster istemez insan her gün yıkanmak zorunda kalıyor. Şahsen ben parfüm kullanmayı çok sevmediğim için çok sık duş alırım. Bu yaz susuz geçerse söylendiği gibi küçüklüğümdeki gibi kolay geçmeyecektir. Öyle düşünüyorum. Hele bir de o zaman depomuz vardı. Sular kesildi mi oradan 3-4 gün idare ediyorduk. Bu sefer depo da yok çok kötü olur diye düşünüyorum. Sizden rica ediyorum suyu israf etmeyelim. Bunu susuz kaldığımız zaman değil, şimdiden yapalım. Hem israf günah hem de daha uzun süre gitsin elimizdeki su. Üstelik ramazan ayı da yaza geliyor bunu da unutmayalım. Bu yazıyı yazmamdaki amaç gerçekten siteye giren 20-25 kişiye bunu hatırlatmak, belki o 25 kişi de bir 25 kişiye aktarır. Bu gün kalktım Pazar münasebetiyle öğlen 12’de. Sular kesik. Adeta eski günlere döndüm bir anda. Kısa bir süre bekledikten sonra, eski usul su ısıtmaya başladım. Ne kadar rahat yaşıyormuşuz biz, onu anladım. İnsan elindekinin değerini her zaman kaybettiğinde anlar biliyorsunuz. Elimde olan bir koca suyu ısıttım ve duşumu aldım. O an anladım ki su çok çok önemli bir şeymiş. Anladım derken hatırladım işte. Bu zamana kadar ne kadar çok su israf ettiğim geldi aklıma ve duş alırken musluktan akan suya bundan sonra daha iyi davranacağımın sözünü verdim kendi kendime. Diş fırçalarken aralarda suyu kapatın mesela. Musluklarınızda sızıntı var mı yok mu onları kontrol edin. Yeni model duş başlığı kullanın eskileri daha çok su fışkırtıyor. Yine aynı şekilde başınızı sabunlarken suyu boşa akıtmayın. Yeni tip tuvaletlerde sifonlar daha az su alarak bir çekmede daha az su gitmesini, böylece gereksiz suyun akmasını önemli ölçüde önlüyor. Tıraş olurken de yine suyu boşa akıtmamalıyız. Aynı zamanda fazla tıraş cildi bozar her gün tıraş olmayın canım ne olacak J Bulaşıklarınızı makinede yıkamaya özen gösterin hanımlar; çok su harcıyorsunuz öbür türlü. Son olarak, bazı suları birkaç kez kullanın, siz bilirsiniz onları zaten. Duruma göre öyle durumlar olabiliyor. Evlerde en çok su tüketimi sırasıyla banyo, tuvalet, çamaşır ve bulaşık yıkamada gidiyor. Lütfen su tüketimimize dikkat edelim.

4 thoughts on “Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?”
  1. Su tasarrufu temel ihtiyaçlar için pek yapılmaz banyo duş temizlik lavabo vs ama en basitinden diş fırçalarken el yıkarken suları geri kapatıp yıkmak için geri açabiliriz bu sayede su boşa akmaz buna ben dahil pek kimse dikkat etmiyor ve boşa akıtıyor.

  2. Dediğiniz gibi tasarruf yaparken asıl amaç zaten israfı günahı engellemek. Bunu amaçlarken dahi ne kadar az kullanabiliyoruz. Bir de özel çabalarımızla faturlarımız çok daha düşük gelebilir.

  3. Şu anda gerçekten aslında kullandığımız suya önem vermiyoruz,bol bol harcıyoruz ama aslında okadar değerli ki.Bazen sular kesildiğinde halimiz ne oluyor siz düşünün,çok iyi kullanmak gerekir.

  4. Yağışsız şu zamanlarda yapılması gerekenlerin en başında su tasarrufu geliyor. yazınız için ayrıca teşekkürler.

Sizin Yorumunuz