Spor Salonu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Gerek sağlıklı bir vücut için gerekse fazla kilolardan kurtulmak için hepimiz zaman zaman spor salonlarına gitmeyi düşünüyoruz.  Spor salonu seçerken hepimizin dikkat ettiği bazı özellikler var. Kimimiz evimize yakın yer ararken kimimiz kalitesine önem veriyor. Peki spor salonu seçerken genel olarak nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle seçmiş olduğumuz spor salonunun, açılırken gerekli mercilerden izin almış olması çok önemlidir. Çok kişi spor salonu kapalı bir mekan ve gerekli spor aletlerinden oluşan bir yerdir diye düşünür. Bu tarz insanlar hem bir spor salonu yönetecek donanıma sahip değillerdir hem de insanları yanlış yönlendirirler. Bu yüzden gitmeyi düşündüğünüz spor salonuna kayıt olmadan önce gerekli sertifikalara ve ruhsata sahip olduğundan emin olun.

Hemen hemen her ilçede artık spor salonları mevcut. Kimi salonlar son teknoloji  spor aletleri ile donatılmışken  kimi salonlar ise çalıştırdığı hocaları titizlikle seçiyor; tabii bu durumda fiyatlarda değişkenlik gözüküyor. Kayıt olduğunuz spor salonunda çeşitli aletler olması sizin spor yaparken sıkılmanızı engeller, ayrıca doğru egzersizleri yaparak daha çabuk sonucu ulaşmanızı sağlar. Bunun yanı sıra tercih ettiğiniz spor salonu ücreti çok düşükse mekanda spor yapan insan sayısının fazla olması olasıdır. Böyle bir durumda hem aletleri yeteri kadar kullanamazsınız hem de hocalar ile sağlıklı iletişim kuramazsınız. Tabii ki her ucuz salonda bu şekilde bir durum söz konusu değildir. Her bütçeye uygun kaliteli spor salonları artık her bölgede bulunabiliyor.

Ne yazık ki belirli bir konuda zaman geçirmiş herhangi bir kişinin kendini uzman zannettiği bir ülkede yaşamaktayız.  Bu durum pek tabi spor salonları için de geçerli.  Eğer ki spor salonu, çalıştırdığı eğitmenlerde yetkinlik sertifikası aramıyorsa; sizin kendinizi  emanet ettiğiniz hocalar tecrübeli ve eğitimli olmadıkları için hem sizin vaktinizi ve paranızı boşa harcamanıza sebep olacaktır hem de sağlığınızla oynayacaktır. Bu sebeple kayıt olduğunuz spor salonunda sizinle ilgilenecek olan eğitmenin gerekli sertifikaları sahip olduğu konusunda emin olun.

Erkeklerin çok önem vermediği ama özellikle kadınların en çok dikkat ettiği hususlardan biri hijyen… Bildiğiniz gibi insanlar vücutlarındaki toksinleri ve benzeri maddeleri terleyerek atarlar. Spor salonunda da doğal olarak herkes terler ve spor salonundaki aletlere sürekli el ile temas edilir. Ellerimiz en çok bakteri mikrop ve benzeri maddeler barındıran yerlerimiz olduğu için spor salonlarında mikrop kapmak ve bulaşıcı hastalıklara yakalanmak olasıdır. Bu sebeple seçmiş olduğunuz spor salonu düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Ayrıca kayıt olduğunuz spor salonunun kayıt esnasında sağlık raporu kan tahlili gibi belgeler istemesi zorunludur. Aksi taktirde bir çok bulaşıcı hastalık önlenemez.

Yukarıdaki kriterleri sağlayan bir spor salonu evinizin yakınında bulunuyorsa hiç düşünmeden kayıt olabilirsiniz. İş, güç, okul günümüzün büyük bir kısmını kaplarken bir de spor salonu uzak bir yerde olursa içinizden gitmek gelmez.

Artık birçok spor salonu kayıt olmadan önce bizlere deneme şansı sunmaktadır. Bir spor salonunun bize uygun olup olmadığını en rahat deneyerek anlarız. Soyunma odaları özellikle denenmelidir.

8 thoughts on “Spor Salonu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?”
 1. Bu aralar spor salonuna gitmeyi düşünüyordum. Hem çok az olan göbeğimden kurtulmak hem de onları biraz da olsa kasa çevirmek ve yanında da sağlığımı korumak amaçlı. Bu yol gösterici oldu benim için.

 2. Eğer gerçek anlamda bir spor salonuna yani tam techizat ve eğitimli bir kadrodan oluşan bir yere gitmek istiyorsanız güzel bir mablağayı gözden çıkarmanız lazım. Bende gittim zamanında,ufak bir yerdi ama hocası iyidi ve kendimde bilincli olarak yapınca işe yaramıştı.

 3. Yakında bende bir spor salonu düşünüyordum fakat bizim için uygun olan üniversitenin spor salonudur.

 4. Öncelikle salonun temizlik ve hijyenine dikkat etmeliyiz. Daha sonra salondaki aletlerin çeşitliliğine ve kalitesine hocalara duş ve soyunda odaları vsv s uzar gider hepsi önemli fatör bence

 5. çok istedim spor salonlarına gitmeyi ama her zman bütçemi aşmıştır. eger gidersem bu bilgileri göz önünde bulunduracağım..

 6. Merhaba,
  Sitenizde 1 adet tanıtım yazısı yayınlamak istiyoruz.
  Tanıtım yazısı fiyatınızı bize bildirmenizi rica etmekteyiz.

  Bu yazıyla birlikte siteniz bilgi bankamıza kaydedilecek ve bundan sonra ki alınacak tanıtım yazılarında sizinle irtibata geçilecektir.

  Eğer bu teklifimizi kabul ediyorsanız lütfen creamarks@gmail.com mail adresimize site adresiniz ile birlikte geri dönünüz.

  İyi çalışmalar.

 7. Yazılanlara katılıyorum. Ayrıca spor salonu seçerken önemli olan bir diğer etken de salonun müşterisine esnek zamanlı seçenekler sunabilmesi. Yıllık üye olmanın sonucunda yaşanan mağduriyetleri hepimiz okuduk hatta yaşayanlarımız da vardır. Bunun için salona deneme amaçlı tek giriş ya da birkaç girişlik opsiyonlarında eklenmesi müşteri memnuniyeti için gerekli bence. Bu seçenekleri Sporcard gibi bazı internet siteleri bize sunuyor. Mağduriyet yaşamamak için kesinlikle bu gerekli.

Sizin Yorumunuz