Nasıl Futbol Hakemi Olunur?

Futbol hakemi, bir futbol maçını yöneten, maç içerisinde futbol kurallarını uygulayan, maçın 90 dakika oynanması için zamanı hesaplayan görevli kişidir. Günümüzde futbol maçları temel olarak 1 orta hakem 2 yan hakem ve 4. hakemle oynanır. Bununla birlikte artik 2 kalenin hizasında görevli 2 çizgi hakemi de federasyon uygun görürse kullanılabilmektedir.

Peki futbol hakemi olmak için neler gereklidir? Futbol hakemi olmak için nereye başvurulur?

Türkiye Futbol Federasyonu artik kendini yenilemiş ve hizmetlerini modernleştirmiştir. Futbol hakemliği başvurusu için artik tff.org web sitesine girmek yeterlidir. Bu sitede başvurular kısmında Herkes İçin Hakemlik (HİF) bölümünden başvuru yapılabilmekteyiz.

Futbol hakemi olmak için gerekli olan en temel şartlar;

Savcılıktan alınmış adli sicil kaydı
15-25 yas aralığında olmak ki 18 yasından küçüksek ebeveyn muvafakati ya da kaza-i rüşt gerekli
Hakemlik yapabileceğimize dair sağlık raporudur.

Hakem olmak isteyen kişinin bunları yaptıktan sonra beklemesi gerekir. Başvuru yaparken belirttiğiniz şehirde hakem ihtiyacı hasıl olduğunda TFF hakem kursu düzenleyecektir. Ve kurs düzenlendiğinde çağrılırsınız.

Hakemlik kursları 6-10 gün sure zarfında gerçekleşir. Günde iki saat bu kurslara katılmanız şarttır. Hakem adaylarının memur, öğrenci vb. Olduğu durumlar düşünülerek hakemlik kursları aksam gerçekleşir.

Hakemlik kurslarını basarıyla tamamlayanlar aday hakem unvanını alırlar.

24 thoughts on “Nasıl Futbol Hakemi Olunur?”
 1. adamların işi çok zor herseyden once verdıgın kararlar cok sey etkılıyor yanlıs kararlarda zararlara sebep olabılıyor maddı manevı olarak onun dısında yedıgın kufur de cabası aldıkları paraları hak edıyorlar bence

 2. Bütün herkesi aklında bir meslek vardır fakat hiç hakem olmayı düşünmemiştim ben 🙂

 3. futbool hakemliği gerçekten zor iş ama iyi parası olduğu kesin futbool u pek sevmem ayrıca

 4. Valla prof olursan anca para kazanabiliyorsun,tehlikeli iş,amatör küme maçlarında özellikle taraftarı kızdırırsan yandın.

 5. Valla hakemlik hem iyi hem kötü bence. birde parası olupta hakemlik yapan bir çok kişi var bu işi futbol için yapmak isteyen kişiler yapsa daha iyi olacak.

 6. Parası ne kadar çok olursa olsun bu ülkede hakem olmak çok sıkıntılı bir durum. Sen işini çok iyi de yapsan yenilen takım için her zaman suçlusundur.

 7. zor iş abi kim ne derse desin
  cüneyt çakır geçenlerde amatör bir maç yönetti bu arada helal olsun adama mütevazi

 8. Hakem olunmasını öğrettiniz de asıl problem bence olduktan sonraki istikrar. Aşırı kaliteli hakemler olsa bile bir o kadar kalitesiz futbol izleyicisi olduğu için işleri zor.

 9. ben hakem olsam varya onune gelene kırmızı kart onune gelene kırmızı kart :DDDD puhahaha

  1. haha ben ıkıncı sarıdan atardım :d daha zevklı olur sanırım bır de sureklı baskı yapıyorlarya el hareketı falan o zamanda ust uste ıkı tane gosterebılıyor muyuz 😀

 10. Hakemlik de çok riskli bir meslek açıkçası. Herkes bunu kabul ettiği için çoğu kişinin yanaşacağını sanmıyorum. Peki aldıkları ücretler hakkında bir fikriniz var mı hocam?

 11. Çok basit bir sistemi var. Bence bu yüzden bu kadar ağlıyoruz ve hakemlere sövüyoruz. Sistemin değişmesi lazım..

 12. işin açıkçası futboll hakemi olmak istiyodum hatta kurslarada katıldım sonra bi maça gittik arkdaşlarla ….. hakem …… hakem sesleri duydum hakem olmaktan vaz geçtim.

 13. Hakemolmak bukadar kolaymış diyesimgeldi herşey düşünülmüş gibi gözüküyor.

 14. Çok ünlülerinden birisi akraba bizim,harcıhah vs derken maç başına 5000 Tl ‘yi bulabiliyor bazen

 15. futbol hakemi olmak güzel bir meslek mi bilmiyorum ama birkaç arkadaşım var bu işe merak salan

Sizin Yorumunuz