Sigara Bırakma Yöntemi-İlacı

Sigarayı bırakma kamu spotu reklamları var bildiğiniz üzere. Ben buradan o sistemi eleştirmek istiyorum biraz. Neden diyecek olursanız. Reklamlarda öyle bir anlatıyorlar ki tamam sigarayı bırakacağım diyorsun fakat daha çok içme ihtimalin de var. Nasıl mı? Adamlar daha sistemi kurmamışlar, reklam yapıyorlar. Sigarayı bıraktırmak istiyorsan bunu insanlara stressiz olarak yaptırmalısın, yoksa başaralı olamazsın, yoksa bu insanları sigarayı bırakmaları için hastanelere çekemezsin.

Başınıza gelecekleri yazıyorum size. İstanbul için konuşuyorum. Reklamlardaki numarayı arıyorsun. Sigara bırakma hattı 171’den randevu alıyorsun. 3-4 tane hastane var İstanbul’da. Bakın dikkatinizi çekerim; Ülkenin 4/1’i burada yaşıyor. Sigara bırakma reklamı yapıyorsun ve 4 tane hastaneden randevu veriyorsun. Birincisi buradan kaybettin. Tamam, bırakanlar olmuştur illaki ama ben sürecin zorluğundan bahsediyorum.

İstanbul’da sigara bırakma polikliniği olan hastaneler;

Okmeydanı SSK’da,
İstinye Devlet Hastanesi’nde,
Başakşehir’de
bir de bir iki yer de daha var. Onlarda da bir sıra var ki şaşırırsınız. Hastaneler bir ay sonraya, 45 gün sonraya gün veriyor. Kişi randevu alsa, randevu aldığını unutur be kardeşim. Ondan sonra adam o anda sigarayı bırakmaya karar verdi istek geldi, bir ay sonra ne olacak, belki adam o dönemde zor günler geçiriyor olacak ve tedavi etkili olmayacak. Ben şahsen almadım öyle diyince. Daha sonra İstinye Devlet Hastanesi’nin randevusuz baktığını öğrendim sigara bırakmak isteyenlere. Bir gün yolum düştü o tarafa, gireyim dedim. Hastane arka bahçesinde, hava sigara kokuyor onu geçtik öyle kötü bir hastane ki karman çorman, daracık koridorlar tıkış tıkış. Aldım fişimi çıktım yukarı daracık bir koridor tıklım tıklım başka hastalar da var orayı bekleyen. Daraldım biraz bekledim. Acil hastalar geliyor, yaşlılar geliyor öne geçiyor; lafım yok geçsin, geçsin de bu şekil de olmaz sigara bıraktırma olayı. İnsan oracıkta bir tane yakmak istiyor. Neyse baktım olacak gibi değil yarım saat bekledikten sonra benden daha acil hastalar olduğu düşüncesi ağır bastı ve çıktım oradan. Demek istediğim bir insana sigarayı bıraktırmak istiyorsanız, doğru düzgün ufakta olsa, temiz bir ortam, sıra beklemeyeceği, strese girmeyeceği bir yer ayarlayın. Randevu sistemini titizlikle kurgulayın. Çıktık tabi oradan pes etmiştim. Bir arkadaş aradı benim için ve Başakşehir Belediyesi’ne bağlı Bahçeşehir Semt Polikliniği’nden randevu aldı. Hem de çok yakın bir tarihe, 4 gün sonraya; üstelik bana da yakındı. Bunu neden yazıyorum siz de sigarayı bırakmak istiyorsanız buraya gidin; stressiz, sıkıntısız. Gittim orada doktor Çetin Tozlu Bey var. Beni dinledi ve bir ilaç yazdı. Bana yazmış olduğu sigarayı bırakmak için verdiği ilaç Zyban’dı. Gittim eczaneye, bir tane tutuyormuş zaten elinde. Zyban ilacının fiyatı 70 liraydı, orada biraz tereddütte kaldım alayım mı almayayım mı diye, çünkü ilaç çok pahalıydı, neredeyse bir karton sigara parası ama eczacı bayan “Zyban etkili çok bırakan oldu deyince, ben de son olarak şansımı bir deneyeyim dedim.

Peki Zyban nasıl kullanılıyor? Bu ilacı ilk üç gün sadece sabah içiyorsunuz, sonra sabah akşama dönüyorsunuz. ilk 15 gün sigara ile beraber içiyorsunuz ama 16. gün sigarayı komple bırakmanız gerekiyor. Bir tane bile içmemelisiniz. Daha sonra sigara içmeden bu ilacı 15 gün daha kullanıyorsun ve tekrar doktoruna gidiyorsun, duruma göre yeni bir tedavi uyguluyor. Bu arada bu kullanım şekli kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Herkes için kullanım şekli aynıdır demiyorum. Buna karar verecek olan kişi doktorunuz. Bağımlılık derecenize, kaç yıldır sigara içtiğinize göre değişiyor. Çok bağımlılara sigara bandıyla beraber bu ilacı kullandırdığını biliyorum.

Durum işte bu. İlacın yararını bende gördüm; güzel ve etkili bir ilaç tabi biraz da kafada bitirmen inat etmen azimli olman gerekiyor. Elin ve ağzın boş durmasın kuru yemiş vs  şeyler yiyin. Sigarayı hatırlatacak hiçbir şey yapmayın. Çay hatırlatıyorsa portakal suyu için. Sigaralı ortamlara girmeyin, sigara içen arkadaşlarınızla görüşmeleri seyrekleştirin. Unutmayın her gün cebinizden 8-10 lira çıkıyor. Hem sağlık açısından hem de maddi açıdan çok önemli sigarayı bırakmanız. Sigarayı bıraktım ve şunu fark ettim ki, cebimdeki para hiç bitmiyor. Meğer sigara bizi ve cebimizi nasıl da sömürüyormuş. O yüzden sigarayı bırakın kendinize günlük sigara parası kadar ödüller verin başka hoşunuza giden şeyler alın kendinize o zaman para harcamak da koymuyor emin olun.

Umarım başarılı olursunuz. Kullanan arkadaşlar yorumlarını yazarsa sevinirim. Beni okuduğunuz için teşekkür ederim.

20 thoughts on “Sigara Bırakma Yöntemi-İlacı”
 1. Bence herşey beyinde bitiyor,isteyen adam her türlü bırakır.İlaç önermeniz pek doğru olmamış,nedeni ise doktor kontrolsüz alınan ilaçlar her bünyede farklı reaksiyonlara neden olabilir.

  1. Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederiz. Lakin biz ilaç önermedik, polikliniği önerdik. Belirttiğiniz gibi biz de “Bu arada bu kullanım şekli kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Herkes için kullanım şekli aynıdır demiyorum. Buna karar verecek olan kişi doktorunuz.” diye belirttik.

 2. herkesin dediği gibi kafada biter ama kimse kafa da bitirmek istemiyor yani nerede biterse bitsin insan bitirmek istemediği için nerede bittiğinin anlamı da kalmıyor

 3. Ne ilaç ne elektronik sigara bu sigara belasından kurtulmak için bir çaredir irade ve inançla bırakabilirsin.

 4. ben o ilacı duydum cok etkılıymıs gercekden bırakmana baya yardımı oluyor ama tabıkı ıstemek lazım

 5. Açıkcası insan kendi kafasına koymadıysa ne kadar ileri seviyede yaklaşım ve sistem olursa olsun yine de bir eksik bulacaktır. İlk önce kafada bitirmek gerek gerisi hikaye.

 6. Çevremdeki herkese bıraktırmaya çalışıyorum. Çoğunda başarılı oldum umarım geri kalanda da başarabilirim.

 7. daha öncede yazmıştım sigara bırakmak kolay ve zor insanlar pek istemiyor ama zaraarı en aza indirmek için tütün kullanın

 8. sigaraya gelen zam ve yasaklamalar bir çok insana bıraktırdı bir çok imsanıda kaçak ucuz sigaralra yönlendirdi

 9. bugün kontrole gittim yine ilaç verdi artı olarak sakız verdi.bunlar bırakmaya yardımcı ilaçlar bunu içtim tamam bıraktım bırakıcam diye birşey yok zaten kararlı olmak lazım sigarayı bırakmak için . istemek mücadele etmek caba sarf etmek lazım

 10. sigara bırakmak kolaydır zorluğu yok istemek önemli ve irade bunu başarmak içinde istemek lazım

 11. sigara bırakmayı beceremiyorsanız gidin tütün kullanın en azından kimyasal karısımı yok dah aza iner içtiğiniz zehir yarı yarıya bunu deneyin belkide bırakmanıza vesile olacaktır

 12. sigarayı bırakamamanın en büyük nedeni arkadaşlık ortamı ve çevredir yanınızda briileri sürekli içerse sizde bırakamazsınız sonuç itibari ile.

 13. 22 yaşındayım ve yaklaşık 11 senedir sigara kullanıyorum. Artık kalbimin teklediğini her gün hissetmeye başladım, acilen tedavi olmam lazım. Bu ilacı ilk defa duydum, en kısa sürede araştırıp uygulamaya çalışacağım.

 14. Arkadaşlar ben üniversite öğrencisiyim. Hoca bir mola veriyor herkes sigara içmeye koşuyor. Hiç bir zaman anlamadım ve anlayamiyacağımda. Sigarayı ne diye içersiniz ya havamı bu almassanız ölüceksiniz yada su mu bu kafadan bırakın gitsin.

 15. öncelikle konu için teşekkür ederim. orta okulda başladım sigaraya keyfi içiyodum yaş ilerledi sorumluluk artttı şimdi hem keyfine hemdesinirlenirken içiyorum ki herkez öledir sanırsam. valla hiç birşeye faydası yok biliyoruz fakat pisikolojik olarak bağımlı hale geldik. peki okadar zararlıysa neden satışına izin veriliyor buda farklı bir soru. sigarayı bırakmak için önce kafamızda bitirmeliyiz. yoksa yontem möntem ilaç milaç hikaye herşey kafada biter.

 16. Evet arkadaşlar çetin bey süper bir hekim.mesela ben sigara içmem.anında başlatabilir istese.
  Mesela size rapor yazdım der gidersiniz eczaneye aaa ne göresiniz rapo yazılmamış.ama gidip rica ederseniz sizden tekrar randevu alıp gelmenizi ister.ama randevu alınca yazıyo korkmayın.Allah razı olsun ondan ne diyebilirizki dimi.

 17. Sürekli farklı farklı marka sigara içmek de tiksinmenize lanet olsun artık sigara içmicem bırakıcam demenize sebep oluyor sürekli farklı sigara içince bana öyle oluyor Bi Vinston Bi Samsun içince insan anlıyor zararını fiziksel olarak

 18. Evet birakmak istedim cok bir gun kendi başıma olmadi surekli hastalaniyorum bigazlarimdan doktorlar icme diyordu ginede devam ettim bir gun hastanedeyken gogus hastaliklarinin kapisinda sigara birakma yazisi gordum ve o an kara verdim yardim alip birakmayi ama dokdor bosda oldugu halde bana bakmadi randavu alda gel dedi bende randavu almaya calsidim ve hep doluydu sadece sigar icin haftada birgunu varmis cardamva gunu onlarda dolu kac kez denedim ve alamadim gine ayni sorun peki bu durumda nasil hizmettir bu zorla bir kakar vermisdik kursagimizda kaldi aradan bir sene gecdi denenedim sonrasindada ve hala iciyorum ne yazikki 13 sene olacak

Sizin Yorumunuz