Nasıl Spiker Olunur?

Televizyonda radyoda ya da herhangi bir yerde, bir programı sunan, takdim eden kişiye spiker ya da sunucu denir. Spikerler sadece sunum yapmazlar; tv ya da radyoda programlar düzenleyip yönetilebilirler. Bu tarz programlarda televizyon ya da radyoda olduğu gibi hazır metin okumaz, emprovize bir şekilde de programı idare edebilirler.

Peki nasıl spiker sunucu olabiliriz?
Siz de sürekli artan medya kuruluşlarında görev almak isteyebilirsiniz. Spikerlik yeteneğiniz olduğunu düşünebilirsiniz.

Öncelikle bunun için bir eğitim almış olmanız gerekmektedir. Alacağınız bir spikerlik eğitimi spiker olabilmeniz için tabii ki asla yeterli olmayacaktır. spiker olmanız için katedeceğiniz bu zorlu süreçte, bu konuda uzmanlaşmış bir kişinin desteğine ve kılavuzluğuna ihtiyacınız olacaktır.

Günümüzde birçok kurum spikerlik kursu vermekte. Aşina olduğumuz spiker ve sunucular bu özel spikerlik kursları vasıtasıyla yetişmektedir. Medya sürekli büyüdüğü için spiker talepleri de artmakta, yalnız  spiker adayı da fazla olduğu için bu sebepten spikerlik işi bulmak zordur. Nasıl spiker olunur sorusuna verilen cevap sürekli değişkendir.

Artık bu işi yapmak isteyen herkes spikerlik kursu alabildiği için medya kuruluşları spiker ararken sadece eğitimli olup olmadığınızı bakmıyor. Sizin diğer adaylardan bir farkınız olmalı.

Spiker olmak için;
*profesyonel stüdyolarda çekilmiş demo kaydına,
*doğru ve akıcı bir diksiyona
*hem görüntünüzün hem de sesinizin karşınızdaki kişiye hoş geliyor olmasına
*spikerlik eğitimi yanı sıra ilgili bir üniversiteden alacağınız diplomaya
*spikerlik konusunda bilgili ve deneyimli bir kişinin referansına

ihtiyacınız vardır. Spikerlik yaparken sadece hazır haberi ya da programı sunmak yeterli değildir. Gündemi takip etmeli, radyo, televizyon, internet, gazete, dergi ve sosyal medya gibi mecraları da iyi kullanıyor olmalısınız.

7 thoughts on “Nasıl Spiker Olunur?”
  1. nasıl spiker olunur hakkındaki yazınız için teşekkür ederim. Alınması gereken eğitimin bedeli ne kadar bundan haberınız var mı acaba ve nereye basvurmamız gerekıyor

  2. merhaba referans olarak gösterebileceğiniz spiker var mı bu spiker su eğitimden sonra bizden bu eğitimi aldıktan sonra buralara geldi gibi mesela

  3. merhaba bu spikerlik eğitimi ne kadarlık bir eğitim ne kadar sürüyor zaman olarak ayrıca iş bulma garantisi oluyor mu?

  4. Bayansa güzel erkekse yakışıklı olması gibi durumlara da bakılıyor tabiki. Hatta genel olarak buna bakılıyor.

  5. Spirkerlik konusunda baya bilmemiz gereken bilgi var ama sayenizde başlangıcı yaptık…

  6. güzel bir paylaşım olmuş. teşekkürler. benim arkadaşlarım da bu konuyla ilgilenmekteydi

Sizin Yorumunuz