İslami Müzik

İslami müzik geleneksel olarak yalın insan sesi ve tef, bendir vb gibi perküsyon (vurmalı çalgılar) aletlerinden meydana gelir. Ama bu sınırlar haricinde İslami müzisyenler modern ve yaratıcı özelliklerini de katmaktadırlar. İslami müzisyenlerin Allah vergisi güzel ve naif seslerini kullanarak, O’nun ayet ve öğretilerini insanoğluna hatırlatmak amacıyla musikileştirmesinde bir sakınca yoktur. Arapça sözlü bu tür eserler nasheed (ilahi) olarak bilinmektedir.

Yusuf İslam: Eski adı Cat Steven olan Yusuf İslam, Müslümanlıkla tanışana dek 1970’lerde dünyaca ünlü bir pop şarkıcısıydı. Kendi deyişiyle beyhude geçen hayattan kendini almış ve ruhani-hayırlı işlere meyil vermiştir. Uzun yıllar sonra 1995 yılında Hz. Muhammed ve İslami öğeler temalı albümler çıkarmak için kayıt stüdyosuna dönmüştür.

Sami Yusuf: Azerbaycan asıllı İngiliz bestekar/müzisyendir. Müzisyen  bir ailenin çocuğu olarak dünya’ya gelen Sami Yusuf çeşitli kurumlarda müzik eğitimi almıştır ve bir çok enstrüman çalabilmektedir. günümüzün unlu dini müzisyenlerinden biri olan  Sami Yusuf farklı tınılarla bezediği bestelerine dünya’nın çeşitli bölgelerinde klipler çekmektedir ve bu sayede Müslüman halkları tanıtarak onlara karşı yapılan on yargıyı kırmaktadır.

Native Deen: Rap ve hiphop ezgileriyle ilahiler besteleyen Native Deen Afro-Amerikan üç gençten oluşmaktadır. Washington’da ikamet eden bu üç gencin isimleri, Joshua Salaam, Naeem Muhammd ve Abdul-Malik Ahmad’dir ve 2000 yılından beri birlikte müzik yapmaktadırlar. Dünya’nın pek çok ülkesinde kapalı gişe konserler vermişlerdir.

Seven 8 Six: İslami müzik piyasasının boy band’I olarak tanınan Seven 8 Six, Detroit’te kurulduktan sonra ABD, Avrupa ve Orta Dogu’da sayısız konserlere imza atmışlardır.

Dawud Wharnsby Ali: 1993 yılında İslamiyet’i seçen bu Kanadalı şarkici, Allahın yarattığı güzellikler, tabiatın muhteşem düzeni ve çocuklarda dini inanç temalı şiirler yazıp ilahiler bestelemiştir.

Zain bikha: Allah vergisi muazzam bir tenor sesine sahip olan güney Afrikalı müzisyen Zain Bhikha, 1994’den beri ilahileriyle dinleyicilerinin gönül tellerini titretmektedir.

Raihan: ülkelerinde prestijli müzik endüstrisi ödüllerini toplayan Malezyalı Raihan grubunun ismi cennetin kokusu anlamına gelmektedir.

3 thoughts on “İslami Müzik”
  1. yusuf islami çok eskiden beri tanırım Allah nasip etti müslüman oldu ve çok iyi şekilde yaşıyor Allah bize de nasip etsin

  2. islammi müzik konusuna değinmenizi takdirle karşılıyorum.Benimde sevdiğim bir alan en çokta sami yusufu seviyorum.

Sizin Yorumunuz