Namaz Kılarken Rekatı Unutmak

Namaz kılarken en çok yaşanan durumlardan biri aklimizi bir şeylerin meşgul etmesi.

Is, güç, okul, hayat iste herkesin farklı farklı derdi tasası var. Gönül istiyor ki seccade üzerindeyken hiçbir şey olmasın kafamızda ama oluyor illa ki. Bu durum hangi rekat kildiğimizi unutmakla sonuçlanabiliyor maalesef.  İkinci rekatta mıyım, bu kıldığım farz mıydı sünnet miydi diye aklimiz karışabiliyor. Hal böyle olunca da bir namazı bir kaç kez tekrar tekrar kıldığımız oluyor. Çünkü içimiz rahat etmiyor ve eksik olmasın korkusuyla en bastan başlıyoruz.  Peki doğru mu yapıyoruz?

İslam alimlerine göre namaz sırasında rekâtları unutup bastan başlamak yanlıştır.   Çünkü namaz sırasında hangi rekâtın kilindigini şaşırmak vesvesedir. Bu durumda namaza bastan başlanmaz. Örneğin ikinci rekatta misiniz ucunu rekatta misiniz hatırlamıyorsanız durup bir duşunun ve hangisi içinizde ağır basıyorsa ondan devam edin. Hiçbir fikriniz yoksa kıldığınıza emin olduğunuz rekattan devam edebilirsiniz.

Her şaşırdığınızda bastan baslarsanız bu vesveseden kurtulamazsınız. Ama kaldığınız yerden devam ettikçe bu durumu atlatacaksınız.

3 thoughts on “Namaz Kılarken Rekatı Unutmak”
  1. eğer her zmnkı hali ise bu kısının veya genelde unutuyor ıse zannı galibine gore hareket eder, eğer cok nadir oluyor ise 3 veya 4 rekat olarak tereddüt edıyor ıse az olanından olarak devam eder…

  2. namaz kılanların en sık karşılaştığı problem sanırım açıklayıcı bir bilgi olmuş sağol…

  3. İlk başlarda unutuyorsunuz. Daha ileride artık otomatik hale geliyor.Din alimlerinin söylediği doğru.Vesvese olabilir.

Sizin Yorumunuz