Masif Parkenin Bakımı Nasıl Yapılır?

parkelerin kullanım süreleri bulunduğu yerin ortamına göre değişmektedir. yani bir evdeki parkelerle bir lokantanın zeminindeki parkenin kullanım süresi aynı olamaz. çünkü birinin üzerinde sürekli dolaşırken birinin üzerinde belli bir müddet dolaşılır.

çok yoğun kullanım trafiği olan, örneğin bir otel lobisi gibi, bir kafeterya gibi, bir hastanenin enformasyon bölümü gibi alanlarda kullanılan parkelerin kullanım süreleri illa ki kısa olur. bu tarz yerlerdeki masif parkelerin ömrünü uzatmak için üzerine koruyucu cilalar uygulayabilirsiniz. bu tip parke cilası uygulanmış olan zeminlerin kullanım ömrü daha uzun süre olmaktadır.

masif parkeler için üretilmiş olan, üzerinde yoğun yürüyüşlerin yapıldığı parkelerin korunmasını sağlayan cilalar vardır. fakat sonuç olarak bu tarz yerler üzerinde sürekli bir insan trafiği olduğu için, sürekli üzerinde yüründüğü için ve ayakkabıların üzerinde oluşturduğu sürtünmeden dolayı masif parkelerin sistire ömrü kısa olmaktadır.

masif parkelerin ortalama kullanım süresi 5 yıl olarak öngörülür. fakat bu bu beş yıllık süre sonucunda siz mutlaka masif parke üzerine sistire yapmanız gerektiği anlamına gelmez. örneğin iki üç kişilik ailenin yaşadığı bir evin parkesinde 5 yıl içerisinde deformasyon çok az olur. eğer ki rahatsız edecek düzeyde bir aşınma söz konusu değilse, masif parkenize 10 sene sonra da sistire yapabilirsiniz. bu durumda masif parkeye göre bakım yapmak için belirlenmiş olan süre parkenizin ne kadar deforme olduğu sonucu ortaya çıkar.

masif parke bakimieğer küçük bir çocuğunuz varsa, veya evcil hayvan besliyorsanız üzerinde sürekli yürüneceği için masif parke sistire süresi kısalacaktır. çünkü küçük çocuğunuz üzerinde sürekli emekleyecek ya da koşturacak, köpeğiniz üzerinde yürürken patileri masif parke yüzünün aşınmasını hızlandıracaktır.

parke yaptırmak için ciddi bir  ücret ödemeniz, parkenin pahalı bir ürün olması, fazla dayanıklı olduğu anlamına gelmez. çünkü masif parke veya lamine parke sonuç olarak ahşaptan üretilir. ahşapın çizilmemesi imkânsızdır. fakat gerekli tedbirlerin alınması, belirttiğimiz gibi koruyucu cilalar ya da üzerindeki gezinme süreleri masif parkenizin ömrünü uzatır ya da kısaltır.

6 thoughts on “Masif Parkenin Bakımı Nasıl Yapılır?”
  1. Bu kullanima göre değişen bir şey. Bizim evin parkeleri 8 yıllık maşaallah hiçbir sorun yok

  2. Uzun yıllar evimize güzellik ktacak ahşabn bakımı önemlidir.prontoyu kullanın derim ben 🙂

  3. günlük hayatta evlerin döşemelerinin vazgeçilmezi parkeler ama temizliği çok önemli. görüntü açısından hasarlara neden olabiliyor

  4. Evet parke daha dayanıklı ama lamine parkelerde iyi bence ve çok fazla çeşit bulunuyor güzel ve estetik duruyor.

Sizin Yorumunuz