Maaş Hesabı Nasıl Kapatılır?

Maaş hesabının kapatılması da normal vadesiz banka hesabınızı nasıl kapatıyorsanız aynıdır. Maaşınızı oradan aldığınız için maaş hesabı olarak geçer, aslında o da bir vadesiz mevduat hesabıdır. Normal banka hesabından farkı yoktur. Bu hesapları da nasıl kapatacağınızı buradan okuyabilirsiniz.
Maliye Bakanlığı tarafından yeni getirilen uygulama sonucunda belirli sayıda personel çalıştıran işverenlere personellerinin maaşlarını bankaya yatırma zorunluluğu getirilmiştir. Maaş hesabı açma işlemi işveren tarafından yapılmakta olup bu aşamada sizin yapmanız gereken tek şey iş yerinize gelen banka görevlileri tarafından teslim edilen bankacılık sözleşmesi üzerine imza atmaktır.
Bankacılık sözleşmesini imzalamanız ardından ilgili banka tarafından adınıza maaş hesabı açılır. Maaş hesabı olan kişilerin hem kredi kartı almaları daha kolaydır hem de kredi başvuruları kefilsiz olarak çok daha kısa sürede sonuçlanır. Ayrıca maaş hesaplarından masraf alınması da söz konusu değildir. Maaş hesabı olan kişilere ayrıca banka tarafından ek hesap olarak bilinen kredili hesapların açılması halinde ise bu hesaplardan faiz alınabilmektedir. Ancak bunun içinde hesabınızda para yokken para çekmeniz gerekir. Yani normal işlemler için maaş hesabından masraf alınması söz konusu değildir.
Maaş hesabını kapatma işlemi için ise  yapmanız gereken ilgili bankanın şubesini kimliğiniz ile ziyaret etmek ve adınıza açılan hesabın kapanmasını talep etmektir. Özellikle de çalıştığınız firmanın ilgili banka ile anlaşmasının sona ermesi halinde maaş hesabınız yeni bir bankaya alındıysa bir önceki hesabı mutlaka kapatmanız gerekir. Aksi halde bu hesaba bir başka yerden para yatması halinde bir miktar masraf kesilmesi söz konusu olabilir. (parabilir)
3 thoughts on “Maaş Hesabı Nasıl Kapatılır?”
  1. Merhaba 3sene önce havaalanında staj gördüğüm dönemde maaşlar için Yapıkredi yeşilköy şubesinden hesap açmamız gerekti.Daha sonra staj bittikten sonra hiç kullanmadım hesabımı telefonumuda değiştirdiğim için bankadan gelen uyarı veya mesaj varsa onlarıda alamıyorum haliyle ve calıştığım içinde hafta içi izin alıp bankaya gidip hesabımı kapatma ihtimalim olmuyor.İnternet bankacılığı acmamıştım kendim internetten bilgileri girerek açmak istedim fakat hesabı 1kez kullanmanız gerekmektedir açabilmeniz için diye bi uyarı geldi.Son zamanlarda haberlerden dolayı da sıkıntı yaşamaktan korkuyorum açıkcası. Yeşilköy şubesine gitmem çalıştığımdan dolayı sıkıntı olacagından atmden kapama işlemini yapabilir miyim. Bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

    1. Açıkcası zor soru Deniz Hanım. Yapı kredi bankası için söylüyorum vadesiz hesabınızı atm yoluyla kapatamazsınız. Sadece bir şekilde kapatabilirsiniz hesabınızı.

      İzin alıp şubeye gidebilirsiniz. Ama durum anlattığınız gibi olduğu için sadece ve sadece tek bir çözümü var. Yolunuz cevahir avm mecidiyeköy’e veya akmerkez etilere düştüğünde, cevahir veya akmerkezde haftasonu açık bulunan yapı kredi şubesini ziyaret ederek, oradaki yetkililere durumu anlatmanızı mağdur olduğunuzu, rahatsız olduğunuzu ifade ederek, hesap kapama talimatınızı o iki şubeden birine bırakmanız ve bunun da yeşilköy şubeye iletilmesini, mail atılmasını rica etmenizdir. Başka yolunuz yok malesef. Yardımcı olacaklarını düşünüyorum

      iyi günler.

  2. Çalıştığımız iş yeri için açılan maaş hesabında iş değişikliği yaptığımız zaman hesapta sıkıntı olur mu yani ücret kesimi felan olur mu?

Sizin Yorumunuz