Hangi Bankada Hesabım Var Nasıl Öğrenebilirim?

Gelen sorular üzerine böyle bir yazı yazma gereği duydum. İnsanlar soruyor, hangi bankada hesabım var bilmiyorum nasıl öğrenebilirim ki kapatayım diye.

Şimdi öncelikle ben bu zamana kadar kapısından içeri girdiğim bankaları bilirim. Hangi bankalar ile çalıştım, hangisinden kredi çektim, hangisinden kredi kartı aldım bilirim. Başka bir yol olarak şunu da düşünebilirsiniz. Örnek veriyorum 15 banka vardır. Bunların hangisiyle çalıştığınızı, hangisinin kapısından içeri girdiğinizi hatırlarsınız veya ihtimali azaltıp tek tek onlara sorabilirsiniz. Benim hafızam çok kötü, hangi bankada vadesiz mevduat hesabımın olduğu hiç aklımda kalmadı  diyorsanız eğer yapacağınız benim bildiğim iki şey var. Başka bilgi sahibi kişiler var ise bu konu hakkında yorumlarını bıraksınlar lütfen ben de öğreneyim.

Sonuç olarak hangi bankada vadesiz mevduat hesabınız var bilmiyor ve bunu öğrenmek istiyorsanız bunun iki yolu var. Birincisi çalışmış olma ihtimali yüksek olduğunuz bankalardan başlamak suretiyle ilgili bankaların müşteri hizmetlerrini aramak. T.C. kimlik numaranızla hesabınız olup olmadığını sormak veya önünden geçtikçe şubelere girip, sıra alıp, sıra size geldiğinde kimliğiniz ile beraber o bankada neyiniz var neyiniz yok öğrenebilirsiniz. Hangi şubede hesabınız var, hesap numarası ne, iban numarası ne, bakiyenizi, kredi kartlarınızı kısacası ne var ne yok görebilirsiniz. Şubenin önünden geçerken baktın ki sıra yok iki dakika gir, sor, çık bu kadar.

Bir ihtimal daha var tabi düşük de olsa kenar da ATM kartınız kaldı ise onun da şifresini hatırlıyorsanız ATM’ye giderek de hesabınız olup olmadığını anlayabilirsiniz. Çoğu bankada hesabınız kapandığında kartı da kapatırlar ama bir iki banka da olsa kapatmayanlar var. Atm kartınızı alır geri vermez ise hesap yok demektir. Ama giriyor ve hesap bakiyesi gösteriyor ise hesap açık demektir veya kartınız eliniz de arayın müşteri hizmetlerini kart numaranızı söyleyin bilgilerinize ulaşsınlar ve neyiniz var neyiniz yok söylesinler.

iki madde dedim ama yazdıkça aklıma geldi, kusura bakmayın. O bankaya ait kredi kartınız varsa ATM’ye kredi kartınızı takarak hesabınız varsa görebilirsiniz. Eğer kredi kartınız hesabınıza tanımlı değilse göstermez o zaman da kredi kartınızı takarsınız borç ödeme dersiniz hesaptan borç ödeme dersiniz, hesap var ise çıkar karşınıza yok ise zaten böyle bir hesap bulunamadı diyecektir.

Ben çok mu akıllıyım ne ya 🙂

Hiç yorum yazmıyorsunuz ama darılıyorum 🙂

13 thoughts on “Hangi Bankada Hesabım Var Nasıl Öğrenebilirim?”
 1. kardeşim sn ne kadar güzel yazı yazmışsın bankada sıra yoksa felan filan. bankada nasıl sıra olmama şansı var mı sence ya sabah erken saate yada tam öğlenden sonra bizimde işim hiç işimiz güçümüz yok. onların boş olmasını bekleyecez. Bir fabrikada çalıştığını düşünürsen ne demek istediğimi anlarsınn

  1. Merhaba düzceli. Haklısınız tabii ki fakat 2 yol belirttik zaten.

   “Sonuç olarak hangi bankada vadesiz mevduat hesabınız var bilmiyor ve bunu öğrenmek istiyorsanız bunun iki yolu var. Birincisi çalışmış olma ihtimali yüksek olduğunuz bankalardan başlamak suretiyle ilgili bankaların müşteri hizmetlerini aramak. T.C. kimlik numaranızla hesabınız olup olmadığını sormak”

  1. rica ederiz aklınıza takılan başka sorunlar olduğunda çekinmeden sorabilirsiniz bilgimiz dahilinde cevaplar verebiliriz sizlere iyi günler.

 2. BUYURUN ARKADAŞLAR ARADIĞINIZ CEVAP BURDA BİRAZ ARAŞTIRMA YAPARSANIZ ÇIKIYOR (ezbere konuşmamak lazım değil mi ama 😉 )

  Hareketsiz Hesapların Bilgilendirmesi Hakkında

  Kamuoyu Duyurusu

  10 Nisan 2014

  Bazı basın organlarında 9 – 10 Nisan 2014 tarihlerinde, “Kullanılmayan banka
  hesaplarına dikkat” başlıklı haberler yer almıştır. Haberlerde, bankaların
  kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerden hesap işletim
  ücreti alacağı, bu türlü hesapların 28 Nisan 2014 tarihine kadar kapatılması
  gerektiği belirtilmiştir.

  Kamuoyunun daha doğru bilgilendirilmesini teminen aşağıdaki açıklama
  yapılmaktadır:

  Bankalar, kullanılmayan hesaplardan müşterinin onayı ve bilgisi olmaksızın
  ücret alamamaktadırlar. Bankalar ile bireysel müşterileri arasında akdedilecek
  sözleşmelerin asgari unsurları, Türkiye Bankalar Birliği’nin 1 Eylül 2013 tarihinde
  yürürlüğe giren düzenlemesinde belirlenmiştir. Buna göre, 180 gün süreyle
  hareket görmeyen kredi kartları, vadesiz mevduat hesapları ve diğer bankacılık
  ürünleri hareketsiz hesap olarak tanımlamıştır. Müşterilere bilgi verilmeksizin bu
  türlü hesaplardan ücret alınamayacağı hükme bağlanmıştır.

  Bankaların, müşterilerine hareketsiz hesaplara ilişkin yaptıkları bilgilendirmeler
  bu düzenlemeden kaynaklanan ve 1 Eylül 2013 tarihinden bu yana yapılagelen
  bir uygulamadır. Düzenleme, müşterilerin haberdar olmadıkları hesaplarından
  ücret alınmasını önlemeyi amaçlamaktadır. Bilgilendirme, hareket görmeyen
  hesaplardan ücret alınacağını değil, bu hesapların kapatılması halinde ücret
  alınmayacağı hususunda müşterilere bilgi vermeyi amaçlamaktadır.

  Uygulamaya ilişkin herhangi bir süre kısıtı yoktur. Müşterilerin, bankalardan
  aldıkları bilgilendirme içerikli mesajları dikkatli şekilde izlemeleri ve
  değerlendirmelerinde yarar görülmektedir.

  Saygılarımızla,

  Türkiye Bankalar Birliği ALINTIDIR(http://www.tbb.org.tr/Content/Upload/Dokuman/2159/20140410.pdf)

  1. Nafiz bey yorumunuz için teşekkürler ancak ben bu yazıyı bu olaylar gündeme geldiği için yazmadım. Bu zamana kadar hesap işletim ücretleri hesap da para var ise otomatık alınıyordu bu olaylar cıkmadan cok once ben yazdım kı ınsanlar bu olay bu haber cıkmasa bıle hesaplarını kapatsın dıye. Yani şimdi böyle bir kanun cıktı evet ama bu zamana kadar otomatık olarak zaten bu ücretler alınıyordu. Şimdi bir kanuna bağlantı ve resmileştirildi çünkü bankaların en büyük gelir kaynakları bu gibi yan gelirlerdir. Bunlara sürekli itiraz gelince kanuna bağlanması gerektiği ortak kararı çıktı sanırım ve artık hesap işletim ücretleri yasallaştı. Ama dediğim gibi ben bu yasalaşma olmadan önce yazmıştım bu yazımı

 3. bu şekilde hersene insanlardan hesap işletim üçreti almaları çok sacma zaten faizini alıyorsun birde extra.

 4. yaw bankarı aramak ve onların müşteri temsilcileri ile görüşebilmek zaten ölüm kesinlikle 1.tercihi kullanmak 2 iyidir 🙂

 5. verdiğiniz bilgi için teşekkürler 2 kafadar arkadaşlar, yazdıklarınızı merakla ve istekle okuyoruz.

 6. Bu Olayı keşke e devlete taşısalarda hesanbımız varmı yokmu oradan topluca görülebilse

 7. vallahi hocam allah razı olsun en sonunda şu konuyu doğru düzgün anlatan bir yer buldum da işimi hallettim 🙂

Sizin Yorumunuz