KYK Bursu Almak İsteyenlerin Dikkatine

Öğrencilerin, akmasa da damlayan desteği kredi ve yurtlar kurumu KYK bursları yeni bir düzenlemeye gitti. Bu konu hakkında size haber vermek istiyorum, ayrıca KYK’nın geri ödemesiz burs başvurusu ve öğrenim kredisi hakkında bilgiler de sunacağım.

Gençlik ve Spor Bakanlığı öğrencilerin KYK’ya yaptıkları yurt başvuruları ile burs başvuruları ve kredi başvurularındaki puanlama sisteminde yeni bir uygulamaya geçti. Bu yeni oluşturulan sisteme göre KYK yurtlarında konaklayacak öğrencilerle, kredi ve burs almak isteyen öğrencilerin yaptıkları beyanlar Adalet Bakanlığı, Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ve Maliye Bakanlığı gibi 11 farklı kurum tarafından incelenecek. Kyk’nın bu yeni sistemin adı Çok Noktalı Kontrol sistemi.

scholarships-money-signGençlik ve Spor Bakanlığı, bu yeni uygulamasıyla ailesinin maddi durumu kötü olan öğrencileri ve ayrıca dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan yurtlarda öncelik tanınan kişilere yönelik daha adil bir sonuç almayı hedefliyor. Yanlış beyan ile burs alması gerekmeyen ya da devlet yurdunda kalması gerekmeyen öğrencilere bu sayede intizam gösterilmeyecek.

Gençlik Ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç bu yeni sistemle, öğrencilerin KYK sistemini suistimal edemeyeceklerine ve çok faydalı bir uygulama oluşacağına inanıyor. Akif Çağatay Kılıç öğrencilerin merakla beklediği burs ve kredi başvuru sonuçlarını çok yakın zamanda açıklayacağını bildirdi. Bu yılın sonuna kadar 390 bin öğrenciye destek vereceklerini söyledi.

 

Kyk Bursu Ne Kadar Veriyor?

KYK bursuna en son 2011 yılında zam yapılmıştı ve bu zamla lisans öğrencisi kyk bursu olarak 240 tl alıyordu. 2011 yılından önce kyk burslarına yılda bir kere 20 tl zam yapılıyordu. yüksek lisans öğrencisi iseniz kyk bursu olarak 480 tl alabilirsiniz. doktora yapan öğrenciler ise kyk burs olarak 720 tl almaktaydılar.

2011 yılından sonra yapılan zamlara göre şu anda lisans öğrencileri 260 tl, yüksek lisans öğrencileri 520 tl, doktora öğrencileri için 780 tl almaktadır.

8 thoughts on “KYK Bursu Almak İsteyenlerin Dikkatine”
  1. 300 lira temiz olarak lisanslara veriliyor diye biliyorum. ama güzel bir kontrol sistemi gerekli tabiki

  2. Öğrenciler için gerçekten yardımcı olacak bir sistem. Ne yazık ki çok adil olduğunu düşünmüyorum. Özel burslar daha adil oluyor sanırım.

  3. Ya biz 4 kardeşiz dördümüzde okul okuyoruz ben başvurdum bana çıkmadı , bizim bi arkadaş annesi ve babası emekli ona çıktı bizde bir tek babam çalışıyo çıkmadı. nerde adalet ? sorarım size

  4. Ne zaman açıklanacak tarih varmı. Geçen ay baş vuru yapmıştık ondan soruyorum?

  5. Bende kyk için burs başvurusunda bulundum fakat hala sonuçlar açıklanmadı. Bu arada kyk ön lisans 320 sonrası 640 sonrası 920’ydi galiba:))

Sizin Yorumunuz