Affedersiniz Bok Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda ki dil belki biraz rahatsız edici olabilir. Yalnız Can Yücel’in de dediği gibi göte göt denir. Çok boktan bir yazı bizleri bekliyor zira boktan bahsedeceğim. enteresan bir yazı olacak ama cadılar bayramı şakası olarak düşünebilirsiniz.

İnsanlar yer, içer ve bunun sonucunda dışkılar. Bir şey yediğimizde vücudumuz bu yediğimiz şeyin içerisinde kendisi için yararlı olan şeyleri absorbe eder, geriye kalan maddeleri ise atar. Sıvı olmayan bu atıklar boka dönüşür. Dışkılama, dışkılayabilmek insan vücudu için hayati önem taşır. Yani sadece vücudumuzun ihtiyacı olan şeyleri yemediğimiz için yediklerimizin içindeki gereksiz maddeleri vücudumuz atmak zorundadır. Atamadığı takdirde ise sağlık açısından hiç hoş olmaz.

Boklar çeşitli şekillerde, kokularda ve renklerde olabilir. Renkleri, şekilleri ve kokuları vücudumuzdaki herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını bize bildirir.

Bokların şekillerine göre tahlil yapmak istersek; sosis şeklinde olan pürüzsüz ve yumuşak dokudaki bok, bir insanın yapabileceği en iyi dışkıdır. Eğer ki dışkı misket gibi parça parça ve sertse vücudunuzun sıvı ve lif eksiği vardır. Çok daha fazla su içmeli ve lifli gıdalar tüketmelisiniz. Hafif cıvıksa ideal şekilde değildir ama yukarıdaki kadar ciddi bir eksiklik yoktur ama biraz daha su ve sebze meyve yemeniz gerekir. Örneğin mandalina ve portakalın beyaz kısımlarını atmayıp yerseniz lif ihtiyacınızı karşılar.

Eğer ki yumuşak damlalar şeklinde ise ve siz günde birkaç kere tuvalete gidiyorsanız normaldir. Ama tamamen cıvıksa, geçmiş olsun ishalsiniz. vücudunuz yediğiniz, içtiğiniz ya da farklı bir şekilde enfeksiyon kapmış ve vücudunuz bunu sıvı şeklindeki dışkılarla atmak için uğraşır. İshal olduğunuzda vücudunuz inanılmaz derecede sıvı kaybeder. Bu şekilde normalde içtiğinizden çok daha fazla su içmeniz gerekir. Eğer ki normal sosis şeklinde ama dışı pütür pütür ise su eksikliğinden kaynaklı kaynaklanır

Eğer ki dışkınız lapa gibi ise korkulacak bir şey yoktur ama ishal olmanız yakındır. O günlerde yediğiniz içtiğiniz gıdalara dikkat etmenizde fayda var. Eğer ki sıvı değil ama çok yumuşak ve yapışkansa, çok fazla yağ tüketimini gösterir.dışkı-şekilleri

Gelelim bokların rengine… Öncelikle dışkılar genellikle neden kahverengidir buna bakalım: vücudumuzun absorbe edemeyeceği ve ihtiyacı olmayan maddeler kalın bağırsağımızda dışkıya dönüşür. Bu dönüşüm esnasında karaciğer safra üretir ve dışkı rengine koyu maddeyi safra verir.

 

Eğer dışkınız kahverengi ise herhangi bir problem yoktur.

Eğer ki dışkınız siyah ya da siyaha yakınsa midenizde ülser olabilir ya da en kötüsü kanser olabilir. Paniğe kapılmaya gerek yok; eğer ki içerisinde bizmut ya da demir içeren vitaminler kullanıyorsanız da dışkınız siyaha yakın çok koyu bir renk alır. Tabii ki her ne sebeple olursa olsun böyle durumda ilk işiniz doktora görünmek olsun.

Eğer ki yedikleriniz kalın bağırsakta yeteri kadar işlemden geçmediyse ya da o dönem çok fazla yeşillik tükettiyseniz dışkınızın rengi yeşil olacak.

Dışkının çok açık renkli sarı, kirli beyaz ya da koyu gri olduğu durumlarda safra kesenizin kanalında bir tahribat söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra bazı ilaçlar da bu renge sebep vermektedir doktora görünmek iyi olacaktır.

Eğer ki dışkı kırmızı renkte ya da üzerinde kan varsa, basur ya da kanser riski olabilir. Böyle bir durumda hiç vakit kaybetmeden hastaneye koşun.

Genellikle en kötü kokan dışkı sarı renge yakın olan dışkılardır. Bunun sebebi ise çok fazla yağ tüketilmesidir. Tükettiğiniz gıdaların çok fazla yağlı olmamasına dikkat edin.

Peki bir insan ne kadar tuvalete gitmelidir?
Genellikle insanlar günde 1 ya da 2 kere dışkılarlar. Ama tabii haftada bir kere yapan, üç günde bir yapan, iki günde bir yapan kişiler de mevcut. Tıp alanında bunun için kesin bir zaman aralığı belirtilmemiştir. Bu yüzden kendinizi rahatsız hissetmediğiniz takdirde istediğiniz zaman tuvalete gidebilirsiniz. Ama her gün en azından bir kere düzenli olarak tuvalete çıkmanın sizi hemoroitten kanser riskinden koruyacak olduğunu unutmayın.

14 thoughts on “Affedersiniz Bok Hakkında Bilinmesi Gerekenler”
  1. Yazıyı gülsem mi ciddi okusam mı modunda okudum 🙂 Elinize sağlık, hoş bir yazı olmuş.

  2. Çok fena bir yazı olmuş hocam 🙂 akşam akşam gülmemizi sağladınız teşekkürler

  3. Eh be abi bu kadar da olmaz ya.. Yazıyı okumak ta çok arada kaldım ama o resmi görünce okudum..

  4. Ne yani dışkısı yani boku siyah olan kanser mi oluyor yada kanser riskimi taşıyor yada sarı olunca başka bir rahatsızlık mı ön görülüyor yani insan s*çtığı boktan bile kuşku duymak zorunda kalıyorsa ne bileyim garip bir şey 🙂

  5. Hocam biz dışkının rengine cinsine bakmayız ayrımcılık olmaz 🙂 dışkı dışkıdır

  6. okurken kendimi gülmekten alı koyamadım çok eğlenceli ve güzel bir yazı olmuş 🙂

  7. Çok boktan bir yazı olmuş 🙂 Şaka bir yana bende espiri niyetine okudum ama gülümsemelerim boğazıma tıkandı, o mu bumu diye diye sonuna geldim yazının. İlginç bir yazı olmuş.

  8. Enteresan bir yazı olmuş cidden. Çikolata yiyordum yazıdan sonra kaldı 🙂

Sizin Yorumunuz