Ev Kirası Getirisi Hesaplama

Öncelikle bu yazımıza geldiğiniz için yatırım yapmak için bir ev aldığınızı ya da taşınıp eski evinizi kiraya verdiğinizi varsayarak hayırlı olmasını temenni ederiz:)

Gayrimenkul şüphesiz ki en karlı yatırım araçlarının başında geliyor. Herhangi bir afet olmazsa bir evin değerinin düştüğüne rast gelmedim ben. Özellikle büyükşehirlerimizdeki emlak değerleri sürekli artıyor ki bazı şehirlerdeki artış dünya standartlarının üzerine çıkabiliyor. İyi bir kiracı bulduğunuz takdirde en temiz kazanç kaynağı ev kiralamaktır herhâlde.

İşinizde bir problem yoksa, belli bir miktar birikmişiniz de varsa hiç düşünmeden kredi çekip yeni bir daire alıp kiraya vermek gayet mantıklı gözüküyor. Zaten kira kredi taksitini karşılayacaktır. Kredi taksiti sabitse 4 5 yıl sonra kiradan taksiti yatırıp üste para bile alırsınız.

Bir ev alıp kiraya vermek istiyorsunuz ama zarar mi ederim acaba diye düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var.

Öncelikle almayı düşündüğünüz evin muhitinde benzer evler kaç paraya kiraya veriliyor bunu öğrenin. Sonra evi alacağınız paraya bu evden alacağınız bir yıllık kira tutarını bolun.

Örnek vermek gerekirse:
-Daireyi 200.000 TL’ye alacaksanız
-Daireyi 1000TL’ye kiralayacaksanız
200000×12000=16,6

Yani bu evi alıp kiraya verdiğiniz takdirde 16 buçuk yılda kendisini amorti eder.
Bu amorti yılı 20 yılı geçmiyorsa bu eve yatırım yapılabilir. 15 yılın altındaysa kar, 20 yıldan fazlaysa fazla maliyet ödeyeceğinizden zarar edersiniz.

50000 birikiminiz varsa misal 100000 de kredi çekerseniz 150000 fiyatlı bir ev aldığınızda bunu 750 liraya kiraya verirseniz aylık ortalama 700 800 TL kredi taksiti ödersiniz. Buradaki cezbedici nokta ise siz her yıl kiraya zam yapacağınızdan ödeyeceğiniz kredi taksiti de düşecektir.

One thought on “Ev Kirası Getirisi Hesaplama”
  1. güzel bir paylaşım olmuş. sitenizi sürekli takip ediyorum gerçekten çok faydalı bilgiler var.

Sizin Yorumunuz