Hamileyken Uçağa Binmek Zararlı mı?

Hamileler uçak yolculuğu yapabilir mi, uçağa binmek bebeğe zarar verir mi gibi sorular tatil döneminde olduğumuzdan bir çok katinin merakını cezbediyor.

Daha önceki doğumlarınız normal geçtiyse, birden fazla bebek beklemiyorsanız, erken doğum riskiniz yoksa yaklaşık olarak hamileliğin 35. Haftasına kadar hamileler uçak yolculuğu yapabilmekteler. Yolculuk yapacağınız uçağın kabin basıncı ayarı yapılmış olmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Hamileliğin ilk haftalarında kadınlar halsizlik ve kusma gibi semptomlar yasamaktadır. Bu yüzden yeni hamileler uçak yolculuğu yaparken olumsuz etkilenip zorlanabilir. Ilık evreleri atlattıktan sonra sorunsuz bir hamilelik geçiriyorsanız uçak yolculuğu yapmanız gayet kolaydır.

Uçak firmaları hamile kadınları uçurma ya da uçurmama inisiyatifini ellerinde tutarlar. Eğer ki uçak yolculuğu yapmak istiyorsanız doktorunuzdan uçabileceğinize dair rapor almanız isinizi kolaylaştırır. Ki zaten 7 haftadan fazla hamileyseniz bu raporu almadan uçak yolculuğu yapmamanız gerekir.

Hamile kadınların uçakla seyahatinde sakınca yoktur raporu en fazla 1 haftalık olmalıdır.

Bu hususlara uyup uçuş yapmak için gittiğinizde hiç bir problem yasamazsınız. Aksi taktirde boşuna zaman kaybı yaşarsınız. Çünkü karniniz iyice belirginleşmişken doktor raporunuz yoksa uçuş firması sizi uçurmayacaktır.

Uçuşunuza engel bir durum olmadığına dair rapor alsanız bile, hamileyken kendi içinizde psikolojik bir savaş verdiğinizden kendinizi iyi hissetmediğiniz taktirde uçakla seyahat etmenizi önermeyiz. Fizyolojik olarak bir sıkıntı yasamasanız bile psikolojik olarak etkilenebilirsiniz.

Sizin Yorumunuz