EFT Nedir Nasıl Yapılır?

Açılımı elektronik fon transferi olan EFT işlemi nedir sorusunun cevabı için; bir para aktarım işlemidir diyebiliriz. EFT işleminde bankanızdaki hesabınızda bulunan parayı, başka bir bankadaki hesaba gönderebilirsiniz. EFT nerelerden yapılır sorusunun cevabı ise; banka şubelerinden, internet bankacılığından, mobil bankacılıktan, atmlerden EFT yapılabilmektedir. Paranın gönderildiği bankayı, alıcının banka bilgilerini ve alıcının bilgilerini girdikten sonra, EFT işlemi başlar. Gönderilen para, banka tarafından işleme alınır ve onay süreci başlar.

EFT işlemi yapılırken ilk önce, karşı tarafa göndermek istediğiniz paranın, sizin hesabınızda olup olmadığına bakılır ve yeterli miktar bulunuyorsa, EFT işlemi yapılır. Bunun yanı sıra, eğer ki bankanız EFT işlemi için ücret alıyorsa, vermiş olduğunuz paranın üzerine, EFT işlem ücreti de eklenir. Bu yüzden hesabınızda, gönderdiğiniz para ve işlem ücreti kadar bakiye bulunmalıdır. EFT işlem ücreti, her bankaya göre değişmektedir. Çünkü bankalar bu ücreti kendileri belirlerler. Hangi bankalarda EFT ücretsizdir sorusu, sık EFT işlemi yapanlar için önem arz eder. Bu noktada kesin bir cevap verilememektedir. Bankaların müşterilerine özel kampanyaları olabilmektedir fakat birçok banka, özellikle maaş müşterilerine EFT işlem ücret, uygulamıyor. Bunun yanı sıra,, mobil bankacılık ve internet bankacılığı kullanan müşterilerden de EFT işlem ücreti alınmadığı olmaktadır.

elektronik fon transferi nedir
elektronik fon transferi

EFT işleminin, bankadaki hesabınızdan başka bir bankadaki hesaba para gönderme işlemi olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu sebepten iki tarafın da herhangi bir kayıp yaşamaması için, EFT işlemi yapılırken onay süreci şarttır. Bu işlem onaydan geçtiği için, siz hesabınızdaki parayı, başka bir bankadaki hesaba EFT yaparak gönderdiğiniz anda, karşı tarafa yansımaz. EFT işlemi belli bir süre alan bir transfer çeşididir. Acil olarak elektronik fon transferi yapmak istiyorsanız, internet bankacılığı üzerinden EFT yapabilirsiniz.

EFT Yaptığımda Para Ne Zaman Gönderilir?

Eğer ki EFT işlemini hafta içi, mesai saatleri içerisinde yaparsınız, en fazla 1-2 saat içinde gönderdiğiniz hesapta gözükecektir. Fakat mesai saatlerinden sonra, hafta sonu ya da resmi tatil günlerinde EFT yaparak para gönderirseniz, karşı tarafta ilk iş gününün ilk mesai saatleri içerisinde gözükür. Yani mesai saatleri içerisinde yapılan EFT işlemi, aynı mesai saatleri içerisinde karşı taraf tarafından kullanılabilmektedir. Eğer ki üzerinizde fazla para taşımayı sevmiyor ve para transferi yapmanız gerekiyorsa; bunun için en güzel yol EFT’dir. Hiçbir güvenlik riski almadan, hem hızlı hem de bir aksaklık yaşamadan paranızı karşı tarafa gönderebilirsiniz.

EFT İle Nasıl Para Yollanır?

Hesabınızın olduğu bankanın, herhangi bir şubesine giderek ya da internet bankacılığı üzerinden EFT işlemi yapabilirsiniz. Bankaya gidip vakit harcamanızdansa, internet üzerinden ya da telefon üzerinden EFT işlemleri yapmanızı öneriyoruz. İnternete erişim sağlayamıyorsanız, herhangi bir bankamatikten EFT yapabilirsiniz.

Bankamatikten EFT nasıl yapılır?

Hemen hemen her bankanın bankamatiğinde EFT işlemi şu şekilde yapılmaktadır;

Bankamatikte para transferi bölümüne girilir,

Alıcı hesap olarak başka banka hesabı seçilir,

Alıcının TC kimlik numarası, telefon numarası, adı soyadı gibi bilgiler istenir. Bunların hepsi ya da birkaçı da istenebilmektedir.

Bu bilgileri girdikten sonra, göndereceğiniz tutarı da yazarak EFT gönderme işlemini onayladığınızda, bankanın mesai saati içerisinde para karşı tarafa geçer.

One thought on “EFT Nedir Nasıl Yapılır?”
  1. Eft nedir, eft nasıl gönderilir, eft yapılan para hesaba ne zaman geçer konularında vermiş olduğunuz net cevaplardan dolayı teşekkür ederim.

Sizin Yorumunuz