Baumax Yapı Marketleri Yanlış Strateji Kurbanı mı Oldu?

Merhaba uzun zamandır kolları sıvamıyordum  Özledim sizleri. Bugün Baumax hakkında bir şeyler yazmak istiyorum. Sebebi ise onca yatırıma üzülmüş olmam.

Baumax nedir diyecek olursanız şayet, başlıkta da belirttiğim üzere bir yapı markettir, bilmeyenler için söylemiş olalım. Bauhaus gibi düşünün. Baumax Türkiye pazarına yeni girmişti, yaklaşık 3 sene falan oluyor sanırım. İstanbul’da bir tane şubesi vardı o da Ambarlı Kavşağı’nda.

Geçenlerde bir banyo hortumu lazım oldu. Duş başlığı ile musluk arasında olan hortumlardan. Bulunduğum semtte aradığımı bulamadım ve daha büyük bir yer olan Baumax’a kadar gittim. Fakat maalesef orada da yoktu. Onlara güvenip Bauhaus’ta inmedim ama benim açımdan kötü oldu. Koskoca yapı marketinde duş başlığı hortumu yoktu. Ayrıca büyük bir çalışma vardı. Stantlar ve raflar sökülüyordu. Bence işler yolunda gitmedi.

Aslına bakarsanız Baumax’ta işlerin yolunda gitmeyeceği belliydi. Ben daha kurulduğu gün bu pazarda tutunamayacağını anladım. Sezdim diyelim. Bu iş çekilişle araba vermek ile olmaz. Hatırlarsanız o yazıya da yer vermiştim. Eskişehir’den İzzet Bey BMW 1.16i kazanmıştı. O pazar tamam çok geniş ama Türkiye’de yapı marketi olayı çok çok gelişmiş düzeyde değil bence. İnsanlar eve alacakları birçok şeyi kısıyor zaten. Düşünsenize, size üç beş parça bir şey lazım; kalkıp taaa Baumax’a gider misiniz? Yol masrafı veya aracınızla gidiyorsanız benzin masrafı ve zaman kaybına katlanır mısınız? Ne yaparsınız, Doksanlar dizisindeki Emin’in dediği gibi  mahallenizdeki küçük esnaftan yaparsınız alışverişinizi. İnsanlar artık yeme içme, eğlence ve zorunlu ihtiyaçlar için para harcıyor sadece. Tabi az da olsa hafta sonlarını yapı markette gezerek geçirenler de var.

Bana sorarsanız Baumax’ı açan çok hata yaptı. Benim o kadar param olsa ki yok  o kadar parayı o işe bağlamak yerine Türkiye’de o yatırımla daha çok kazanacağım başka işlere yönelirdim. Simit ayran satsan daha çok kazanırsın o kadar sermayeyle. Yapı marketi olayı çok farklı bizde. Müteahhitlerimiz desen zaten her şeyin ucuzuna kaçıyor. Gidipte oradan kaliteli şeyler alır mı? Nerede en ucuz var gider toptancısına toptan tüm alacağını alır ve sürekli onunla çalışır ki uzun vadeli çek verebilsin. Verir 3-6 aylık çeki işine bakar. Bilmiyorum Baumax’ta müteahhitler için bu şekilde bir çalışma var mı? Bilmeden konuşuyorum ama görmedim duymadım. Varsa bile duyurmalılardı. Ben olsam o şekilde bir çalışma yapardım. Sicili iyi, ufak veya orta ölçekli müteahhitlere açık hesap veya çekle ödeme yolunu açardım.

Onun dışında Baumax’ın en büyük hatası yer seçiminde oldu. Birincisi tek şube olacaksan ortada bir yerde ol herkese aynı mesafede ol veya ne bileyim, o kadar büyük açma da ufak ufak şubelerin olsun İstanbul’un 10 ilçesinde. Yeri o kadar kötü ki arabası olmayan adam oraya gitmez. Metrobüsün iki durağının tam ortasında kalıyor. İki taraftan da epeyce yürümen lazım. Ayrıca otobüs veya minibüsle gitsen, o zaman da şöyle bir sıkıntı var. Oradaki İ.E.T.T. durağı yeni bir durak olduğu için insanlar orada durak olduğunu bile bilmiyorlar. Yani orada inemeyeceğini düşünüp geçip gidiyor adam. Sadece bilen biliyor, oranın insanları ve dikkatli insanlar biliyor. Dediğim gibi yer seçimi çok çok çok yanlış oldu Baumax.

Onun da dışında sürü psikolojisi mantığını hiç kullanmadılar. Ne demek bu yani? Bauhaus’un bahçesine bakın anlarsınız. Adamlar insanlara araçlarını park edeceği bir alan veriyorlar ve bu alanı sen E-5’ten geçerken bile içerisinin yoğunluğunu görüyorsun ve geçerken diyorsun ki aaa gel şurayı bir gezelim. Bahçesinde bir sürü araba var dolu yer yok. Bu kadar insanın burada ne işi var deyip merak edip sen de giriyorsun içeri. Bilmiyorum bana öyle oluyor. Hiç alacağım bir şey olmasa da o kalabalığı görünce çekiyor insanı. Neden kalabalık acaba indirim mi var? Dur gel bir bakalım diyorsun hiç bir şey almasan bile içeri giriyorsun ve kalabalık oluşturuyorsun. Ayrıca içeri girince de ufak tefek bir şeyler alıyorsun veya kafana raflardaki ürünler kazınıyor ve bir şey lazım olduğunda aaaa Bauhaus’ta var diyorsun, o sebeple de lazım olan bir şey oldu mu daha gördüğün yere gidiyorsun doğal olarak. Çünkü bu işler için harcayacak boş zamanımız yok bizim.

Baumax ne yaptı? Otoparkı var mı onu bile bilmiyorum. Çoğu insan da bilmiyordur. Var gibi duruyor ama 3-5 araçlık park yeri gibi duruyor dışarıdan ve içerinin ateşini uzaktan hissedemiyorsun. Belki arkasında vardır park yeri bilmiyorum veya altında ama biz insanlar bundan haberdar değiliz. Otopark yazsa bile o araç kalabalığı çok etkili az önce anlattığım gibi. O konuda da yanlış yapıldı bence.

Onun dışında üst kata çıkmak için yapılan yürüyen yollar çok uzun. Eğer yürümeden o yolun sizi çıkarmasını bekleyecek olursanız 3-4 dakikanızı alır sanırım. Güvenlik gerekçesiyle yavaş yürütüyorlar. O sebeple çok uzun sürüyor üst kata çıkmak. Ayrıca asansörleri bile yok. O yolun uzun olmasının ne gibi kötü bir yanı var müşteriler için. Hemen söyleyeyim, ben müşteriyim çünkü, o kadar zaman kaybına tahammülüm yok. Onun yerine daha dik ve kısa sürede üst kata ulaşabileceğimiz yürüyen merdiven tercih edilmeliydi. Hem daha kısa sürede çıkardık hem de yerden kazanırlardı. Ayrıca bir kaç yerden en az üç yerden yukarı ile aşağısı arasında bağlantı yapardım en az iki bağlantı yapardım yani. Çünkü üst kata çıktın mı öbür başa gitmeden aşağı inemiyorsun bu zaman kaybından dolayı da ben üst kata bir şey lazım değilse çıkmıyorum. Çıkmayınca sergilediğin malları görmüyorum ve aklımda kalmıyorsun Baumax. En basitinden bir hortum bile olmayan bir yere bir insan bir daha gider mi bunu da sormak lazım tabi?

Gelelim çalışan kısmına. Ya kardeşim görüyorsun karşıdan bir müşteri bir şey araya araya geliyor bulamıyor ve sen bunu görüyorsun. Ama sen “buyun beyefendi ne lazımdı yardımcı olmamı ister misiniz?” demek yerine, bulunduğun yerdeki rafa yaslanıyorsun muhabbet ediyorsun. Bir şey arıyorsun bulamıyorsun. Soracak adam yok ortada. Çalışan sayısı fazla ama ortada kimse yok. Hepsi için geçerli değil ama boş boş insanların suratına bakıyorlar. Oradaki insanlar sonuç odaklı ve insanları bilgilendirici donanıma sahip olmalı bence.

Ürün alıyorsun geliyorsun kasada fiyat sorunu yaşıyorsun. 4-5 tane kasa koymuşsun bir tane kasada eleman var. Boş ve tercih edilmediğini bu kadar belli etmemeliydi bence. Koy iki tane kasa birinde eleman olsun. Sen yapmışsın belki 8 tane kasa bir tane taş çatlasa bazen iki tane kasa elemanı var. Yani ben oraya o kadar yolu gittiğimde benim işim orada hallolmalı yoksa ben bir daha o kadar yolun riskine girmem.

Benim sezdiğim havaya göre bu Baumax yakın zamanda kapanır. Üstelik ben hiç sanmıyorum bu zamana kadar masraflarını çıkartabilmiş olsun. Oranın kirası vardır bir dünya. Baumax zaten oraya 200 veya 300 milyar kira veriyordur. Kirayı çıkartacak, o kadar eleman, masraf falan zor iş. Bence en yakın sürede Baumax kepenkleri kapatır ve Türkiye’den çekilir. Türkiye’ye yeniden geleceklerse bana uğramadan bir iş yapmamalarını bu seferlik tavsiye ederim O kadar masrafa para kazanabileceğin bir sürü iş varken, en beceremedikleri işe bilmedikleri bir pazara girdiler sanırım veya aldıkları yöneticilerden mi oldu bilemiyorum ama yabancı sermayeye yazık olacak.

2 thoughts on “Baumax Yapı Marketleri Yanlış Strateji Kurbanı mı Oldu?”
  1. Koskoca Praktiker bile kapandı nedense ülkemizde tutulmuyor nu tip yapı market markaları

Sizin Yorumunuz