Adamsın Google

Böyle bir başlık attım çünkü harekete geçmesi gereken o kadar kurum ve kuruluş varken, Google’ın elini taşın altına sokması beni çok duygulandırdı. Sanki bir Türk firmasıymış gibi, sanki benim firmammış gibi ilk gördüğümde çok mutlu oldum, çok şaşırdım ve duygulandım. Google mülteciler için sessiz kalmadı. Haberin detayları aşağıda bilginize sunulmuştur.

Google, mülteci ve göçmenler için bağış kampanyası başlattı

Google, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyanın gördüğü en büyük göçmen ve mülteci krizinden saflarda insani yardım sağlayan kuruluşlara katkı için bağış kampanyası başlattı.

Herkesi bağış yapmaya çağıran Google, sağlanacak katkıyı ikiye katlamak amacıyla dünya genelinde toplanan ilk 5 milyon Euro’ya kadar insanlardan gelecek her bağışa karşılık aynı tutarda bağışta bulunacak. Böylelikle toplamda 10 milyon Euro tutarında bağış elde edilecek.

Bağışlar, sığınmacı ve göçmenlere barınma, yemek, su ve tıbbi bakım gibi temel yardımların ulaştırılması ve güvenlik ve haklarının korunması amacıyla çalışan şu 4 sivil toplum kuruluşuna dağıtılacak:

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC), Çocukları Kurtarın Vakfı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR).

Buradan  bağış yapabileceğiniz kampanya kapsamında, 5, 10, 25, 100 ve 200  dolarlık bağışlar toplanıyor. Bağışlar, kredi kartı üzerinden alınıyor.

‘Ben de bir sığınmacıyım…’

Konuyla ilgili olarak kendisi de çocukken benzer sıkıntıları yaşayan  Google Ürün Pazarlama Müdürü Rita Masoud tarafından kaleme alınan ve Google Türkiye resmi blogunda yer alan açıklama  şöyle:

49-21-261x253“Adım Rita Masoud ve ben bir sığınmacıyım. Afganistan’da, savaşın yerle bir ettiği Kabil şehrinde doğdum. 7 yaşındayken ailemle birlikte yanımızda tek bir valizin alabildiği kadar eşya ile daha güvenli ve daha iyi bir gelecek umuduyla Avrupa’ya kaçtık. Birbiri ardına binilen çok sayıda tren ve otobüse açlık, susuzluk, soğuk ve korkunun eşlik ettiği karanlık bir yolculuktu. Neyse ki sonrasında güvenli bir ortamda büyüyüp hayatta yolumu çizme imkanı bulduğum Hollanda’ya iltica ettik. Bugünse Kaliforniya’da Google’da çalışıyorum.

Ben şanslıydım. Ancak giderek büyüyen sığınmacı ve göçmen krizinin geldiği noktada, tıpkı benim ailem gibi çok sayıda insan çaresiz ve yardıma muhtaç durumda.”

One thought on “Adamsın Google”
  1. Evet ben de sabah sabah görünce çok duygulandım. Adam gibi adam Google. Her alanda bu tür girişimleri olur inşallah.

Sizin Yorumunuz