Uçak Biletindeki İsim Yanlışsa Ne Yapılmalı

Alışveriş okan

Uçak bileti rezervasyonlarında biletlere yanlış isim yazılması çok sık rastlanan bir durum. Bazen acente isim ya da soyismi yanlış yazdırır bazen ikinci ismi hiç yazdırmazlar, bazen de bizim dalgınlığımıza denk gelir. İnsanlık hali olabiliyor böyle olumsuzluklar.

Peki uçak biletine yanlış isim yazılırsa ne yapılabilir?

Öncelikle böyle bir hata yapmamaya çok dikkat edin. Telefonla uçak bileti rezervasyonu yapıyorsanız tek tek harfleri kodlayın. Internet üzerinden uçak bileti rezervasyonu yapıyorsanız her sayfada tekrar tekrar kontrol edin.

Normalde uçak biletlerinde isim düzelttirmek ya da satın alinmiş bir uçak biletini başka bir isime devretmek mümkün değildir.

Böyle bir durum yaşandığında havayolu şirketleri 3 harfe kadar ve bu harf yanlışlıkları anlam değişimi yapmamışsa görmezden gelirler. Ama ciddi bir hata söz konusu ise bileti iptal etmeniz ve yeniden almanız gerekir. Aksi halde bilet yanar.

Özellikle kampanyalı uçak biletlerinde havayolu firmaları değişim ve iptal yapmadıkları için bu durumda uçuş gerçekleştirilmez.

Uçak biletinizdeki isim yanlışlığını fark ettiğiniz an hemen havayolu şirketinin müşteri hizmetlerini arayın ve durumu bildirin. Ne kadar erken bildirirseniz kaybınız o kadar az olacaktır.

“Uçak Biletindeki İsim Yanlışsa Ne Yapılmalı” üzerine 24 yorum

 1. Atilla dedi ki:

  Dediğiniz gibi analm değişmiyorsa sıkıntı yaratmıyorlar,Çünkü neticede (Online siparişiniz hariç) hata kendi çalışanlarından kaynaklanıyor.

 2. best54 dedi ki:

  basit bir konu gibi gözüksede çiddi bir işmiş bu yaw.

 3. ekrem dedi ki:

  Bu tarz sıkıntılarla karşılaşanlar ve karşılasacak olanlar için çok faydalı bir bilgilendirme olmuş. Tedbirli olup önceden kontrolleri yapmak bu tarz olaylarla karşılaşma ihtimalimizi azaltır.

 4. Elif tekin dedi ki:

  Yırtdışından dönüş için internet üstünde bilet aldım ancak tekin yerine tekun yazmışım türk havayollarını kaçtır arıyorum doğru düzügün bilgi alamadım harf hatasını sordular ve açıklama yapmadan kapatıldı telefon bi sorun teşgil eder mi

  1. okan dedi ki:

   tek harf, kelime bozulmamış; %90 sıkıntı olmuyor

  2. gökhan dedi ki:

   İyi günler bendede aynı durum var şuan koroglu yazacağıma koropglu yazmışım ve yurtdışından dönüş için aldım bir sıkıntı oldu mu sizinkinde?

   1. okan dedi ki:

    arayıp düzelttirmenizde fayda var; 2 dakikanızı alır.

 5. ediz dedi ki:

  Benzer bir sorunla karşılaşmıştım. Promosyon bilet olduğu için iade de almamışlardı. dikkatli olmak şart…

 6. Can dedi ki:

  Ben genelde internet üzerinde alıyorum uçak biletini tek tek kontollerimi yaptıkdan sonra işlemi bitiyorum.

 7. Damla dedi ki:

  Merhaba soyadimi yazarken cift L harfi kullanmisim Goletllioglu seklinde , bana musteri hizmetleri ucus kontrollerinden gecerken sorun yasayabilecegimi ama bileti aldigim icin degisim yapamayacagini soyledi.Sorun cikar mi acaba ?

  1. okan dedi ki:

   kelime deforme olmamış, tek harf aslında olmuyor ama hemen aradığınızda iptal edip yeniden aldırıyor thy, hangi havayolu şirketinin bileti damla hanım?

 8. serhat dedi ki:

  eşimle birlikte yurtdışı bileti aldık benim adım soy adım doğru ancak eşimin soyadı adının yerine adı da soy adı yerine yazılmış ne gibi bir problem olur

  1. Ozge ateş dedi ki:

   Problem nasıl giderildi aynı durum bende de var ve uçuşuma 8 saat kaldı bekliyorum

 9. İlknurkk dedi ki:

  Arkadaşlar benim biletimdede ilknur yerine lknur eşimede ismail yerine smıl yazmış acentadan almıştık sıkıntı olurmu rezervasyon maillerinde dogru bilet çıktısında bu şekilde baş harfler eksik acenta değişiklik yapamıyoruz diyorlar thy check-in yetkililerine bilgi verdi ancak yurtdışı pasaport kontolde sorun olur mu

 10. Murat b dedi ki:

  Selam internet üzerinden bilet aldım ama soyisim bektaşoğlu ama ben bilet bektasoglu yazmışım sıkıntı olurmu

  1. recepozan dedi ki:

   sanmam olmaz ya o kadar da değil 🙂

 11. Sevda dedi ki:

  Merhaba eşim yurt dışı için bilet aldı kendi ismi cengiz fakat ceniz diye yazmış sorun olurmu? Şirketi arıyoruz biletleri iptal edip tekrar bilet almamızı istiyorlar iptal ettiğimiz biletlerin ücretini 10 ila 60 gün içinde iade ediyorlarmış çok büyük saçmalık? Ne yapalım fikir verebilirmisiniz

 12. Hazal dedi ki:

  merhaba internetten bileti tanıdığıma aldirmistim anlas yerine anvas yazılmış müşteri hizmetleri garanti veremem bu bileti iptal edin yeni bilet alın dedi sizce check in de sıkıntı yasarmiyim

  1. Madina dedi ki:

   Merhaba arkadaşlar ben yurt dışı biletimi pegasustan aldım ama bir arkadaşım aldığı için ma yerine me kullanmış yani bir harf hatası var, sıkıntı olur mu bu:(((

 13. Gönül dedi ki:

  Merhaba benim ismin uçak biletime iki kere yani deniz deniz sonra soyadim yazilmiş bir sorun olurmu başvuru yaptim ama daha bana geri dönüş yapilmadi bu konuda bilgisi olan varmi acil

 14. Nuran dedi ki:

  Ben yurt ici aldgm bileti karakas yerine karatas yazmsm .aradgmda ise acenteyle gorusun biz duzeltemeyiz dyrm bilgisi olan?

  1. okan dedi ki:

   kelime anlamı değiştiği için görüşmenizde fayda var.

 15. Halil dedi ki:

  Acenteden anneme ve kendime bilet aldık. Benim isim soyisim doğru ancak annemin soyismide alkan yeri alkam yazılmış. Acente sorun teşkil etmez dedi kontuara 2 gün önceden not göndeririz bu durumu falan dedi ? Bir sıkıntı çıkar mı yurtdışına çıkıcam dış hatlar bileti

 16. Muhammed dedi ki:

  ben yurtdışından bilet almıştım kardeşimin ikinci ismini yazmamışım yanlışlıkla, Murat Bugra Dalkıran olması gerekirdi, ben Murat Dalkıran yazmışım bir sorun olur mu?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir