Ambilight Özelliği Nedir? Ambilight Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight özeliğini hiç tatmayan bilmeyen olabilir. Çok fazla televizyon markası bu özelliği desteklemiyor. Ben televizyon tercihimi Philips’ten yana kullandım. Ambilight özelliği zaten benim bildiğim sadece bu markada mevcut.

Ambilight özelliği nedir diye soracak olursanız? Televizyonunuzun kenar arka kısımlarında bulunan renkli yanabilen floresanlardır. Peki Ambilight özelliği ne işe yarıyor. Bu özellik televizyonunuzda bir şey izlerken veya oyun oynarken o anda ekranda hangi renkler mevcut ise, televizyonunuzun arka kısmında bulunan Ambilight floresanlarının o renkte yanarak duvara ekrandaki renkleri yansıtmasıdır. Televizyonunuzu duvara 25 cm. uzaklıkta olmalı. Böylelikle Ambilight özelliğinden en üst düzeyde yararlanabilirsiniz. Ambilight olan televizyonları duvara monte etmemenizi tavsiye ederim. Duvara monte edilenlerde duvara yansıyan renkler, tüm duvara yayılamıyor ve daha ufak bir görsellik sağlıyor. Şöyle düşünün, bir film izliyorsunuz ve o filmde o sırada mesela diyelim ki sağ tarafta bir erkek olsun, sol tarafta da bir araba olsun. Arabanın rengi kırmızı ise sol arka duvara televizyon kırmızı rengi yansıtırken, sağ taraf da erkeğin üstünde mavi bir gömlek var ise sağ arka duvara mavi renkleri yansıtıyor. Üst taraf karanlıksa sağ arka üstte karanlık bir renk tonu hakim oluyor. Özellikle akşamları ışığı söndürerek izlediğiniz de eviniz de sinema keyfi yaşatan bu özellik bence mükemmel bir şey. Görüntüye daha hakim oluyor ve kendinizi görüntünün, olayın içinde hissediyorsunuz. Ambilight’a alıştığınızda Ambilightsız televizyon izlerken bir eksiklik hissediyorsunuz. Philips gerçekten mükemmel bir iş çıkartmış. Harika bir özellik kesinlikle televizyon seçimi yaparken göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Ambilight Kullanmayan Adamın Yorumu:
Ambilight teknolojisi temel olarak, televizyonun arkasındaki ışık sistemiyle duvara ışık yansitma olayidir. Bu ışık isterseniz ekrandaki goruntuye gore otomatik olusur ya da siz manuel olarak ayarlarsiniz. Ekranda gokyuzu varsa mavi, orman varsa yesil ışık yansitir. Siz isterseniz ekranda ay cicegi tarlasi varken kirmiziyi secer sari kirmizi goruntu de elde edebilirsiniz:)

Çok fazla kullanan var mi bilmiyorum. Bence philips’in yayınladığı ambilight reklamları basarisizdi. Şöyle ki reklamda bu sıradan TV bu ambilight TV bakin ne kadar farklı görüntü sunuyor temalıydı. E ben ambilight televizyonun verdiği görüntüyü kendi tüplü televizyonumdan fark edebiliyorsam demek ki çoğacayip bir şey değil diye duşundum.

9 thoughts on “Ambilight Özelliği Nedir? Ambilight Hangi Televizyonlarda Var?”
  1. ben de ilk defa duydum bu özelliği. tabi çok da gerek yok olmasına ama hoş görünyor

  2. Kullanmayan adamın yorumuna çok güldüm 🙂
    Yazının başını okurken, aynı şeyleri aklımdan geçiriyordum, çok sıradanmışım.

  3. bence bu ozellık yeterınce tanıtılmıyor eger tanıtılıyor reklamı yapılıyor olsa ınsanlar bundan haberdar olsa acayıp tutulacak bence cogu ınsanın boyle bır seyden haberı bıle yok

  4. tv ekranının ses acıp kapatma butonlarının yanında amblıght dugmesınden kapatılabılıyor veya kumandadan adjust dugmesıne bastıktan sonra ambılıght sekmesıne gırıp kapatılabılır

  5. güzel bir özellikmiş, izlerken daha canlı görmek gibi bişe sanırım pek televizyon izlemeyen bana ilginç gelebilir…

  6. Ambilight özelliği sadece Philips televizyonlarında bulunuyor şimdilik ilerde diğer firmalarda bu özelliği getirebilir.

  7. Ambilight özelliği olmayan bir televizyona bu özellik yapılabiliyormuş tabii Philips’in yaptığın kadar kaliteli olmuyor.

Sizin Yorumunuz