Lokma Tatlısı Nerede Yenir?

Yeme-İçme okan

İstanbul’da lokma tatlısı nerede yenir aslında biraz göreceli bir soru çünkü yapımı en basit tatlılardan biri olduğu için genellikle dışarıda yenen bir tatlı olarak tercih edilmez. Lakin sokakta satılan lokma tatlısının tadı da evde yapılanlara benzemez. Bu ne yaman çelişki anne? Diye haykırası geliyor insanın değil mi?

Sokak tatlılarının başında gelen lokma, genellikle iki şekilde yapılıp satılmakta. Biri İzmir lokması diğeri ise Bodrum lokması.

Lokma aslında ağız tatlandırsa da birçok kimse için üzücü bir nesne. Çünkü özellikle ege bölgesinde cenaze olduğunda lokma dağıtılıyor. Hatta öyle ki cenaze lokması sektör haline gelmiş ve mahallelerde mobil lokma kamyonları var. Cenazeniz olduğunda çağırıyorsunuz, evinizin önüne tezgâhını kuruyor, lokmayı döküp komsulara, gelen gecene dağıtılıyor. Ben gibi helva sevmeyenler için gayet güzel bir uygulama.

lokma tatlısı hamuru-kıvamıİstanbul Kozyatagi İnönü Caddesi’nde bulunan Solfi İstanbul’daki en güzel tatlıcılardan biri. Sunduğu ürünlerin lezzeti oluşu bence bir işletmenin güzel urun sunması icin en önemli kritere sahip. Diğer yemek yazılarımızı okuduysanız eğer bu kriterin ne olduğunu biliyorsunuzdur. Ilk kez bloğumuza gelenler için tekrar değinmem gerekirse; bu kriter küçüklük. Küçük işletme günümüzdeki tabirle butik işletme her zaman benim gözümde en kral yerdir. Çünkü işletme sahibi her şeye hâkimdir her malzemeye özen gösterir, her müşteriyle ilgilenir ve ürününe güvendiğinden genellikle büyümedikçe lezzeti değişmez.

Solfi de iste böyle butik bir tatlıcı. Çok şükür büyümek gibi bir planları yok, bu da demek ki lezzetleri uzun sure değişmeyecek 🙂 Solfi Avrupa yakasında fazla bilinmese de Anadolu yakasında oldukça popüler.

Lokma tatlısı yapımı en basit ve fazla malzeme de ihtiva etmeyen bir tatlı ama nedense her yerinki ya da herkesinki bir olmuyor. Solfi’ye gere lokma tatlısının güzel olması için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, lokma hamurunun kıvamı.  Lokmanın hamur kıvamını tutturursanız tatlınız güzel olur.

solfi lokma tatlısıPeki lokma hamurunun kıvamı nasıl olmalıdır?
Solfi’nin o citir citir lokmalarını yapan ustaya göre hamurun kıvamı salepten biraz daha yoğun olma. Koyu değil sulu bir hamur olacak. Sulu oldu diye endişe edilmemeli ki zaten hamuru dinlendirdiğinizde kendini toplayacaktır. Ve salep kıvamındayken sakız gibi yoğunlaşacaktır. Bu sebeple yaklaşık 10 dakika yoğurduğunuz hamurun dinlendirilmesi çok önemli.

Lokma tatlısı malzemeleri nelerdir ve nasıl yapılır?
1 buçuk kilo un kaba dökülür ve ortası havuz yapılır. Bu havuza 75 gram maya eklenir. Ardından içerisine 1 tane yumurta kırılır. Bir çorba kasığı toz seker ilave edilir.  Un havuzunun içerisindeki maya, seker ve yumurta üçlüsüne çok az soğuk su eklenir ve yavaş yavaş parmak ucuyla karıştırılır. Buradaki amaç öncelikle mayayı eritmektir.  Daha sonra gene yavaş yavaş unla karıştırmaya başlanır ve azar azar su eklenir.

lokma tatlısı hamuruLokma hamuru yoğurulup dinlendirildikten sonra is geliyor kızartma kısmına. Kızartmaya başlamadan evvel ocaktaki yağın iyice kızdığına emin olun ve özellikle bol yağ olmalı. Bol ve kızgın yağ demek kızarttığınız şeyin yağ çekmemesi demektir. Hamurunuzdan misket lokmalar koparırsanız meşhur bodrum lokması yapmış olursunuz.  Normal biraz daha büyük ortası delik şekilliler ise İzmir lokması. Bodrum lokması yapmanın kolay yolu; eldiveni takın, elinizi hamur taşına daldırın ve yumruğunuzu sıkın. Hani affedersiniz “yiyorsa yaparsın” hareketi var ya o iste:) lokmalar şişip altın rengini alınca tamamdır. Kâğıt havlu üstüne alabilirsiniz.

Lokma hamuru bu kadar, gelelim şerbetine. Solfi lokma tatlısının alametifarikası şerbetiymiş. Tabii usta sırlarını söylemiyor 🙂 genel olarak lokma tatlısı şerbeti söyle: şerbetin ölçüsü bire bir olacak. Yani 1 litre suya 1 kilogram toz seker koyuluyor. Kaynama noktasına geldiğindeyse 1 adet limon ortadan kesilir şerbetin içerisine sıkılıp kabuğu da tencereye atılır.

Kâğıt havluda fazla bekletmeyin ki soğumasınlar. 10 saniye bekletin yeter ve hemen şerbete atin. Şerbetin içinde bekletirseniz tüm özelliği gider. Bu sebepten şerbette söyle bir daldırıp çıkarmanız yeterlidir.

“Lokma Tatlısı Nerede Yenir?” üzerine 14 yorum

 1. ahmet dedi ki:

  en sevdiğim tatlılardan birisidir. Solfiyi biliyorum fakat hiç ordan yemedim dersem yalan olmaz

 2. Baba dedi ki:

  Her yerde yenir şimdi olsa yerdim benim için fark etmez olsun yeter 🙂

 3. hasan dedi ki:

  lokma tatlısı güzel tatlılardandır ama aşırı kilolu kişilere tavsiye edilmez kalori yüksek az ve öz yenmeli ben yemiyorum kilo dan değil diş ağrğtıyor

 4. Fenasi Sandal dedi ki:

  Lokma tatlısını gerçekten çok seviyorum ama artık kilolu olduğum için uzak duruyorum.

 5. Cemil dedi ki:

  Lokma tatlısı bana dokunuyor dokunmasa çok yerim ve çok severim.

 6. auXiLiary dedi ki:

  ya arkadaş lokma tatlısının lezzetini nutamıyorum çok severim ben bir oturuşta belki 2 3 porsiyon yemişimdir.

 7. Erkan Bakir dedi ki:

  Ben onu bunu bilmem cok yerde lokma yedim ayni zamanda gurmeyim lokma tatlisini en iyi yapan erenkoy carsisinda ufak bir dukkan tilla lokma evi eger birgun yolunuz duserse muhakkak ugrayin muhtesem rumeli tatlilari yapiyorlar tavsiye ederim.

 8. ali dedi ki:

  yaklasık 1 senedir en ufak tatlı yemedim spor yaptıgımdan dolayı ama bu gıdısle bozacam gıbı zor tutuyorum 😀

 9. NarKo dedi ki:

  lokma tatlısı güzeldir ama ben pek tatlı sevmem sevenler için bilgilendirici güzel yazı olmuş

 10. Burcu dedi ki:

  Lokma tatlısı İzmir’de yenir ve vefat edenlerin arkasından dökülür. Bir kamyonet tarzı aracın arkasında yaparlar ve yoldan geçenlere verirler..

 11. selam dedi ki:

  güzel yapan olunca her yerde yenir bence

 12. suna dedi ki:

  ben genelde annem yapınca yerim onunki daha iyi : )

 13. alican dedi ki:

  izmirde yenir tabiki ama istanbuldaysanız bu tanıtımı yapılan yer güzele benziyo ben hiç gitmedim ama tanıtım hoş

 14. Can dedi ki:

  Bende severim lokma tatlısını Gaziantep’de yediğim lokma çok iyiydi hergün taze olarak satılıyor ve o gün bitiyor tatlıları.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir