Kadınlar Kurban Kesebilir mi?

Din okan

Bayram yaklaşırken en çok merak edilen konulardan bir tanesi de kadınların kurban kesip kesemeyecekleri.

Kadınlar kurban kesebilir mi buyrun beraber inceleyelim. islam inancında kurban ibadeti için kadın ve erkek ayrımı söz konusu değildir. yani bir kadın kurban kesmek istiyorsa kesebilir. eğer ki bir kadın yalnız yaşıyorsa, kimi kimsesi yoksa ve kurban kesmek istiyorsa, hayvanı kendisi kesebilir.

özellikle anadolu’nun birçok köyünde, nüfusun da iyice az olmasından dolayı, dul kadınlar kurban kestirecek bir erkek bulamayabilmekteler. kadının kurban kesemeyeceğine dair bir ayet ya da hadis de olmadığı için, kadınların kurban kesmesinde bir sakınca yoktur.

kurban-kesen-kadinbu durumda öncelikle kadının kendine güvenmesi gerekir; yani bu şu demektir ki eğer ki gücü kuvveti yerinde değilse ve keserken hayvan zapt olmayacak ve acı çekecekse, bu durumda kesmemesi daha doğru olacaktır.

bir kadın hayvanın hakkından gelecek gücü kendinde buluyor, kurban kesmeyi biliyorsa bu ibadeti kendisinin yapmasında bir sakınca yoktur.

genel olarak örf ve adet bakımından kurban kesmek erkek işi olarak bilinse de kadınların da kurban kesmesi eğer ki bir mani yoksa normaldir.

aslına bakarsak işin özünde islam inancına göre eğer ki bir kişi allah’ın adını bilerek reddetmiyorsa, müşrik değilse, müslüman olarak kendini biliyorsa, hayvanı kesen kişinin erkek ya da kadın ya da çocuk olmasında bir sakınca yoktur, bu hayvanın eti yenilebilir.

hayvanı kesen kadının da genç, yaşlı, evli, bekar, boşanmış, dul, hamile, adet halinde olması gibi hususlar hayvan kesmesine engel değildir.

“Kadınlar Kurban Kesebilir mi?” üzerine 13 yorum

 1. Selçuk dedi ki:

  Kadın kurban kesebilir mi sorusu bence, kadının narin, buna gücünün yetmeyeceği düşünüldüğünden akıllarda soru gibi belirmiş.

 2. ufuk dedi ki:

  Kesmesinde dini olarak bir sakınca yok elbette. Ama kurban kesen kişinin güçlü olması gerektiğini düşündüğümüzde kadınlar için uygun olmadığını söyleyebiliriz

 3. Kamil dedi ki:

  islam inancında kurban ibadeti için kadın ve erkek ayrımı söz konusu değildir.

 4. bahadır ateş dedi ki:

  kurban kesmek için güç lazım bu da kadınlara uygun bir olmadığını gösteriyor bence…

 5. nuri dedi ki:

  kurban bayramının yaklaştığı bugünlerde güzel konu olmuş

 6. şeyda dedi ki:

  bu yazıdan anladığımız kadarı ile dini açıdan bir sakıncası olmadığı dır.

 7. suat dedi ki:

  kurban kesebilir mi derken yani kurbanı boğazlamak anlamında mı

  1. okan dedi ki:

   evet suat bey..

 8. kurban dedi ki:

  erkekler bile zor kesiyor ama bence keser tabi

 9. bahadır ateş dedi ki:

  ben araştırdım ama kesemez öncede yorum yapmıştım sonradan merak ettim ama net cevap bulamadım…

  1. okan dedi ki:

   merhaba;
   kesemez, kesmesi sakıncalıdır vb. diyen islam bilginine rastlamadık.

 10. kaan dedi ki:

  eğer kadın güçlü ve altında kalkacak cesareti ve özveriyi kendinde görüyorsa tabiki kesebilir dinimizde ibadetin kadın erkek ayrımı olmadığı aşikar.

 11. gonca dedi ki:

  Bence kadın kurban kesebilir.Dinen bir sakıncası yoktur.(Büyük İslam İlmihali)
  Hiç unutamadığım bir anımı paylaşmak istiyorum.Köyde komşumuzun kızı üç ay besledikleri tosun buzağını kesmek için evin avlusuna çıkardı.Tosuncuk kesilmemek için direniyor.Komşumuzun noktali kızı Nesibe teyze hiç affeder mi dersiniz.Hemen bisiklete biner gibi bindi onu.Aaa yazık dedi yengesi.Nesibe teyze Gonca bize yardımcı ol.Keserken kaçırmayalım onu.Tosuncuk yere düşer düşmez,yengesi ayaklarını iple bağladı.Ben ayaklarını bindim.Yengesi başını gerdirerek üzerine bindi.Noktali Nesibe teyze bismillah deyip bıçağı çekti.Tosuncağız başladı böğürmeye.Yengesi ağzının içine elini sokup dilini tuttu.Noktali Nesibe teyzeye bıçak vur dedi,kesim bitsin.Necibe teyze acele etme dedi.Canı yavaş yavaş çıksın dedi.Nihayet kesim tamamlandı.Noktali Nesibe teyzemin elini öptüm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir