Herkes Kazanır Bitti mi?

Genel okan

Herkes Kazanır yarışması, uzun yıllardır ekranları başında bilgi yarışması izleyen benim gibi kişiler için, ilk duyduğumuzda büyük bir sevinç kaynağı olmuştu. Şöyle ki normal yarışmacılar stüdyoda yarışırken, bizler de herkes kazanır uygulaması ile cep telefonlarımızdan yarışmaya dahil olabilecek idik. Belki ciddi para ödülü vermeyecek, belki de hiçbir şey vermeyecekti ama insanoğlu, bilgisini ölçmeyi her zaman sevmiştir. Hangimiz ekranda soru çıktığında, hemen kendi kendimize cevap verip, acaba kaç soruya kadar gidebileceğiz diye kendimizi yarıştırmıyoruz?

Show TV Herkes Kazanır yarışması da bu noktada bizler için güzel bir etkinlik olacak idi. idi diyorum çünkü tam bir fiyasko ile sonuçlandı. Uzun zamandır Facebook grubu ile birlikte testleri yapılan, Herkes Kazanır Uygulaması dün ilk kez hayata geçecekti. Uygulamanın özelliği, telefonunuza indirip kullanmaya başladığınız takdirde, kendi kendinize çıkan soruları cevaplandırabiliyor, böylece yarışma için antreman yapabiliyorsunuz. Ayrıca Qapel ve FastPay hesaplarınızı oluşturup bu uygulamaya bağladığınız takdirde, Herkes Kazanır yarışmasında kazanacağınız ödülleri kullanmanıza imkan sağlıyor. Facebook grubu üzerinden deneme yarışmaları yapıldığı esnada, yaklaşık 200-300 kişi ile birlikte uygulama kontrol edildiğinde dahi, sürekli uygulama hatası yaşanmıştı. Hal böyleyken bunun üzerinden çok bir süre geçmemiş olduğu halde, canlı yayında kullanıma sunmak büyük cesaret ya da işbilmezlik. Uygulama çalışmadı; ilk kez dün akşam 23:30’ta, canlı yayın olarak başlayan program bir türlü başlayamadı!

Herkes Kazanır Yayından mı Kaldırıldı?

Her şeyden önce, nedendir bilmem, Show TV gibi özellikle yarışmalara önem veren, bunları kendine lokomotif edinen bir kanal, neden böyle bir prodüksiyon ortaya çıkartmış enteresan. İlk olarak  stüdyo  dekorasyonu, ucuz uydu kanallarında, geç saatlerde başlayan bul karayı al parayı yarışmalarındaki kadar dandik. Hem Show TV için hem de yarışmanın esas destekçisi Denizbank için oldukça olumsuz bir intiba bıraktı. Program öncelikle sunucu Hakan Bilgin’in formatı tanıtması ile başladı ve ardından 5 adet yarışmacı ile tanışma faslına geçildi. Buraya kadar her şey normaldi fakat tekrar tekrar yoğun ilgi olduğu gerekçesiyle yarışma formatının anlatılması, yarışmacılar ile girilen gereksiz diyaloglar sonucu işin olmayacağı belli olunca reklam kuşağı başladı. Reklam süresi boyunca uygulamanın çalıştırılabilir hale gelmesi için uğraş olduğu belliydi. Çünkü uygulama sürekli farklı hatalar verdi. Reklam kuşağı bittiğinde uygulama halen çalışmıyordu fakat sonucu el mahkum her şeyin çok güzel gittiğini, yoğun bir ilgi olduğunu ve henüz kayıt olmayan televizyon başındaki izleyicilerin kaydını yapabilmesi için yarışmaya başlamadıklarını söyleyip gereksiz bir muhabbet arasına daha girdi. Yine bir müddet geçtikten sonra, “tv başındakiler ve buradaki yarışmacılarımız kazanacak ama Show TV’nin de kazanması gerekiyor” gibi bir espri ile tekrar reklam kuşağını girdiler. Bu esnada saat 12’yi geçmişti, yaklaşık 15 dakikalık bir reklam faslının ardından “Denizbank FastPay Herkes Kazanır‘ı sundu” outrosu ekrana gelince, benim gibi herkes apışıp kaldı.

Şimdi bu noktada şöyle bir sorun var; yarışmanın bu kadar geç saatte başlaması, belli ki düzgün çalışmayacağı korkusundan kaynaklı. 200 kişi ile zor çalışan uygulamanın, 20.000 kişi ile nasıl stabil olarak çalışması beklenir? Gerekiyorsa dün başlamayacaktı, yarışmanın başlangıç tarihi ileri çekilebilirdi. Sonuçta 11 buçuktan yarıma kadar, herkes televizyon başında bekletilmiş oldu. En azından tekrar stüdyoya bağlanıp, seyircilerden özür dilenebilirdi ya da sonuçta teknolojik bir durum olduğu için, “bugün ekran başındaki izleyicilerimiz bizi affetsin, uygulamamızda yaşanan teknik bir sıkıntıdan dolayı, bugün yalnızca stüdyodaki yarışmacılarımızla oynayacağız” dense ben yine de anlayışla karşılardım. Fakat insanlara enayi gibi bir saat reklam izletip, programı başlamadan sona erdirmek ayıp.

RTÜK nasıl bir aksiyon koyacak merak ediyorum. Sonuç olarak Show TV eline yüzüne bulaştırmış oldu fakat reklam kuşağı sanırım bunu umursatmayacak. Denizbank da güzelce uygulamasını 20 bin kişiye yükletmiş oldu. Bu 20000 kişinin büyük bir kısmı Qapel’e üye de olmuştur. Onların da bir kaybı yok diyebiliriz.

Sonuç olarak güzel bir fikir ile birlikte fiyasko bir prodüksiyon ortaya çıkmış oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir