Yeni Masaüstü Bilgisayar Alacaklara Tavsiyeler

Artık her ne kadar laptoplar bilgisayar piyasasını ele geçirmiş olsa da masaüstü bilgisayar kullanan kemik bir kısım halen mevcut. Her ne kadar laptoplar her zaman sizinle birlikte olup hayatınızda yer edinseler de bence toplanmış bir masaüstü bilgisayarın hissiyatını vermez. Yoktan var ediyorsunuz, özenle parçalarını seçip bir araya getiriyorsunuz. Artik yaşlandığında ya da kapasitesi yetmediğinde yeni organlar takıyorsunuz.

Yeni bir masaüstü bilgisayar topladığımızda en büyük endişemiz acaba ne kadar güncelliğini korur oluyor. Malum teknoloji dünyası bugün son ürünü alsanız yarın yenisi cıkmış olabiliyor. Bu sebeple sıkı takip yapmalı ve aldığınız parçaların modifiye edilir olduğuna dikkat etmeniz gerekmekte. Örneğin hiç ekstra portu olmayan bir anakart alırsanız su an en performansı verse bile geliştiremeyeceğinizden işlevini yitirecektir.

Bir diğer husus ise ramler. Birçoğumuz ramin gb’ı ne kadar yüksekse o kadar iyi zannediyoruz ama maalesef aldanıyoruz. Tabii ki gb’ı yüksel olması iyi ama ilk önce megahertzine bakmalıyız.  Keza şuan piyasada uçuk fiyatlarla 32 gb hazır kasalar kullanımda ama bunların maksimum 16sini kullanıyoruz. Sonra da o kadar para verdik hiç hızlı değil diyoruz.

Bir diğer önemli husus da sabit disk. Sabit disklerde de ram gibi gb bakıyoruz ilk ama bu ürünlerde de depolama alanı kadar veri aktarım hızı da çok önemli. Bu zamanda aldığınız sabit diskin mutlaka 7200 rpm olmasına özen gösterin yoksa sisteminiz iyi olsa da yavaşlayacaktır.

14 thoughts on “Yeni Masaüstü Bilgisayar Alacaklara Tavsiyeler”
 1. Yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorum ama bu hdd’ler hep 5400 rpm. Bakıyorum 7200’lere çok çok azlar. nedendir acaba biliyor musunuz ?

 2. Uzun süre dayanabilecek, seneye ve sonraki senelerde parçalarını zorlanmadan istediğiniz gibi değiştirebilecğeiniz teknolojik bir şey alınki yenilemesi zor olmasın. Bu da benden 🙂

 3. bende yeni bir bilgisayar alacagım bir kaç tavsiye vereyim size hdd alırken yeni çıkan SSD’lerden alınmalı 60 gb alsanız işletim sistemine yeterli ayrıyetten depolama için hdd alınmalı.

 4. masaüstü alacaklara tavsiye vermişsiniz ama dinozor bilgisayarları elden nasıl çıkartırız tavsiyesini vermemişsiniz 😀
  1 2 yıl sonra arkeologlar incelemeye gelecek benim bilgisayarı 😀
  yeni bir bilgisayar alırmıyım bilmiyorum ama bu tavsiyeleri dikkate alacağım

 5. Vatan’da %30 indirimi yakalayım forumlarda da ihtiyacınıza göre araştırın..

 6. Masaüstü bilgisayar almayı uzun süre önce bıraktım. Çok kullanışsız bence

 7. Bende masaüstü bilgisayar kullanıcı kitlesindenim. Alacağım bilgisayarın hangi seviyeye kadar upgrade edilebileceği birinci önceliğim. Mesela kaç ram var ve kaç ram daha takılabilir anakarta, işlemci özelliği, ekran kartı, power supley de benim önceliklerim. Tabii ki iyi bir monitör ve klavye mouse da olmazsa olmaz.

 8. MAsaüstü bilgisaayarlar daha çok oyun maksatlı kullanıldığı için ekran kartının kesinlikle iyi olması lazım

 9. yazınız çok güzel, bilgilendirici
  seçebilmek önemli,
  ben de daha yeni aldım bayağı araştırdım,
  şu güzel tavsiye edebilirim
  hp-400-mt-400-mt-i5-6500-3-2g-4gb-1tb-2gb-w10-18-5-inc-led-monitor-160-u-137831

Sizin Yorumunuz