Ramazan İmsakiyesi

Hatırlar mısınız eskiden bir yerlerden imsakiye bulmak ve kapmak gayreti içerisinde olurduk 🙂 Ben şahsen imsakiyeyi elime alınca mutlu olurdum. Saatleri tek tek gözden geçirirdim. Hangi gün ne kadar erken açacağız orucumuzu diye hesap yapardım.

Desen desen, bir birinden güzel bir sürü ramazan imsakiyesi olurdu eskiden her yerde. Marketler, gazeteler, benzin istasyonları ve daha aklıma gelmeyen bir sürü yer ramazan imsakiyesi bastırma ve dağıtma aynı zamanda da reklamlarını yapma çabası içerisine girerlerdi. Ramazan’da sofraya oturmadan önce imsakiye var ise evimizde, önce ona bakar ondan sonra sofraya otururduk.

Şimdilerde ise ramazan imsakiyeleri, teknolojiye yenik düşmüş durumda. Artık eskisi kadar karşımıza çıkmıyorlar, evlerde yer almıyorlar. Artık imsakiyeler ceplerimizde çünkü. Artık bizi sesli olarak uyaran sesli ramazan imsakiyelerimiz mevcut 🙂

Neden mi böyle bir yazı yazmak istedim? Az önce dışarıda bir duvarda imsakiye gördüm; vay be dedim, nerede o eski ramazanlar. İnsanoğlu, ben de dahil ne kadar tuhafız değil mi? Kendi elimizle bozduğumuz bazı değerler için daha sonrasında nerede o eski ramazanlar, nerede o eski bayramlar nerede şunlar bunlar der dururuz çoğu zaman. Aslında hiç düşünmeyiz ki eskileri bozan bizleriz. Değerlerimizi kaybeden ve bu uğurda fark etmeden çaba sarf edenler bizleriz. Keşke yine eskisi gibi ramazan imsakiyelerine bakabilsek, onlara bakmaya gerçekten ihtiyaç duysak ve keşke teknoloji hayatımıza bu kadar hızlı girmese. Yenilerini almak için eskileri bırakmak zorunda kalmasak.

4 thoughts on “Ramazan İmsakiyesi”
  1. Yeniliklere ayak uydurmalıyız ona kimse karşı çıkmaz ama değerlerimizide yitirmemeliyiz. Yoksa başka bir toplum olur çıkarız.

  2. Evet ramazan imsakiyesi almak için bakardık.Güzel baskısı olan imsakiyeler kalmazdı. Şimdi rasgele matbaa basıyor.

  3. Evet haklısınız ancak ben başka bir konuya değinmek istiyorum ve cidden merak ediyorum. Neden artık uzun oruç tutmak zorundayız kafa basmadı benim bu işe önceden daha kısa sürüyordu şimdi neredeyse 24 saat oruçlu olacağız zorlasak 🙂 neye göre değişiyor bu çözemedim 🙂

  4. Yaşım itibariyle bende o günlere uzak değilim. Şimdilerde de hala güzel imsakiyeler çıkıyor.

Sizin Yorumunuz