Özel Hastanede Doğum Yapıldığında SGK Karşılar mı?

Özel hastanede doğum yapılmasını SGK karşılıyor mu sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Fakat bu soruya cevap vermeden önce hamilelik süreci ve doğum izni konularının altını tekrar çizmekte fayda var. Doğum 40 haftalık bir süreden ibarettir, Hem doğum öncesi hem de doğum yaptıktan sonra izin kullanılabilmektedir. Doğum izni süresi dört aydır. Doğum yaptıktan sonra annenin alacağı para, almakta olduğu maaşın iki bölü üçünün 4 ay ile çarpılması olarak bulunur. Anneler erken çalışmak isterse, 16 haftalık izinlerinin, en az üç haftasını kullanmak zorundadır. Yani kanunlara göre, hamileliğin 37 haftasına kadar çalışılabilmektedir. Anne ne kadar fazla çalışmak istese de mutlaka doktoruna danışmalıdır.

 Özel Hastanede Doğum Yapıldığında SSK Karşılıyor mu?

Özel hastanede doğum yapıldığında SGK karşılamaz. Eğer ki bir kişi SGK’lıysa, özel hastanede yapacağı doğuma, normal bir kişinin yapacağı doğumdan iki kat fazla ücret öder. Eğer ki özel hastanede doğum yaptığınızda, tabiri caizse “kol gibi bir fatura” ile karşılaşmayı istemiyorsanız, SGK’nın bu durumu önlemek için almış olduğu kararları, gözden geçirmeniz gerekiyor.

Öncelikle bu linke tıklayarak https://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/pages/ilaveUcretHesaplama.faces SGK’nın kendi sitesinden sorgulama yapınız.

sgk-ozel-hastane-dogum

Açılan linkte hastaneyi, hastanenin türünü, ilave ücret oranını, göreceğiniz tedavi türünü ve muayene yapılan branşı girerek sorgulama tuşuna basınız.

Doğum yapmayı düşündüğünüz hastane için bu sorgulamayı yaptığınız takdirde, SGK’nın karşılayıp karşılamadığını görebilirsiniz.

Sadece doğum hakkında değil, her türlü branş ve tedavi için bu linkten sorgulama yaparak ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Sizin Yorumunuz