Nereye Ne Zaman Gidilmeli?

Avrupa tatili düşünüyorsanız eğer kıs ayları doğal olarak soğuğu göze almanız gerekiyor. Avrupa’nın genelinde kışın soğuk kendini iyice hissettirir. Yazın da mevsim normallerinin gerektiği gibi oldukça sıcak geçmekte. Bu yüzden Avrupa’yı rahatça gezmek isteyenler için en güzel zamanlar bahar aylarıdır. Tabii genel olarak iklimler benzerlik gösterse de ülkelerin kıtadaki konumuna göre değişiklikler gözlemlenebiliyor.

Benim gibi İskandinavya asığıysanız ve bu ülkeleri gezmek isterseniz soğuk havayı seven biri de olsanız yaz aylarını seçmenizde yarar var. Hem yazın hava çok geç kararır hatta  bazı yerlerde hiç kararmaz bu sayede vaktinizi dolu harcarsınız hem de 15 16 derece sıcaklıkta doğanın tüm güzelliğinin keyfini sürebilirsiniz.

Kayak tatili yapmak isterseniz kıs aylarında İsviçre idealdir. Dünyanın en unlu kayak tesislerini barındıran bu ülkede kar keyfi doya yaşanmakta. Genel olarak İsviçre’yi incelemek isterseniz de yazın hava çok ısınmadığından bu mevsim de denenebilir.

İngiltere yağmur severlerin her meçsin gezebilecekleri bir ülke. Hemen yılın her zamanı günler yağışlı geçiyor. Yağmur sorun değil ama biraz ılık bir hava olsun isterseniz bahar ve yaz ayları idealdir.

Hemen hemen her mevsim güneşli sıcak bir yerlere gitmek isterseniz valencia ve Barselona gibi şehirlerin yeraldigi ispanya sahil kesimleri gerçekten ideal. Kışları ilik yazları sıcak geçiyor. Deniz girmeyi düşünmüyorum şehri gezeceğim diyorsanız bahar ayları daha uygun. Madrid’in havası iç kesimde bir şehir olduğundan biraz daha soğuktur.

İtalya ülke olarak büyük çoğunluğu Akdeniz iklimi altındadır. Roma İngiltere gibi soğuk olmasa da yağışlı bir havaya sahiptir. Floransa, Venedik gibi şehirleri tercih edecekseniz bahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Almancaya kıs aylarında gitmeyi düşünüyorsanız kari ve soğuğu göze adliniz demektir. Almanya gezileri için bizce en uygun zaman mayıs ve eylül arası. Ekim bile soğuk sizi rahatsız etmeye başlayan bir zaman olacaktır. Yaz ayları da genellikle bunaltıcı bir sıcak olmaz.

Paris tatili düşünüyorsanız kisin havanın epey soğuk olduğunu bilin. Yazın da çok sıcak olabiliyor. Bahar sonu yaz bası en güzel iklime sahip oluyor. Ama Monako gibi sahil kesime gidecekseniz genellikle soğuk pek uğramaz. Yaz ayları rahatça denize girebilirsiniz.

One thought on “Nereye Ne Zaman Gidilmeli?”
  1. Amaç gezmek ise en mantıklısı bahar ayında gitmek. Denize girip güzel bir tatil isteyenler yazı tercih etmeli dediğiniz gibi.

Sizin Yorumunuz