Marmaray Güvenli mi?

Marmaray Nedir?
Bir demiryolu projesi olan Marmaray, İstanbul’u doğudaki Gebze’den batıdaki Halkali’ya 80 km.lik bir hat ile bağlar. Marmaray’ı diğer demiryollarından farklı kılan ise İstanbul Boğazı içinden gecen 1.4 km uzunluğundaki bölümüdür. Bu tüp geçit Türk ve Japon firmaların işbirliği ile inşa edilmiştir.

Marmaray Güvenli mi?
Marmaray’ın tüp geçit kısmı için öncelikle denizin tabanına 10×20 m ebatında hendek kazılmış ve bu hendekler içine yerleştirilecek çelik tüpleri destekleyebilmesi için kuvvetlendirilmiştir. Ardından Tuzla’da inşa edilen 7 ayrı tüp içinden tren geçirilmek üzere bu hendeklere yerleştirilmiştir. Bu 7 adet tüp suyun altında birleştirilmiş ve ardından elde edilen bu çelik tüp geçidin üzeri 4 metrelik kum ve kaya karışımı dolguyla kaplanmıştır.
Marmaray 20. Yüzyılın basından beri kullanılmakta olan batırma tünel tekniği ile inşa edilmiştir. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda meydana gelebilecek 7 ve civarında şiddetli depremlere dayanıklılığı test edilmiştir.

Marmaray’in Rotası
Gebze-Söğütlüçeşme ve Sirkeci-Halkalı kısmı banliyö yer ustu hattıyla sağlanmaktadır. Bu banliyö hatları ve Kadıköy-Kartal metrosundan Marmaray hattına bağlanılabilmektedir. Marmaray’in su altındaki kısmı 4 dakika sürüyor.
marmaray-duraklariHer ne kadar Haliç’in doğal görüntüsünün ırzına geçse de yeni yapılan demiryolu köprüsü ile Marmaray Sirkeci durağından direk Taksim-Levent metrosuna bağlanabileceğiz. Gene de bu fayda,  Haliç metro köprüsünün kötünün de kötüsü bir proje olduğu gerçeğini değiştirmez.

Marmaray şehir içi ulaşımın yani sıra gece 12 ve sabah 5 saatleri arası yük trenlerinin de kullanımına açılmaktadır.

 

 

Vatana millete hayırlı olsun. Marmaray kazası, Marmaray çatladı, Marmaray su alıyor, Marmaray’a balina tosladı vb. haberler duymayız umarım…

 

Marmaray Belgeseli

[video_lightbox_youtube video_id="p4XyBu2N6UA" width="640" height="480" auto_thumb="1"]

5 thoughts on “Marmaray Güvenli mi?”
  1. Güvenli mi bakmak lazım. nede olsa kul yapısı. zamana bırakmak lazım bu tür olayları.

  2. çok yerinde bir konu olmuş ben güveli olduğunu hiç düşünmüyorum ve hiç bir zamanda marmaryla yolculuk yapmayı

  3. Böylesine riskli bir projenin güvenliğinin üzerinden bin defa geçilmiştir diye düşünüyorum. Yani umarım öyledir.

  4. Başlığı görünce aklıma direk belgeseli gelmişti videosu var diyecektim ki eklemişsiniz.

Sizin Yorumunuz