Madrid Ulaşım Seçenekleri

Madrid’e tatile gitme planlarınız varsa şehre gitmeden önce öğrenmeniz size avantaj sağlayacaktır. Hem tüm seçeneklere hakim olduğunuzdan hızlı ulaşım sağlarsınız hem de ulaşım için harcayacağınız ücretin hakimiyeti sizde olur.

Madrid’in büyük havaalanı Barajas’tir. Bu havaalanından aerocity, havaalanından merkeze duraksız giden otobüsler, kiralık araçlar, metro ya da taksi ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Bizdeki dolmuş mantığıyla çalışan aerocity isimli araçlar var. 4 kişi olduğunda kişi bası 5 juroya barajas’tan Madrid merkeze gidilebiliyor. Tıkış doluş da olmuyor gayet konforlu araçlar. Sabit bir ücret araçta kaç kişi varsa ki maksimum 7 yolcu alıyorlar bölünüyor.

Toplu tasıma tercih ederseniz metro ve otobüs mevcut. Çok sık geçmekteler kolayca ulaşabilirsiniz. Otobüs ile baraj as’tan Madrid merkez 30 dakika sürmekte. Metro tercih ederseniz zaten beklemek gibi bir problem yok, keza 5 dakikada bir sefer var. Zaten Madrid tam bir metro şehri, Londra’dan sonraki en büyük metro hattına sahipler. Metro ve otobüslerin biletleri ayni. Ulaşım olarak toplu tasıma kullanacaksanız günlük biletler çok mantıklı. Bir bilet 1 euroyken günlük sinirsiz kombine bilet 5-6 euro. Yazın malum tüm gün güneş kavuracağı için yerin altında metroyu tercih etmeniz rahatınıza olacaktır. Otobüsler gündüze göre daha seyrek olsa da sabah 5’e kadar hizmet veriyor.

Madrid şehir merkezi dışında yer alan bölgelere gitmek isterseniz banliyö trenler gayet keyifli olur. Taksi çevirmek isterseniz aklınızda olsun, taksinin üzerindeki yeşil ışık bos olduğunu belirtir.

Sizin Yorumunuz