Manisa Soma Maden Kazası

Soma madenlerinde çıkan olaylar nedeniyle bir kaç gündür kendimiz de değiliz. Onlardan gelen haberlerle yatıp, onlarla kalkıyoruz. Tek yapabildiğimiz onlar için dua etmek. Bence abartılı veya reklam yapmak suretiyle yapılan yardımlardan ziyade daha sessiz yardımlarda bulunmalıyız. Yani biri çıkıyor şunun borcunu kapattım diyor, biri çıkıyor şöyle diyor. Bence bunlar da yanlış hareketler. Yardım etmek istiyorsan gene et, gücün var ise elbette et ama bunun reklamını yapma. Ben böyle düşünüyorum. Zaten dinimiz de, sağ elinin verdiğini sol elin görmesin diyerek, bu sözle bize yardımlarımızı nasıl yapmamız gerektiğinin yolunu gösteriyor. Olayın boyutu çok kötü ve çok üzücü bu bir gerçek. Ölenlere ALLAH’tan rahmet yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Günlerdir uyuyamıyoruz ve çok üzgünüz gerçekten. Bu olay da suçu olanlar var ise bunların tespit edilmesini ve gerekli cezaların verilmesini de bekliyoruz tabi ki. En son ki cuma hutbesinde de söylendiği gibi onlar artık şehitlik mertebesine yükseldi. Peygamber efendimize (S.A.V.) komşu olmaları durumu söz konusu oldu. Bu ne büyük bir şeref onlar için. Eminim şu anda çok mutludurlar.

Olaylarla ile ilgili 18 kişi göz altına alındı bu gün. 2013 yılında verilen bir kararla şirket müdürü Ramazan bey, kazalar da dahil her şeyden sorumlu olan, kişi olarak seçilmiş. İlk etap da gelen bilgiler bu şekilde. Umarım suçlular cezasız kalmaz.

Bunun dışında böyle bir kazayı bile farklı farklı yönlere çekebilecek, bu kaza üzerinden farklı farklı oyunlar yapma gayretinde olan insanlara da ne denir bilinmez. Şu işleri artık bıraksak, boşu boşuna vakit kaybetmesek nasıl olur ?

Acımız evet büyük, çok büyük ama, bir şeyi fark ettiniz mi bilmiyorum. Bütün Dünya devletleri, bütün Dünya insanları, her an her yer de somayı andılar. Bu beni çok mutlu etti açıkcası vay be dedim içimden. Demek ki devletimiz aslında dış işlerinde çok kötü ilişkiler için de değilmiş bunu bu şekil de haykıranlara, bir cevap olmuştur belki. Yaptıkları hareketler, temenniler ne olur sa olsun. İster siyasi bir gereklilik olsun, isterseniz de gerçekten bizimle acımızı paylaşsınlar hiç önemli değil. Ben bu zamana kadar, gerçekleşen bir kaza da bu kadar Dünya çapında yankı bulduğunu ben görmedim.

Gerçi ne olacak ki. Van da ki depremde de bir sürü yardım aktı ama hâla bazı insanlar çıkıp, yardım gitmediğinden bahsediyor. Umarım bu olayda da aynı şeyler yaşanmaz. Oradaki insanlar bu işler için bir aracı olarak, bir isim olarak kullanılmaz.

Son olarak, bazı bankalar madencilerin borçlarını sileceğini veya faizini almayacağını açıkladı. İşte ben bu şekildeki reklamlara karşıyım. Yapacaksan yap, bunları neden açıklıyorsun. Bu şekilde yaparak örnek veriyorum 500 milyara yapacağı reklamı 10 madencinin 50 milyar borcunu silerek yapmaya çalışmayın. Yardım yapmak istiyorsanız sessizce yapın. Bunu ayyuka çıkartmanıza gerek yok. Ayrıca vefat eden kişilerin borçlarının silineceğinden bahsediliyor. Zaten kredi çekerken o madencilere, ferdi kaza sigortası ve gerekli olan sigortaları yaptınız. Başlarına bir şey geldiğinde zaten o kredi borçlarını o sigorta fonlarından karşılayabileceksiniz zaten. Yani demek istediğim, bankalar borçlarını silmese dahi zaten bir kişi öldüyse, onun kredi borcu biter. Mirasçısına miras olarak kalmaz. Çünkü kredi hayat sigortaları bu işe yarar. Yani bankaların çıkıp da böyle bir açıklama yapmasına gerek yoktu. Ben böyle düşünüyorum ya siz?

 

Sizin Yorumunuz