Madrid Gezi Rehberi

Sıcak ülke İspanya’nın başkenti olan Madrid ayni zamanda ülkenin en büyük şehridir. İspanya hükümetinin yani sıra ispanya kraliyet ailesi de Madrid’te ikamet eder. Avrupa’nın önemli metropollerinden biri olan Madrid, ispanya’nın ekonomi merkezi kabul edilebilir.

Madrid etrafı dağlarla çevrili olan bir kenttir. Şehre güzellik katan parkları tüm doğallığıyla muhafaza edilmiş ve halkın kullanımına acıktır. Ulaşım olarak herhangi bir handikap yoktur. Tren, uçak, otobüs ve özel araç vasıtasıyla, İspanya’nın diğer şehirlerinden Madrid’e geçiş yapılabiliyor.

Kral kenti olmasından mütevellit, İspanya’nın kültür ve eğlence merkezlerinin yoğun olarak bulunduğu Madrid’te, saray ve plaza gibi mimari geziler, anıt, heykel, resim gibi sanatsal geziler yapabilirsiniz.
Sanatsal aktivitelerin haricinde, eğlenmek isterseniz, lunapark, Warner Bros parkı, konserler, festivaller mevcut. Spor aktiviteleri olarak Madrid’te kayak pisti mevcut. Denk gelirse Arda Turan’lı Atletico Madrid ya da Barnebau stadında Real Madrid izlenebilir.

Genellikle ispanyada aksam yemekleri geç yenir. Bu sebeple Madrid’teki birçok restoran aksam yemeği servisine 20.00’de baslar.

gallinejascocido-madrileno sopa-de-ajo

Madrid’in esasında denize kıyısı yoktur fakat buna rağmen deniz mahsulü mutfağı çok zengindir. Balıklar, kabuklular ve diğer mahsullerin çok iyi sunumuna ulaşabilirsiniz deniz mahsulleri ile aranız pek yoksa kırmızı et Madrid’e önemli bir yere sahiptir özellikle kendi yağında pişen gallinejas çok lezzetli bir kuzu yemeğidir. Doyurucu bir çorba içmek isterseniz sopa de ajo yani sarımsak çorbası doğru tercih olacaktır. Jambonlu, kırmızı biberli ve tabii ki sarımsaklı geleneksel bir İspanyol çorbasıdır.  Türk mutfağına yakin bir lezzet ararsanız, cocido madrileno yiyebilirsiniz. Kemikli et ve nohut yemeği olan bu tat bize oldukça yakin.

Belli bir gezilecek yerler planı yapmasanız bile Madrid seyahatiniz gayet eğlenceli geçecektir. Hiçbir şey yapmayıp rastgele sokakları gezebilirsiniz. Renkli renkli binalar, inişli çıkışlı yollar sizi alıp götürecektir. Karakter olarak da bizlere benzediğinden asla sıkılmıyor insan.

13 thoughts on “Madrid Gezi Rehberi”
  1. Dünyada gezmek istediğim birkaç yer var zaten. Bunların başında da Türk kültürüne yakın olan İspanya geliyor.. O yüzden güzel bir makale olmuş..

  2. Madride gidilmezmi yahu ordanda barcelona ya geçin harika bir bir gün geçirirsiniz.

  3. Gerçekten çok güzel anlatmışsınız. Gitmeden hayran olduğum ve mutlaka gitmek istediğim bir yer. Umarım bir gün fırsatım olur da anlattığınız güzellikleri yerinde görebilirim.

  4. ispanya çok güzel bir ülkedir. Gelecek zamanda birçok ülkeyi gezmek istiyorum gezmek görmek güzeldir.

  5. Madrid’e hayaller şehri desek yanlış olmaz herhalde kültürleri ile insanları ile doğası ve mimarisi ile harika bir yer.

  6. Güzel bir makale olmuş,gidilesi bir yer özellikle yürüyerek gezilmesinin tavsiye edildiğini duydum.

  7. İspanya nerden çıktı ya ben mardin e çok gitmek istiyorum çok güzel bir yer olduğunu biliyorum ama daha gidemedim

  8. yurtdışına seyahat yapma fırsatımız olmadı ki bir türlü, olursa ilk yerlerden biri olur zaten ispanya

  9. bende gitmek isterim ama çok pahalı gerçekten gitsem zaten direk real maçına giderim ne yapar yapr başka alternatif yok benim için

  10. Gelişmiş bir şehir Avrupa’nın en kalabalık 5.şehriymiş. Uygun bir tur bulup gidilebilir aynı zamanda Barcelona’da çok güzel bir şehir.

Sizin Yorumunuz