Kurban Kavurması Nasıl Lezzetli Yapılır – Nasıl Saklanır?

Kurban bayramının yaklaştığı bu günlerde, kurbanlar kesildikten sonra kurban eti nasıl saklanabilir seçeneklerinden biri kavurma yapmaktır. Bizde hem kendi bilgimizi pekiştirelim hem de sizlerle bu bilgileri paylaşalım diye kavurma nasıl yapılır, güzel kavurma yapmanın sırrı nedir, sağlıklı kavurma yapılabilir mi sorularına yanıt aradık.

Hangi etlerden kavurma yapılabilir sorusuyla başlayalım. Kavurma için en çok tercih edilen ve beğenilen et kuzu etidir. Ama kurban olarak kuzu kesilemediğinden koyun ya da dana eti tercih edeceğiz. Koyun etinden kavurma yapacaksanız kendi yağında, çok kızgın ateşte pişirebilirsiniz. Dana etini ise yeteri kadar su ve yağ ekleyerek uzun sure pişirmeniz gerekir.
Kavurma yaparken kullanacağımız etin biraz yağlı olması kavurmanın lezzetli olması için gereklidir. Bu sebeple kurban etinizi temizlerken tüm yağı almamanızda fayda var.

Kurban Kavurması Tarifi
Kurban etiyle kavurma yapmak isteyenler için unlu et lokantası Günaydın’ın kavurma tarifi söyle

1 kilo koyun eti
Kurban etini temizlerken çıkan koyun etinin yağı
Tereyağı
Kekik
Pul biber
Karabiber

Öncelikle koyun etinden ayırdığımız yağ tencereye koyulup kızgın ateşte eritilir. Tencerede yağ tamamen eridiğinde kızarmış kıkırdak

vgibi dokular kalır, bunu tencereden kevgirle alin. Daha sonra eti tencereye ekleyin. Kızgın yağa koyduğunuz etler hemen renk değiştirecektir bu sebeple eti devamlı karıştırıp her yanının mühürlenmesini sağlayın. Daha sonra tencerenizin kapağını kapatıp ocağın altını kısın. Et önce suyunu tencereye bırakacak sonra geri çekecektir.  Suyunu çektikten sonra içerisine 1 tepeleme yemek kasığı tereyağı ekleyin. Tereyağı eti karıştırarak eritin ve baharatlarını ekleyin.

kavurma-tarifiKurban kavurması yaparken nelere dikkat etmeliyiz?
Kavurma farklı farklı etlerden yapılabildiği için, her kavurmanın farklı hususları vardır.
Biz kurban kavurması hakkında bilgi sunduğumuz için bu konuya değinelim.

Kurban kavurmasını diğer kavurmalardan farklı kılan nokta kullanılan etin taze olmasıdır. Ayni gün kesilmiş etten yapılır ve içerisine gene ayni koyunun yağı koyulur. Et ocağa konulduğu an ateş son seviyede daha sonra orta ateşe alınmalıdır.  Tereyağı ve baharatlar artık piştikten sonra atılıp etle karıştırılıp tencere ocaktan alınmalıdır. Pişmeye devam ederse baharatların verdiği lezzet olur.

Kurban kavurması nasıl yumuşak olur?
Kurban kavurması taze etten yapıldığı için zor pişer ve her zaman istenen yumuşaklıkta olmaz. Hele ki size dana, sığır, koç gibi gelen etleri bir arada kavurma yapıyorsanız daha da zor olur çünkü bu etlerin pişme sureleri farklıdır. Biri ağızda dağılsın biri kayış gibi çiğnenip dursun istemiyorsanız etleri ayrı ayrı kavurma yapmanızı öneririm. Ayrıca hemen kesildiği gün değil de en azından bir gün dolapta beklemiş eti kavurma yaparsanız istediğiniz yumuşaklığı elde edebilirsiniz.

Ayrıca yukarıda bahsettiğim önce kızgın ateş sonra orta ateşe dikkat ederseniz kavurmanız yumuşak olur.

lezzetli-kavurma-tarifiKavurmanın tuzu ve baharatı da piştikten sonra ocaktayken atılmalı, karıştırılıp ocak kapatılmalıdır. Pişerken tuz atarsanız etin suyu gider ve kuru olur.

Kurban kavurması nasıl saklanır?
Yaptığınız kavurmayı bir kaç gün içinde yiyip bitirecekseniz ağzı kapalı bir kapta buzdolabında tutabilirsiniz.

Fakat bir kaç aylık kavurma yaptıysanız kavurmanız piştikten sonra ayrı bir kapta kavurmanın üzerini örtecek kadar iç yağ eritip kavurmanın olduğu kaba dökmelisiniz. Yağ Donduktan sonra buzdolabının normal gözünde istediğiniz kadar muhafaza edebilirsiniz.

22 thoughts on “Kurban Kavurması Nasıl Lezzetli Yapılır – Nasıl Saklanır?”
 1. Oooh, kurban bayramının vazgeçilmesi pilav üstü kavurma gibisi de yoktur. tüm aile birlikte sofraya oturur ve yer…

 2. Abicim tam da can evimden vurdun beni ya.. Bitiyorum et yemeklerine. Hele bir de kavurmayı ben yaptıysam tadından yenmez..

 3. nerde o eski bayramlar sabah kahvaltısında kavurma yiyen nesildik biz şimdi bu taraflarda kurban kesimi yasaklandığından ancak akşam yiyebiliyoruz :S

 4. ALLAH kestiğimiz kurbanları kabul etsin. Güzel bir bayram daha bitti. Bu sene hiç hayvan görmedik çok fazla önlem alındı sanırım artık eski görüntülere veda ettik ve daha modern bir Türkiye olmaya yolunda emin adımlarla ilerliyoruz

 5. ALLAH kestiğimiz kurbanları kabul etsin. Güzel bir bayram daha bitti. Bu sene hiç hayvan görmedik çok fazla önlem alındı sanırım artık eski görüntülere veda ettik ve daha modern bir Türkiye olmaya yolunda emin adımlarla ilerliyoruz ALLAH tüm Dünya’daki Müslümanlar’a güzel günler nasip etsin

 6. Püf noktası, kesinlikle kuyruk yağı.
  Bir de kurban eti gibi taze etler olunca, yenmeye doyulmaz.
  Ayrıca; düdüklü tencerenin, etin tadını bozduğunu düşünüyorum.
  Kısık ateşte, normal tencerede pişirilmesi daha iyidir.

 7. Sizlerinde amin sağolun. Güzel bir yazı olmuş ama ete doyduk artık. 🙂

 8. koyun eti mi? pek sevmem şahsen. öneri isteyenler için etler tavada kızarırken üzerine pul biber atmak inanılmaz bi lezzet veriyor.

 9. bence onemlı bir konu bazen gercekten kavurmadan sogutuyorlar insanı acemice yapılmış olanlar

 10. gecenin bu saatinde şöyle bol yağlı bi kavurma olsada yesek dedim resmen ; ağzımızın suyu aktı hocam nerden aklına geldi paylaşımda bulunmak 🙂 emeğine sağlık teşekkürler

 11. Kurban bayramında herkesin beklediği ve deli gibi sevdiği kavurma, nedense bana hiç cazip gelmiyor ve kurban bayramının gelmesiyle birlikte yaklaşık 2 hafta hiç bir yerde ette yiyemiyorum.Sebebini bilmiyorum ancak kurban da etten soğuyorum. Hayatımda da hiç kavurma yemedim desem yalan söylemiş olmam herhalde.

 12. Gece gece kavurma çektirdiniz canımızı hocam. Olmadı bu ama. Ne de güzel giderdi var ya 🙂

Sizin Yorumunuz