Kurban Eti Nasıl Dağıtılmalı?

Kurban eti bağışlanabilir mi? Kurban kesmemizin amacı Allah’a şükrümüzü sunmak, onun yanında ve yolunda olduğumuzu göstermek için olduğundan, kurban kesme ibadetinin sosyal yönü de vardır. Kurban insanlara et dağıtmak için kesilmez fakat İslamiyet paylaşımcı bir din olduğundan kurban etinin tümünü kendimiz stoklamaz ihtiyacı olan kişilerle paylaşırız. Şüphesiz ki kestiğiniz kurbanın etini paylaşıp bağış yapmanız, ibadetinizden kat kat fazla sevap almanıza yarar sağlar.

Sünnete göre kurban uç parçaya ayrılır. Bir parçası ev halkı için, bir parçası es dost için, son parçasıysa ihtiyaç sahiplerine dağıtmak için ayrılır.

Kurban eti satılabilir mi? Kurban eti kurbanı kesen kişi tarafından satılamaz. Ama şayet kendisine kurban eti verilmiş kişi eğer ki etten öncelikli bir ihtiyacı varsa bu eti satıp ihtiyacını karşılayabilir.

3 thoughts on “Kurban Eti Nasıl Dağıtılmalı?”
  1. Güzel bir anlatım olmuş. Tabi eskiler genelde Ali Ahmet’e verirmiş sonra Ahmet de kendi etinden Ali’ye verirmiş. Bu son derece yanlış. eskiden sanki karşılıklı olarak et alışverişi yapılıyormuş gibiydi. tüm hocalarda yanlış olduğunu söylüyor. takas yparmışçasına dağıtım yapmayın lütfen. eş dosttan da kurban kesemeyenlere öncelik verilmeli

  2. Maalesef ki yıllar geçtikçe eski değerini kaybetti bayramlar. ÖZellikle kurbanda,allaha ibadet için değilde sadece et yemek için kurban kesen ve pay bile dağıtmayan insanlar mevcut. Eee nerde kaldı bunun sevabı!

Sizin Yorumunuz