Hareketsiz Banka Hesabı Ne Demektir ?

Hareketsiz banka hesabı: Açtırmış olduğunuz banka hesabınızı kullanmadığınız zaman bu hesap hareketsiz olarak kabul edilmektedir. Örneklendirerek açıklamak gerekirse bir bankada hesap açtırdınız diyelim ki ve o hesabı kullanmıyorsunuz; duruyor öyle kapatmıyorsunuz da. Bu tip banka hesaplarına hareketsiz banka hesabı denir.

Hesabınıza bir lira bile yatırsanız veya çekseniz bu bir hareket olarak algılanıyor. Hiç bir işlem yapmadan 180 gün duran hesaplar hareketsiz hesap oluyor. Hareketin ne olduğu önemli değil yeter ki bir hareket olsun önemli olan bu. Sadece hesap olarak düşünmeyin bunu kredi kartlarında olsun, özel cari hesaplar olsun hiç fark etmez 180 gün işlem yapmadığınız taktirde hareketsiz olarak nitelendiriliyor.

Peki böyle şeyler neden ortaya çıkıyor? BDDK gibi bankaları denetleyen ve onların işleyişine yön verebilen kuruluşlar, bazı şeylerin farkına vararak vatandaş için önlem almaya çalışıyor. Bankalar da haliyle kendilerine başka gelir kaynakları oluşturmak zorunda kalıyor. Bankaların en büyük gelirleri bu tip hizmet bedelleri ve faizler biliyorsunuz. Düzenleme geldikçe yeni yeni şeyler çıkartarak bir şekilde ücret alınmaya başlıyor. Sonuçta şunu da düşünmek lazım bir kredi kartı alıyorsunuz ve kullanmıyorsunuz kenarda öylece duruyor. Bunun bankaya bir maliyeti söz konusu. O kartın basımı, evrak giderleri, kargo giderleri, eleman giderleri var. Ortalama bir kart için tahmini söylüyorum; bir kredi kartının basılmasının maliyeti bankaya40-50 lira civarındadır .

Şimdi düşünün kartı alıyorsunuz ve kullanmıyorsunuz, o sebeple banka zarar ediyor. Bu durumdan yola çıkarak hareketsiz kredi kartlarından veya hesaplardan ücret almak istiyorlar. Mesela banka kartı bastı kurye elinize getirdi o kartı almadınız reddettiniz, onun bile bir maliyeti var bankaya. Bu şekilde düşünüldüğünde onlar da bir yandan haklı. Bankanın sizin olduğunu düşünün öyle diyeyim ben  size. Benim bankam yok ama olsaydı zarar edemezdim heralde. Diyeceksiniz neden bu zamana kadar böyle şeyler yoktu o da işte yukarıda anlattığım gibi bankaların gelir kaynaklarını kestikçe onlar da bu şekilde yeni yöntemler çıkartmak durumunda kalıyor.

Çıkan haberlere istinaden yazdığım bu yazının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zaman gösterecek. Çoğu büyük haber sitesinde dolaşan bir bilgi bu. Nisan ayı sonuna kadar kapatılmayan hesaplardan, hareketsiz hesaplardan önceden size bilgi verilerek hesap ücretleri alınmaya başlayacakmış. Bakalım göreceğiz. Her çıkan habere de inanmamak lazım, dediğim gibi zaman gösterecek.

Bankalar ile ilgili yazmış olduğum bilgilendirici diğer makalelerim için lütfen buraya tıklayın.

One thought on “Hareketsiz Banka Hesabı Ne Demektir ?”
Sizin Yorumunuz