Dikkatli Pişir İstediğin Kadar Ye

Yemek yapmak zevkli bir aktivite. Kimine göre stres atma vesilesi, kimine göre kendi kendini terapi etme yardımcısı, kimisi için de bildiğin gırtlak belası; pişir pişir ye.

Eskiden anadan, atadan, komşudan, eş dosttan ne görüp öğrenirsek onu yapıp yiyorduk ama artık internet var. Kadınların yeni oyuncağı bloglar var. “Ay hanımlar dün akşam misafirlerime nefis bir perde pilavı yaptım; aşağıda detayla yapılış fotoğraflarını paylaşıyorum mutlaka deneyin” diye yapıştırdı mı postunu e insanın yapası geliyor ister istemez. Malzeme sıkıntısı da yok nasıl olsa; en kötü online gurme sitelerinden sipariş verilebiliyor. Ooh pişir pişir ye. De nereye kadar? Pişireceksin tabii, can boğazdan gelir ama dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var. Bu kurallara uyularak yemek pişirildiğinde hem gırtlağımızdan kesmeye hem de mutfak zevkimizden mahrum olmamıza gerek kalmaz.

 

Arap Yağı Bol Bulabilir, O Onun Sorunu!  

arap-yagi-bol-bulursa

– öncelikle yemekte bizi en çok zorlayan şey yağ. Evet yemeğin tadı yağla geliyor belki ama buradaki husus hiç yağ koymamak değil, yeteri kadar yağ koymak. Örneğin sebze yemeği yapıyorsanız; bir kilo sebze pişirmek için iki çorba kaşığı sıvı yağ yetmektedir. Bu sayede hem yemeğin lezzeti, hem vücudunuzun keyfi kaçmamış olur. Hatta sebze yemeğinizi etli yapacaksınız, hiç yağ koymanıza gerek yok. Kavurun etinizi, salsın yağını suyunu, koyun sonra soğanı, domatesi bitti gitti. Zaten domates soğan tenceredeyken ne eklersen onun yemeği olur.

Kızarınca Daha Lezzetli, Biz de Biliyoruz!

kizartma-simpsons
– Kızartmasız olmaz. Türkiye insanıyız, kızaran şey lezzetli gelir bize. Haşlanan şey tatsız, kızaran şey lezzetlidir diye bir durum var. Evet doğru. Ama hergün kızartma da olmaz; biz de insanız. Fırını kullanın; serin folyonuzu, yağlı kâğıdınızı dökün üstüne istediğiniz malzemeyi, atın tuzunu biberini, bitti gitti. Patates haşlaması saman gibidir, kızartması şükela lakin Zeus sizi inandırsın fırın poşetinde pişen baharatlı  patates… uu beybi. Entelseniz buharda pişirme yöntemini de kullanabilirsiniz. Randıman alır mısınız bilemem.

Bir Tutam Ondan Bir Tutam Bundan

baharat-eklemek

– En başta dediğimiz gibi, yemeğin tadı büyük ölçüde yağından gelir. Yağın kölesi olmamak gerek. Taze ya da kuru sebzeler, baharatlar var. Baharatlar, yeryüzünde sihir olduğunun en büyük kanıtıdır. Büyü yapar gibi bir tutam baharat dökün; tabii sihirli sözcüğü kullanarak. Lezzetsiz yemek lezzetliye dönüşsün.
S.O.S

imgur

– Soslar da bir diğer önemli husus. Hatta bence lezzet bakımından ilk üç hususun içinde. Sosun genelde baş maddesi süttür. Tatlı sosu da olsa yemek sosu da olsa durum bu. Peki bizim yemeğimizde zaten yağ varken sosu yarım yağlı sütle yaparsak ne olur? Hiç bir şey J. Bak ne kadar basitmiş. He bu arada yarım yağlı süt, tam yağlı sütten pahalıdır. Bu da kaderimizin bize bir oyunu işte ne yapalım takdiri kapitalizm.

 

Şeker Parayı Cepten Çeker

toz-sekerin-zararlari

– Kurabiye, kek, turta vb. tatlı ürünler pişirirken toz şekere abanmayabiliriz. Bir bardak toz şeker mi diyor tarif, eksilt içinden bir çay bardağı, onun yerine pekmez koy. Hiç bir fark olmayacak tadında. Lakin beyaz dut ya da normal üzüm pekmezi olsun, öbürleri eksi oluyorL

Kezbanda Tayt Sütte Light Yeğdir

light-sut

– Soslarda uyguladığınız süt faktörünü, tatlılarda da uygulayınız lütfen. Zaten tatlı işte; amacı belli. Yarım yağlı sütle de tatlı, tam yağlıyla da. Yağ manyağıysan zeytinyağı iç; en azından bağırsakların çalışır.
Vitamini Posasında

meyvelerin-posasi

– Meyve suyunuzu kendiniz hazırlıyorsanız, meyveleri sıkınca geriye kalan posaları atmayın. Keklere kurabiyelere koyun. Süper oluyor. Hem de posadaki vitamini, lifi boşa gitmemiş oluyor. Yazık bulamayan var, değerlendirin.

15 thoughts on “Dikkatli Pişir İstediğin Kadar Ye”
 1. Son yazmış olduğunuz tavsiyenize katılıyorum özellikle portakallar çok kullanılıyor keklerde falan.

 2. yemekler gayet güzel anlamlı şekilde aktarılmış lakin tek sıkıntı göz doymuyor .

 3. yemek yapmak güzeldir genelde en iyi aşcılar ülkemizden çıkar ve erkektir kendi yaptığın yemek çok güzel olur

 4. Şeker konusunda dediklerinize sonuna kadar katılıyorum boşuna masraf.. zarar..

 5. Vitamini posasında tartışması var gerçekten posasında mı ona tam emin olamıyorum ben

 6. Evet yemekleri pişirirken yağ oranına dikkat etmeliyiz. Fazla yağ sıkıntı yapıyor sonra

 7. il resimde kadın acayip olmuş bir insan bu kadar yemesi sonucu gerçekten kötü görünüyor o yüzden kızartma ve yağlı yiyeceklerden korunmalıyız

 8. yemek yapmak bence çok iyi ve zaman geçirmek için bire bir erkek kadın fark etmez herkes yemek yapabilir zaten en iyi aşçılar erkektir.

 9. düzenli yemek yemek kilo aldırmaz dengesiz ve sağlıksız beslenmek kiloya neden oluyor yani aç kalarak zayıf olcam duygusu çok yanlış kızartma ve sağlıksız besinlerden uzak durun yeter

 10. en güzeli zaten böyle kendin istdediğin gibi pişiereceksin hem zevkli olur hem lezzetli ama bilenler için tabi

 11. dikkat etmeden pişirirsek herhalde yiyemicez ya da az yiyeceğiz. Şaka şaka bu gıda sektörü oldukça iyi ve çok kişiye hitap ediyor güzel bir paylaşım

 12. eğer dikkatli pişirmezsek herhalde yakarız yada iyi bir lezzet ortaya çıkmaz bence

 13. yemek yapmak kimi insan için zevklidir. kimileride sevmez. ama burada daha zevkli olacağı kesin tavsiye ederim

 14. çok yemek yemek iyi değil ama böyle topluca yemek pişirerek yemek iyidir. tavsiye derim

Sizin Yorumunuz