Çalgı Çengi 2 Güzel mi? Sinemaya Gitmeden Önce Oku

Çalgı Çengi 2 hakkında yorum yapmadan önce, geçmişten günümüze Türk sinemasına baktığımızda, sinemada en çok izlenen filmlerin başında, Düğün Dernek ve Düğün Dernek: Sünnet filmleri geliyor. Murat Cemcir ve Ahmet Kural bu ünlü filmleri yapmadan önce Çalgı Çengi ile karşımıza çıkmıştı. Şahsen benim ondan fazla kere seyrettiğim Çalgı Çengi, o kendine has naif yapısı, samimi oluşu, hani böyle iki tane hayatını oyunculuğa vermiş ama bir türlü voleyi vuramamış iki arkadaşın, oradan buradan eline geçenlerle çekmiş olduğu bir film gibi olduğunu belli ediyordu. Çalgı Çengi ve Düğün Dernek filmlerini yöneten kişi aynı; Selçuk Aydemir. Düğün Dernek bir nebze daha fazla bütçe ile çekilmiş olsa da Çalgı Çengi çekilirken Cem Yılmaz’ın destek verdiği birçok sinemasever tarafından biliniyor. Çalgı Çengi’yi vizyonda çok kimse izlememişti belki ama gerek DVD olarak alanlar, gerekse arkadaşlarından duyup indirip izleyenler tarafından kötü yorum almadı desek yanlış olmaz. Bu sayede Murat Cemcir ve Ahmet Kural artık tanınır olmuştu ve aynı çizgide başarılı işlere devam ediyorlar.

çalgı çengi 2 fragman
çalgı çengi 2 full izle

Çalgı Çengi 2 Konusu

Çalgı Çengi’de kendi halinde 2 müzisyen olan Gürkan ve Salih, düğün şarkıcılığı yaparken istemeden bir mafya hesaplaşmasının ortasında bulmuşlardı kendilerini ve bu çatışmaya dahil olmuşlardı. Çalgı Çengi 2 filminde de bu iki teyzemin oğlu, mafya ile haşır neşir olmaya devam ediyorlar. Birgün mafya camiasından birinin düğününde nikah memurunu kaçırmak için görev aldıkları zaman, kaçırdıkları nikah memurunun Tarkan’ı keşfeden kişi olduğunu öğrendiklerinden, artık düğün şarkıcılığı yapmaktan usanan Gürkan ve Salih, kaçırdıkları kişinin kendilerini de yıldız yapmasını isterler.

Bütçe İyi Olunca Çalgı Çengi 2 Farklı Olmuş

Murat Cemcir ve Ahmet Kural ilk Çalgı Çengi’de hayatlarında istedikleri yere gelememiş, gariban Ankaralı gençleri sahneye yansıtıyorlar Çalgı Çengi 2 filminde yine aynı karakterde. Yazının başında bahsettiğim maddi imkansızlıklardan film ne kadar az mekanda ve düşük teknik ekiple çekildiyse bu filmde tam tersi olmuş.

çalgı çengi iki yorum
çalgı çengi ikimiz yorum

Belki bu durum güzel aksiyon sahneleri ile kaliteli kareler kazandırmış olsa da ilk filmdeki samimiyet bana göre kaybolmuş. Tabi bu tamamen izleyiciye göre değişmekte; kimi insan büyük bütçeli gişe filmlerinden hoşlanırken, kimi sinemaseverlerin daha naif, “festival filmi” diye tabir edilen filmler hoşuna gider. Belirtmiş olduğum bu husus, filme hem artı hem de eksi katmış oluyor.

Bir komedi filmine göre oldukça zor aksiyon sahneleri barındıran Çalgı Çengi 2, bu sayede hedef kitlesini de büyütmüş olmuş diyebiliriz. Çünkü bu sahneler oldukça güzel çekilmiş; “komedi filmi değil miydi bu kadar aksiyona ne gerek var?” denmiyor.

Çalgı Çengi’deki karakterleri saymak istersek; Gürkan, Salih, giriş kattaki teyze, sevişgen çift,  mafya babası, mafya babası yardımcısı, güvenlik görevlisi, güvenlik görevlisinin eşi geliyor. Çalgı Çengi İkimiz’de mekan sayısı ile birlikte karakter sayısı da artmış. Her karakter dolu dolu diyemeyiz; sadece anlık güldürmek için eklenmiş karakterler çoğunlukta. Bazı izleyicilere güzel gelmeyebilir fakat bu ekipten, bu tip karakterler her işlerinde karşımıza çıkıyor. O yüzden yakınmaya gerek yok.

Çalgı Çengi 2’ye Gidilir mi?

Sinematik olarak bence gerek yok. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmek için, hem komedi sevenler, hem de az buçuk aksiyon severler için hoş bir film olmuş. Yalnız belirttiğimiz gibi Çalgı Çengi’nin ilk filmine göre yapım açısından üstün bir film ile karşılaştık.

çalgı çengi izle
çalgı çengi 2 full izle

Murat Cemcir ve Ahmet Kural her zamanki gibi seyirciyi güldürmeyi başarıyorlar. Bu sene Çalgı Çengi 2 için gişeyi altüst etti diyebileceğimiz bir sene olabilir fakat yeni Recep İvedik filminin de bu sene çıkacağı biliniyor. Bu Çalgı Çengi 2’nin listelerde olacağı yeri belirleyen etkenlerden biri olacaktır.

Sizin Yorumunuz