Bilge Adam mı? Bir Daha Düşünmeni Tavsiye Ederim

Bilge adamın eski bir öğrencisi olarak ve yaklaşık 10.000 lira para veren biri olarak söyleyebilirim ki, para verip kesinlikle bir meslek sahibi olacağınızı düşünmeyin. Evet kursiyerlerine, kariyer imkânı sağlamakta ancak, bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az bu sayı. Çok başarılı olmanız ve kendinizi sevdirmeniz gerekmekte. Oradaki öğretmenlerle diyaloğunuz olması gerekiyor.
Şunu söyleyebilirim ki bilge adam ile ilgili olarak, kesinlikle mükemmel ötesi pazarlamacıları var. Sağ olsun süslü bayan arkadaşlar çok güzel pazarlama yapıyorlar, hiç bitmeyen ve sürekli olan bir pazarlama taktikleri mevcut. Telefonunuzu bıraktınız mı sürekli ararlar ve kampanya hep son gündür. Yani kayıt olmak için ön bir talebiniz oluyor, daha sonra sizinle görüşmeleri neticesinde size sürekli olarak, bu fiyat için son 3 gün, son 2 gün veya son gün haberiniz olsun gibi telefonlar alacaksınız.
Ben de kayıt olmadan önce çok araştırdım bu yazıları okudum ama itimat etmedim, ama malesef yorum yazan arkadaşlar gerçekten doğru söylemiş. Memnun kalan yok mu elbetteki var ancak çok az. 10.000 lira vererek sadece bir kaç tane arkadaş sahibi oldum diyebilirim. Üstüne iki yılım boşa gitti. Yol ve yemek paralarını da saymıyorum. Herşey parayı alana kadar daha sonra ip onların eline geçiyor. İmzalattıkları sözleşmeler sayesinde, ilk gün bırakan arkadaşım oldu parasının yüzde 25’ine kesik atılarak iade edildi ve iki aya yakın bir süre beklemek zorunda kaldı.
Verilen fiyatlar kdv dahil olmak zorundayken, fatura istendiğinde artı kdv eklendi fiyata. Bir ders 4000 lira paket alırsan 8 ders 9000 oluyor maselef orantısız bir fiyat tablosu koyuluyor önünüze siz de 8 ders mantıklı diye kariyer kart alıyorsunuz ancak 2 yıl içinde 8 dersi almanız pek de mümkün olmuyor. Ancak bomboş bir insan olacaksınız ki 5-6 ders alabilesiniz. Ayrıca anlamadığınız dersleri yeniden alabilirsiniz deniyor ancak, kaldığınız yerden alma şansınız olmuyor başka bir sınıfa geçiyorsunuz ya ileride ya daha geride oluyor. Devamsızlık halinde büyük kaybınız oluyor.
Daha önceden alt yapısı olmayan biriyseniz ve programlar hakkında oraya gidene kadar hiç bir bilginiz yoksa buradan aldığınız kurs ile yazılımcı olacağınızı sakın sanmayın. Bilge adam sadece ön bilgi veren bir yer. Yani size neyi nasıl yapacağınızı anlatıyorlar hepsi bu. Eğer zaten azimli biriyseniz, google, kitaplar ve videolarla bilge adamın verdiği eğitimleri almanız mümkün. Verdikleri kitaplar beş para etmez, kursu yarım bırakırsanız sizden 1000 liraya yakın para keserler ve kitaplar öğrenmeye açık kitaplar değil. Ansiklopedi gibi düşünün.
Bilge adamda o kadar arkadaşım oldu, belki 50 belki 60 ama sadece 4-5 tanesi bir yerlere gelip, bu alanda bir işe yerleşebildiler. Onlar da zaten geçmişi olan, bilgisayar bölümü okuyan arkadaşlardı çoğu. Hem çalışıp, hem kursa gitmek ve bir şeyler yapmak çok zor. Açıkçası benim 2 yılım boşa gitti, bilge adama kayıt olmadan önce bir daha düşünmenizi ve iyi bir analiz yapmanızı tavsiye ederim. Ben çok ama çok pişmanım, keşke şimdi cebimde 10.000 liram olsaydı.
İnternette biraz araştırma yaparsanız konu ile ilgili bir sürü şikayet bulabilirsiniz. Sizlere sadece şunu söyleyebilirim ki yüzde 95 ine itibar edin, size söyleyebileceğim tek şey bu.
19 thoughts on “Bilge Adam mı? Bir Daha Düşünmeni Tavsiye Ederim”
 1. Makale konusu güzel işlenmiş bir parcada sitem edilmiş olarak algıladım umarım acanına ulaşmıştır yazıyı yazan arkadaş.

 2. Çok güzel bir makale olmuş sağolun sizden sonrakilerin bu tuzağa dusmemeleri için uyarmissiniz bir nevi iyilik

 3. bilgilendirme için teşekkür ederim oysa ben ismini duyunca wowow derdim oysa şimdi birkez daha düşünmeliyim diyorum uyarılar için teşekkürler

 4. Eskiden basıl isim yapmış kelebek mobilya vardı buda böyle isim yapmış sadece bence

 5. bilge adam sadece bir belge veriyor. bu sayede sektörde bir şey bildiğinizi işverenlere bildirmiş oluyorsunuz

 6. Paylaşım için çok teşekkürler boyle bir firmanının boyle saçma stratejisi olması üzücü.Sonuçta herkez bir gelecek planı için orda.

 7. Hocam inanın paraya kıyıp yazılmayı düşünüyordum adam gibi orası var diye sağolun,sayenizde uzak duracağım

 8. bilge adam için çok iyi şeyler duymuştum ama sayenizde bilgilendim . paylaşım için teşekkürler internettede baktım çok şikayet var

 9. Valla o kadasr güzel bir konuya değinilmiş ki… Benim de bir arkadaşım zamanında 5000 tl den indirim yapa yapa 2800 civarı bir ücretle bilge adam a gimişti ama sonuç tırttt. O paralarla kendinizi daha çok geliştirebilirsiniz bence.

 10. hmmm, bende bilge adamda 300 saatlik bir eğitime katılmayı düşünüyordum. Fiyat istedim telefonda vermediler. Ofise gelmeniz gerek fiyat için dediler. Biraz daha düşüneyim bakalım.

 11. Benim bir arkadaşımda gitti ancak bitirdiğinde memnun kalmadı.Bğyük umutlarla gitmemek gerekir düşüncesindeyim sonrası hüsran oluyor.Yazı için tşklr güzel boktalara değinmişsiniz.

 12. Aslında adını da çok sık duyduğumu bir eğitim merkezi ama. Biraz daha temkinli yaklaşmakta yarar var demek ki.

 13. sahibinden com kimine göre iyi kimine göre eleştiri konusu hiç bir sistem dört dörtlük olamıyacağına göre eksileri görenler kendilerini düzeltmeli diyorum

 14. Bende eğitim almayı düşünüyordum bilge adamdan. Başka yerler bakmak iyi olacak sanırım. Başka yerlerde de gördüm benzer şikayetler. Eğitmenler yetersiz diyenler var.

Sizin Yorumunuz