3d yazıcı fiyatları

3D Yazıcılar İle Neler Yapılabilir?

3D Yazıcı 3 boyutlu yazıcı 3D printer… Artık yavaş yavaş her alanda kendini göstermeye başladılar. 3D yazıcı teknolojisinin, piyasaya sürüldükten sonra ilk kullanıldığı alanlar otomotiv sektörü ve uçak sanayi gibi içerisinde ciddi mühendislik gerektiren parçaların yer aldığı yerler olmuştu. Fakat günden güne yaygınlaşmaya başladıktan sonra, ofislere ve artık evlerimize de girmeye başladılar. 3D yazıcılar gündelik yaşantımızda büyük bir rol üstlenecek gibi gözüküyor. Çünkü hayal edebileceğiniz her nesneyi üç boyutlu yazıcılar ile birebir gerçek boyutlarında ve tüm fonksiyonları ile üretmek mümkün. 3D yazıcılar ile neler yapılır, neler tasarlanır bunları belirtmeden önce 3D yazıcı nedir ve 3D yazıcı nasıl çalışır bunları kısaca öğrenelim.

3D Yazıcı Nedir

3D yazıcılar hakkında bilmeniz gerekenler roket bilimi gibi çok karmaşık, ileri teknoloji bilgiler değildir. 3D yazıcı teknolojisi en kısa şekilde katmanlı üretim olarak tanımlanabilir.

Bir bilgisayar ortamında, 3 boyutlu tasarlanan herhangi bir nesne çatal, kaşık, bıçak, protez bacak, direksiyon simidi, lazımlık, kılıç… elle tutulabilir, gözle görülebilir her şey tamamen gerçek bir şekilde ortaya çıkarılabiliyor. Bir bilgisayarda yaptığınız tasarımın, 3D yazıcıda kullanılabilir olabilmesi için stl formatında olmalıdır. Eğer ki bilgisayarınızda 3 boyutlu tasarım yapma programınız ve bu tasarımı ortaya çıkartabileceğiniz 3 boyut tasarım tecrübeniz yoksa, internet üzerinden stl formatında hazır kalıplar bulabilirsiniz. Ücretsiz  3D printer için stl dosyaları indirerek, 3D printerdan ürün çıktısı alabilirsiniz. Fakat ben kendim 3D tasarım yapabiliyorum diyorsanız da yine ücretsiz 3D printer tasarım programları kullanabilirsiniz.

3d yazıcı yapımı
3 boyutlu tasarım yapma programı

3D Printer Nasıl Çalışır

3 boyutlu printer ile yazdırma teknolojisi, 3D yazıcı nedir kısmında da belirttiğimiz gibi katmanlı üretim mantığı ile çalışır. 3D printer için ürün tasarımı yaptıktan sonra, dilimleme isimli aşamaya geçilir. Dilimleme aşaması, 3D tasarımı yatay bir biçimde katmanlara ayırmaktır. Dilimleme aşaması da 3D dilimleme programları ile uygulanır. Daha sonra elimizdeki dilimleme aşaması tamamlanmış 3D tasarım, baskı sürecine girer ve dilimlenmiş katmanlar üst üste eklenerek model 3 boyut kazanır ve gerçek bir ürün olarak üretilir.

3D yazıcılar baskı yapmak için plastik kullanır. Evlerimizde ve tasarım ofislerinde genellikle kullanılan 3D yazıcı hammaddesi PLA ve ABS plastiklerdir. Bu plastikler çok geniş çaplı renk opsiyonu sunduğu için, istenilen renkte nesne üretilmesi sağlanır.

3D Printer İle Neler Yapılır?

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi uçak sanayisinde ve otomobil sektöründe yaygın olarak kullanılmasının haricinde, medikal sektörde de 3D yazıcılar kullanılmaya başlanmıştır. İnsan hayatında önemli etkiler yaratacak gibi gözüken ve mümkün olmadığını düşündüğümüz her şeyin değişebileceğini, artık 3D yazıcılar ile fark edebiliyoruz. Sanayi sektörüne bakacak olduğumuzda, 3D printer ile yapılacakların haddi hesabı yok fakat biz bizim gibi evde kendi kendine 3d printer kullanacaklar için birkaç öneride bulunmak istiyoruz. 3D yazıcılar ile evde yazıcının özellikleri ve kapasitesine göre tüm mutfak ürünleri basılabilir. Ayrıca evinizde ya da ofisinizde kullandığınız kırtasiye ürünlerini de 3D yazıcı ile üretebilirsiniz. Kalemlik, ataç, kalemtıraş, kitap ayracı, cetvel gibi alternatifler mevcut.

Çocuklarınızın oynadığı oyuncakları kendiniz üretmek isterseniz, yine 3D printer kullanabilirsiniz. Arzu ettiğiniz renkli figürler basarak çocuklarınıza hediye edebilir, onlara kumbaralar basabilir, oyuncaklarını koyabilecekleri bir kutu yapabilir, canlı çiçeklerinizi koyabileceğiniz ya da kuru çiçekleri de aranjman yapabileceğiniz saksılar basabilir, kendinize ve sevdiklerinize hediye etmek üzere çeşitli tasarımlarda, herkesin zevkine göre telefon kapları 3D printer ile yapılabilmektedir.

2 thoughts on “3D Yazıcılar İle Neler Yapılabilir?”
Sizin Yorumunuz