Mortgage Nedir?

Mortgage İngilizce kökenli bir sözcüktür. Mortgage Türkçe ne demek diye bakacak olursak, tutsat, ipotekli satış geniş anlamda uzun dönemli ve kullanılan evin ipotekli oluğu konut kredisidir. Türkiye’de çok fazla yaygınlaşmasa da Avrupa ülkelerinde ve özellikle Amerika’da en çok kullanılan konut kredisidir. 20 ya da 30 yıl gibi uzun zamanlı ödeme planı olan mortgagelar peşin parası olmayan kişilerin ev sahibi olmasını sağlar.
Türkiye’de 2007 yılında çıkan yasa ile mortgagelar kullanıma sunulmuştur.

Çok az peşinatı olup ev almak isteyenler mortgage kullanabilirler. 10 yıllık bir konut kredisi sizin için yeterli olmayabilir ama 20 30 yıllık mortgage isinizi görecektir. Örneğin 22 23 yasında okulunuz biter bitmez mortgage kullandığınızda orta yaslarınıza geldiğinizde ufak ödemelerle eviniz olmuş olacak.

Konut kredisi ile mortgage arasındaki fark nedir derseniz esasen pek bir fark yok. Mortgagein taksitleri ufak olsa da şartları biraz ağır. Örneğin konut kredisinde iki adet taklidi ödemezseniz bir yıl içinde ödeme opsiyonunuz bulunuyor. Ama mortgage taksitini üstuste 2 ay ödemezseniz banka ödemiş olduğunuz peşinatı ve taksitleri iade edip hemen evi satışa çıkartır.

One thought on “Mortgage Nedir?”
  1. tutsat, ipotekli satış geniş anlamda uzun dönemli ve kullanılan evin ipotekli oluğu konut kredisidir işte bu yazan özellik yüzünden pek çok tanıdığım ailler hacizlere düştü oturmamış ekonomilerde sıkıntılı bir yöntem olduğunu yazmadan gecemiycem.

Sizin Yorumunuz