Kasko Fiyatları Neden Arttı?

Bildiğiniz üzere araç sahibi olan olmayan herkesin ağzında şu anda bu muhabbet var: Kasko fiyatlarındaki yüksek orandaki değişiklikler.

Öncelikle belirtmek isterim ki kasko fiyatlarını karşılaştırırken bodozlama araştırıyoruz. Çoğu insan kasko ile zorunlu trafik sigortası arasındaki farkı bile bilmiyor. Bilmemek ayıp değil elbet de ancak bilmeden konuşarak, diğer insanların kafasını karıştırmak en kötüsü. Özellikle aracı olan insanların kafası bu durumda daha da karışık hale geliyor. Kasko fiyatı alırken bir sigorta acentasından, fiyat karşılaştırmasını sağlıklı yapmadığımızı düşünüyorum. Örnek vermek gerekir ise x marka model araç için, bir yerden bin lira fiyat aldık diyelim. Başka bir yerden de 900 lira kasko fiyatı alıyoruz ve aaa burası ucuz diyoruz. Parasal anlamda poliçenin düşük olması, aslında o kaskonun ucuz olduğunu veya iyi pazarlık yaptığımızı göstermez. Mantıklı olan değerlendirme, poliçenin içeriği ile beraber yapılan değerlendirmedir. Mantıklı olan değerlendirme, poliçe teminat tutarlarının kıyaslanarak yapıldığı değerlendirmedir. Yoksa bir sigorta acentası, pazarlık esnasında size yüz lira indirim yapabilir; bu sizi sevindirmesin. Siz farkında olmadan 50.000 olan teminatı 40.000 olarak yaptı mı aslında size orada indirim değil, bindirim yapmış olacaktır 🙂

Hele hele şu zamanda elimizde internet bolca mevcutken, internetten de kasko fiyatlarını araştırma şansımız varken, yıllar geçmesine rağmen hâla neden bu anlamda kendimizi geliştiremiyoruz, gerçekten anlamış değilim.

Son dönemde kasko fiyatlarında bir artış söz konusu biliyorsunuz. Evet cidden epey arttır fiyatlar ancak aslında bakarsanız bu karşılıksız, direk bir artış değil. İnsanlar yine araştırmadan, bilmeden konuşuyor malesef. Hatta bu artışı belli bir kesime suç bulmak için kullananlar bile mevcut ancak içeriğe biraz baktığınızda bu kadar bir artışın durup dururken olmasının mantıklı olmayacağı kanısına varabiliriz. Sigorta şirketlerinin amaçları zam yapmak olsaydı bile, bu kadar zammı bir kerede yapmazlardı değil mi? Çünkü sektör zor duruma girmiş oldu bir yandan da. Zam yapacak olsalar yavaş yavaş yıllara yayarak yapabilirlerdi. Böyle göstere göstere yapmazlardı diye düşünüyorum.

Ayrıca benim bildiğim ve sigortacı arkadaşlarla konuştuğum kadarıyla, eskiden kazalarda sigorta şirketleri araç değer kaybının bedelini karşılamıyordu. Ama şimdi devletin getirmiş olduğu bir zorunluluk nedeniyle sigorta şirketleri, kaza durumunda aracın düşen değerini karşılamak ile yükümlüdür maddesi getirildi.

Biliyorsunuz araç kaza yapınca sıfır gibi olmuyor değeri düşüyor, işte bu değeri artık sigorta şirketleri karşılamak zorunda bırakıldı. Sigorta şirketleri de bu durumda mevcut fiyatlarla bu yükü kaldıramayacaklarını belirterek, toplu olarak anlaşıp hepsi birlikte fiyatları yükseltmiş durumdalar. Aslında fiyatlar zamlanmadı, teminatlar değişti. Zaten bu kadar zam gelme ihtimali de yok şu an ki ekonomik durumumuzda.

Zam gelir de bu kadar zammın bir açıklamasının olması gerekirdi bence ve bana göre de bu zammın gerekçesi, devlet tarafından zorunlu kılınan teminatlar. Siz de size lazım olmayan teminatlarınızı poliçenizden çıkartarak fiyatı biraz daha aşağı çekebilirsiniz.

6 thoughts on “Kasko Fiyatları Neden Arttı?”
  1. bu durum çok karışık bir hal aldı insanlar kendi gördüğü goz ile hersene bu kadar veriyorduk şimdi iki katı oldu mantığı ile bakıyor

  2. bi yandan iyi oldu bi yandan kötü oldu aslında. Eski araçların trafikten kalkması için bir bahane oldu

  3. ben bir çok kişinin aksine artmasını olumlu buluyorum bu sayede eski model aracı olanlar araçlarını yenilemek zorunda kalacaklardır.

  4. fiyatların düseceğine dair yeni konusmalar var ama bence düşmeyecek bu saatten sonra bu fıyatları kabul etmek lazım

  5. Bu aralar araba fiyatları da yüksekmiş durumda yeni araba alacağım hayla bulamadım güzel, temiz.

Sizin Yorumunuz