E-Tebligat Nedir?

e-tebligat yani elektronik tebligat, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 456 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu genel tebliği hükmüne göre, tebliği gereken belgelerin elektronik tebligat sistemi ile mükellef olan kişilerin elektronik adrese tebliğ edilmesidir. bu tebligat, fiziki ortamda yapılan tebligat ile aynı sonuca gelir; hiçbir farkı yoktur.

elektronik tebligat ne zaman kullanılmaya başlandı?
e-tebligat uygulaması, 1 Ocak 2016 tarihinde hayata geçecek ve bu tarihten itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz. fakat 1 Ocak 2016 tarihinden önce e-tebligat sistemi kullanmak için bildirimde bulunan vergi mükellefleri 1 Ekim’den beri e-tebligat sistemini kullanmaktadır. elektronik tebligat başvurusunu, vergi mükellefleri bizzat kendileri yapabilirler. onun haricinde eğer ki vakit ayırıp gidemeyecek olan mükellef kişilerse kanuni temsilcilerinin vasıtasıyla da e-tebligat başvurusunda bulunabilirler. fakat bunun için özel yetki içeren noterden alınmış vekaletnameye ihtiyaçları vardır.

e-tebligat başvurum kabul oldu mu nasıl anlarım?
e-tebligat başvurusu yaptığımızda ve tebligat gönderdiğimizde, elektronik tebligat talep bildiriminde bulunurken belirtmiş olduğunuz telefon numaranıza kısa mesaj olarak ya da belirttiğiniz email adresinize mesaj göndererek bilgilendirme yapıyorlar.

elektronik tebligat sisteminde gelir idaresi başkanlığı’nca düzenlenen gönderileri, bu gönderilerin gönderim tarihlerini, iletim tariflerini görebilmekteyiz.

elektronik tebligat sistemi ile gönderdiğim belgeler ne zaman tebliğ edilir diye merak ediyorsanız; e-tebligat sistemi ile gönderilmiş olan mükellef kişinin, elektronik ortamdaki adresine ulaştığı tarihi izleyen, beşinci günün sonunda tebliğ edilmiş sayılır. bu durum oluştuğunda tekrar normal posta ile tebligat yapılması gerekmez.

e-tebligat bildiriminde kaydettiğim bilgileri değiştirebilir miyim?
vergi mükellefi olan kişi, https://intvrg.gib.gov.tr internet adresine giriş yaparak daha önce girmiş olduğu bilgileri internet sitesi üzerinden güncelleyip, değiştirebilirler.

elektronik tebligat sisteminden çıkılır mı?
eğer ki zorunlu veya ihtiyari olarak e-tebligat sistemine dahil olduysanız, zorunlu bir durum olmadıkça sistemden çıkılması mümkün değil. bu zorunluluk halleri nedir diye bakacak olursak; gaiplik, tüzel kişilerde ticari sicil kaydının silinmesi ve ölümdür.

elektronik tebligat sistemine dahil olmazsam ceza gelir mi?
e-tebligat sistemine dahil olmak zorundaysanız, belirlenen süre içerisinde bildirimde bulunmazsanız vergi usul kanunu’nun mükerrer 355. maddesine göre, özel usulsüzlük cezası gelir. bu kişilere başkanlık resen oluşturulan internet vergi dairesi kullanıcı kodu, şifresi tebliğ edilerek tebligat gönderilir.

neden e-tebligat sistemi kullanmalıyız?
e-tebligat sistemi hizmet kalitesini arttırmaktadır. fiziki ortamda günlerce, haftalarca süren tebligat işlemleri elektronik tebligat sistemi ile sadece saniyeler içerisinde gerçekleşiyor. tebliğ edilecek belge, iş yerinin başka biri tarafından değiştirilmesi imkansız hale geliyor. bilgilerimiz güvende ve korunaklı bir ortamda kaydediliyor. e-tebligat sisteminde, tebligat ne zaman yapılmış, gönderen kurum kimdir,  gönderilen tebligat ve ekleri nedir gibi sorularda herhangi bir yanlışlık olmuyor. elektronik tebligat yapılan tebligatlar zamandan tasarruf, enerjiden tasarruf ve kağıttan tasarruf sağlar. hem kişinin boş vakti hem de doğa ve yeşil korunmuş olur. tebligat yapmak için siz ya da vekalet vermiş olduğunuz kişi tebligatı götürmek için yol masrafında bulunur. elektronik ortamda yapacağınız tebligat için herhangi bir ücret alınmaz.

5 thoughts on “E-Tebligat Nedir?”
  1. Herşeyin çok basit hacklenebildiği bir dünya da böyle hassas konular keşkedijitalleşmese bari

  2. yeni kanun ile büyük firmalar kullanmaya başlayacak hizmet güzel ama tebligat başı para alacaklar ücretlerde çok yüksek

  3. e tebligat ve daha birçok şey e sistem üzerinden yapılmaya başlandı eskiden haftalarca beklemek zorunda olduğumuz yazışma sistemleri şimdi anında oluyor.

Sizin Yorumunuz