Dominos ve Diğer Pizza Kampanyaları

Efendim bugün de merhabalar. Bu günkü ilk yazımı kaleme alacağım ve bugün yaşadığım tuhaf bir olayı sizlerle paylaşmak istedim.

Öğleden sonra karnım acıktı. Kendim hazırlamaya da üşendim açıkçası. Daha eve gitmeden siparişimi telefonla vermek üzere bölgeme bakan Dominos pizza şubesini aradım. Her zaman bir kampanya var zaten Dominos’ta. Açıkçası bu kampanyalar bana hep saçma sapan ve dengesiz gelmiştir ama bugün yaşadığımda daha farklı bir dengesizlik vardı.

Sadece Dominos değil, tüm pizzacılar insanlara daha fazla pizza satmak için deli gibi kampanyalar yapıyorlar. Neredeyse hepsi diyeceğim ama bence çoğunlukla bu kampanyalar bize yiyeceğimizden fazlasını satma odaklı. Arıyorsun sipariş vereceksin, öyle fiyatlar söylüyorlar ki uygun olacağını düşünüp hep fazlasını alıyoruz. Hem sağlık acısından kötü, hem de israf artıyor. Millet obeziteyle savaşıyor bizimkiler öbür taraftan daha fazla hamuru dayıyorlar bizlere. Her seferinde yettiği kadar almaya çalışsam da mecburen fiyatlara yenik düşüyor ve hep ekonomik olduğunu sandığım bir büyüğünü alıyorum. Sonuç ya israf ya şişkin bir mide. Arıyorsun küçük boy pizza söyleyeceksin, yetecek o sana biliyorsun. Ama küçük boy pizza örnek veriyorum 16,90 orta boy pizza 18,90 diyorlar. Mecburen orta alıyoruz. Ama bence bu şekilde yapmasalar daha iyi olur ve daha fazla insan pizza yiyebilir. Yap kardeşim ufak boy pizzayı 12,90 veya daha az herkes yesin. Neden millete mecburi istikamet olarak oboziteyi gösteriyorsunuz.

Bugün aradım, bakın şimdi olaya bakın bir. Aradım pizza söyleyeceğim. Orta boy Extravaganza ne kadar dedim. Bana 12,90 dedi, tamam güzel yanına bir de kola ekle dedim ne kadar dedim, adam 20,90 demesin mi? Kardeşim bu nedir ya. Bir litre kola 8 lira mı? Kurşunsuz 95 oktan mı satıyorsun babacığım sen anlamıyorum bu nedir ya?

Size de çok saçma gelmiyor mu? Mecburen sadece pizza aldım. Başka bir seçeneğim olsa, böyle fiyat uygulaması olan bir yerden alışveriş yapmam ama mecburen alıyoruz. Çevremizde doğru düzgün başka bir şey yok ne yapalım. Şunu demek istiyorum adamlar öyle saçma sapan kampanyalar yapıyorlar ki anlatamam. Hep daha fazlasını satmaya çalışıyorlar; nasıl mı? Şöyle, daha önceden orta boy Extravaganza ile bir litre kola 18,90 idi. Fazla bana diyorsun bir ufağı diyorsun kolasız 16,90 diyorlar. Bu kadar olmaz yahu. İşin tuhaf tarafı, kalabalık olduğunda da büyük alayım diyorsun bu sefer atıyorum rakamı 35 lira diyorlar. Ama diyor şöyle bir kampanya var eee kolası da var, yanında patates de var, eee 32,90. Ya arkadaş bu nasıl bir fiyat politikasıdır. Daha fazla ürünü daha az fiyata veriyorlar veya birazcık üstüne veriyorlar örnek veriyorum 36,90 veriyor mesela. Onca verdiğin şey 1,90 mı yani? O kadar ürünü 36,90 veriyorsan, yapsana sadece tek büyük boy olanı 29 lira 28 lira insanlar yiyebileceklerinden fazlasını almasınlar da israf olmasın. 1,90 için tamam onlar da olsun diyorsun bu sefer onlar kalıyor ziyan oluyor.

Bence bütün pizzacılar doğru düzgün bir politikaya geçmeli. İşin içeriğini bilmiyorum ama bir müşteri olarak bu durum canımı çok sıkıyor ve rahatsız olduğumu dile getirmek istiyorum. Yapın şu pizzaların fiyatlarını, nasıl pizzalar küçükten büyüğe gidiyorsa, fiyatları da onlara göre. Bir şey eklediğin zaman pakete o zaman ekstra para alın. Yemeyeceğimiz ürünlere para verdirmeyin. Ülkemizin kaynaklarına, buğdayına, patatesine yazık. Bir de 50 tane paket yapmayın karman çorman oluyor. Telefonla aradığın Dominos pizzanın görevlisi bile saymakta aklında tutmakta zorlanırken, müşteri nasıl tutsun bunca şeyi. Pizzanın içine koyup da yolladığınız, el broşürlerini okumadan suratına bakmadan atıyorum. Çünkü yaptığınız kampanyalardan hiç bir şey anlamıyorum. Çok fazla ve iç içe. Karman çorman. Arıyorsun adam kampanyaları, seçenekleri sayana kadar kontörün bitiyor yahu. Ondan sonra başlıyorsun telefonda havuz problemi çözmeye. İş yemek yemekten, karın doyurmaktan çıkıyor artık orada. Onu alsam böyle olur, böyle yapsam şöyle olur, ama onda bu da var oooooo karnım doydu benim veya konuşana kadar bir restoranın önünden geçtim artık orada yemeye karar verdim, ne yoracağım kafamı bu kadar.

Bence kampanyalar daha az ve insan beynini yormayacak cinsten olmalı. Anlaşılabilir olmalı. Bir pizza alana iki pizza bedava diyor mesela. Biz hiç sanmıyoruz o iki tane pizzanın bedava olduğunu. O zaman normal zamanda fena kazanıyorsunuz. Adama zorla 3 büyük boy pizza satmayın kardeşim. Fiyatların daha mantıklı olmasını rica ediyoruz.

6 thoughts on “Dominos ve Diğer Pizza Kampanyaları”
  1. enfes yorum ağzınıza sağlık. Ancak biz millet olarak develerin dikenle olan ilişkisini daha bir sempatik bulmazmıyız zaten.

  2. dominos ve ceasars tescilli tonguz mamulü olduğundan ve en güzel pizzayı dabunlar yaptığından maalesef şu an pizza yiyemiyorum öğrendiğimden beri ve uzunca da bir araştırma yaptım ve doğru çıktı

  3. Reklam paralarını çıkartıyolardır acıkınca kafa dominosa gider diyolar ama daha çok cepten gidiyo ne olacak 🙂

  4. Dominos’ta çok iyi pizza yapılıyor bene ve insanın da gözü doymadığı için durum böyle devam ediyor.

  5. Pizzayı sık tüketen birisi değilim ama arada arkadaşlarla gidip alıyoruz. Sbarro tavsiye etmem.

  6. ya siz iyi güzel açıklamışsınızda dominosun sitesine girsenize adamlar 3 adet orto boyu yapmışlar 34,9 iyi güzel diyorsun kazancınız 70 tl normal alsan 105 tl diyorlar eee sonra bir bakıyorsun aşşağıda orta boy istedigin pizza 17 tl amk adam silkeliyorlar resmen.

Sizin Yorumunuz