Yazın Ter Kokusu Nasıl Önlenir?

Terleme aslında vücudun zararlı toksinleri dışarı attığı doğal bir vücut fonksiyonudur. Terleme sırasında vücuttan atılan sıvı renksiz ve kokusuzdur. Ancak terleyen bölgelerde bakteriler çok çabuk ürediği için bu olayı oldukça kötü kokulu hale getirebilirler.

Terleme vücudumuzun sağlığı açısından yararlıdır. Terleme ile cilt nemlenir, boşaltım sisteminiz rahatlama hisseder. Ancak terlemeye bağlı hissedeceğimiz kötü kokular hepimizi rahatsız eder.

Ter Kokusunu Önlemek İçin Ne Yapabiliriz?

Öncelikle neden terlediğimizi bilirsek sorunun önüne geçme konusunda daha dikkatli olabiliriz. Yapılan egzersizler, bununla birlikte sıcak hava, endişe, korku, heyecan gibi durumlarda hissettiğiniz duygular, sahip olduğunuz bazı hastalıklar terlemeye neden olabilir. Bu durumlara bağlı olarak hemen duş alınmazsa ve vücut temizliği yapılmazsa, ne yazık ki ter kokusu olmaması elde değil.

Ter kokusunu azaltmak adına piyasada bulunan kozmetik firmalarının deodorantlarını kullanabilirsiniz. Kuru ve temiz bir koltuk altına sıkmanız gereken deodorantların bu konu hakkında etkisi tartışılmaz. İçerdikleri parfüm yağları nedeniyle hem güzel kokmanıza hem de ter kokusundan uzun süre korunmanıza yardımcı olur. Deodorantların içerdiği bazı maddeler, ter kokusuna neden olan bakterilerin oluşumunu engellediği için ter kokusuna karşı uzun süre etki sağlar. Ancak unutmayın ki, terli olan bir vücuda deodorant sıkmak ter kokusunu önlemekten ziyade ortaya daha kötü bir kokunun çıkmasına neden olur. Bu nedenle deodorantı sıkacağınız bölgenin kuru ve temiz olmasına özen gösteriniz.

Bununla birlikte sizin de uygulayacağınız yöntemler ter kokusunu azaltabilir. Günlük olarak düzenli bir şekilde alacağınız duş, ter kokusuna neden olan bakterileri kontrol altına alabilir. Bu da sizin daha az ter kokusuna sahip olmanızı sağlar. Alınan duştan sonra önemli bir nokta olan tamamen kurulanmak bu konuda önemli bir etkiye sahiptir. Bakteriler nemli ortamları sevdikleri için ıslak kalan bölgelerde çabuk ürerler ve ter kokusuna neden olurlar.

 

Genital ve koltuk altı bölgelerinizi özellikle yaz aylarında sıklıkla tıraş etmeniz gerekmektedir. Bu durum ter kokusunu kontrol altına alacaktır. Yaz aylarında çok sıkı ve hava almayan ayakkabıları kullanmayın. Hatta sandalet en doğru tercih olacaktır.

Ayak kokusunda önemli bir etkiye sahip çorap, hafife alınmayacak bir etmendir. Bu nedenle günlük olarak çoraplarınızı değiştirmekte fayda vardır.

Keten ve ipek türü giysiler giyerek cildinizin hava almasını sağlayın. İnce kıyafetler seçerek ter kokusunu bir nevi önleyebilirsiniz.

Başkalarının ter kokusunu rahatlıkla hissedebilen insan, kendi ter kokusunu hissetme konusunda pek yetenekli değildir. Bu nedenle kendi ter kokunuzu sık sık kontrol edin ve sık sık iç çamaşırı değiştirin.

Anlattığımız bu yöntemler sizlerin ter kokusu hakkında endişelerinizi giderecek oldukça etkili çözümlerdir.

Sizin Yorumunuz